اگر شما هم علاقه مند به دانستن نکات در مورد ارتودنسی دندان جلو هستید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی دندان جلو

برخی از افراد از کودکی وقتی که دندان شیری شان می افتد و دندان اصلی جای آن را می گیرد، به دلایل مختلفی ممکن است دندان های جلوییشان نسبت به دندان های کناری، بیش از حد رو به جلو باشد. اغلب به چنین افرادی دندان خرگوشی گفته می شود. این مشکل در کنار این که می تواند زیبایی لبخند را از بین ببرد، می تواند چهره را هم تغییر دهد.

دندان جلو وقتی بیش از حد بیرون زده باشد معمولاً سایز  دندان های جلویی که بیش از حد به سمت بیرون متمایل شده باشند، بسیار بزرگ تر از حالت عادی شان می شوند.

در این شرایط چون فرد از کودکی با این مشکل روبرو شده، ممکن است به مرور زمان دچار از بین رفتن اعتماد به نفس و افسردگی در او شود. همانطور که میدانید، دندانپزشکی درمان‌های بسیار متفاوتی را تحت پوشش خود قرار می دهد که یکی از این درمان‌ها، برطرف کردن مشکل دندان خرگوشی با ارتودنسی دندان جلو می باشد. ارتودنسی دندان جلو مانند ارتودنسی های دیگر مزیت ها، معایب، مراقبت ها و نکات مهمی را شامل می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

 روند درمان با ارتودنسی دندان جلو

همانطور که می دانید ارتودنسی می تواند مشکلات بسیاری را نظیر کج بودن دندان ها، روی هم سوار شدن دندان ها و حتی فاصله داشتن بیش از حد دندان ها را برطرف کند. بنابراین تمام موارد گفته شده، شامل ارتودنسی دندان جلو هم می شود.

روند کار درمان ارتودنسی دندان جلو به شرح زیر می باشد:

 1. مشاوره گرفتن از پزشک متخصص ارتودنسی
 2. معاینه فک و دندان
 3. گرفتن عکس سه بعدی از فک و دندان های جلو
 4. شروع درمان ارتودنسی دندان جلو

در چه صورتی که نیاز به ارتودنسی دندان جلو داریم؟

همانطور که میدانید، دندان های جلویی به ویژه در قسمت فک بالا تاثیر بسیار زیادی روی چهره و زیبایی شما دارند. مسلماً یک لبخند زیبا، به شدت از فرم دندان ها تاثیر می پذیرد. وقتی شما میخندید یا صحبت می‌کنید اولین توجهی که به صورت شما می شود، به سمت دندان های شما است و اگر به هم ریخته باشد، حالت مرتب بودن و زیبایی خود را از دست می‌دهند و اعتماد به نفس شما را پایین می آورد.

برخی از دلایل نیاز به ارتودنسی دندان جلو عبارتند از:

 1. کج بودن دندان های جلویی
 2. جلو بودن بیش از حد دندان های جلویی
 3. جلو بودن دندان های جلویی فک بالا نسبت به فک پایین
 4. جلو بودن دندان های جلویی فک پایین نسبت به فک بالا
 5. روی هم قرار گرفتن دندان ها

اگر درمان ارتودنسی دندان جلو را انجام ندهیم چه تبعاتی برای ما دارد؟

همانطور که در مطلب بالا گفته شد دندان های جلویی، تاثیر بسزایی روی ظاهر و سلامت دندان های دیگر در فک و استخوان فک دارد. اگر درمان ارتودنسی دندان جلو را انجام ندهید باید بدانید که کج بودن دندان ها روی سلامت فک هم تاثیر می‌گذارد و در نهایت منجر به ساییدگی استخوان فک و دندان‌ها می‌شود. همچنین وقتی دندان های جلویی شما کج باشد، در زمان غذا خوردن فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌شود و به زودی آسیب می بیند.

همچنین اگر ارتودنسی را برای دندان های جلو استفاده نکنید، باعث می شود که انحراف موجود در دندان های جلویی به دندان های مجاور هم فشار وارد ‌کند و در نتیجه آنها هم در معرض پوسیدگی و ناهنجاری قرار می‌گیرند. مسئله مورد اهمیت که توسط افراد بسیار اولویت بالایی دارد این است که زیبایی چهره تان هم از بین می رود.

 درمان مشکل دندان خرگوشی

یکی از بهترین روش های درمان دندان جلو یا دندان خرگوشی، ارتودنسی است. همچنین براکت های سنتی می توانند وقتی روی دندان قرار می‌گیرند دندان ها را به مرور زمان به سمت عقب و موقعیت خودشان هدایت کنند؛ اما بیشتر افراد به این دلیل که نمی‌خواهند روی دندان‌های جلویشان سیم یا براکتی وجود داشته باشد از این کار سر باز می زنند.

ما روشی را به شما معرفی می کنیم که می توانید در حین اینکه مشکل جلو بودن بیش از حد دندان های جلویی تان را حل کنید، از زیبایی آن هم نکاهید.

این روش استفاده از ارتودنسی شفاف یا بی رنگ است. در این روش به جای سیم های فلزی و براکت ها، از ارتودنسی های نامرئی که جنس آن از پلاستیک بسیار با کیفیت و دوام بالا است، می باشد. این نوع ارتودنسی قابلیت جابجایی هم دارد. یعنی شما برای اینکه بخواهید دندانتان را تمیز کنید، می توانید آن را از دهانتان خارج کرده و پس از انجام کارهای مربوط به بهداشت دهان و دندان، دوباره آن را داخل دهانتان بگذارید.

نکته:

مورد خیلی مهمی که باید در این روش رعایت کنید این است که:

اولاً درمان با ارتودنسی بی رنگ، حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه طول می‌کشد.

ثانیاً، شما باید به مدت ۲۲ ساعت در طول شبانه‌روز، این ارتودنسی را روی دندان تان نگه دارید.

عوامل مختلف ایجاد مشکل دندان خرگوشی

 • هل دادن و فشار دادن زبان به دندان های جلو (عادتی که هنگام بلع، زبان به سمت دندان ها هل داده می شود)
 • مشکل دندان قروچه که به مرور باعث حرکت دندان رو به جلو می شود (فشار و سایش زیاد دندان ها باعث رانش دندان ها رو به بیرون می شود)
 • مکیدن بیش از حد انگشت شست توسط نوزادان (مکیدن انگشت پس از ۴ سالگی )
 • استفاده بیش از حد از پستانک در نوزادان (مکیدن پس از ۴ سالگی )
 • بزرگ بودن اندازه دو دندان جلویی نسبت به دندان های مجاورشان
 • ژنتیک و ارثی (ممکن است این عارضه را از یکی از خویشاوندان نزدیک خود به ارث برده باشید)
 • داشتن مشکل در فک
 • رشد نامتعادل فک بالا نسبت به پایین و برعکس (اختلاف اسکلتی در فک بالا و پایین ایجاد می شود، می تواند به این مشکل منجر شود، که در آن دندان های پایین بسیار عقب تر از دندان های فک بالا هستند و یا برعکس)

چه زمانی ارتودنسی دندان جلو انجام دهیم؟

بهترین زمان برای شروع درمان ارتودنسی دندان جلو در سنین پایینتر می باشد. به این دلیل که فرد  استخوان فکش به رشد کامل نرسیده و هنوز حالت نرمی دارد و راحت تر حرکت می کند و باعث رفع مشکل می شود. همچنین رفع این مشکل در بزرگسالی باعث طولانی تر شدن مراحل درمان شده و احتمال برگشت دندان به حالت قبلی خود پس از درمان کامل بیشتر می شود.