اگر می خواهید که با ارتودنسی رنگی دندان و نکات آن آشنا شوید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی رنگی دندان

داشتن دندان هایی خوش فرم یکی از مهمترین فاکتور های زیبایی در چهره هر فردی می باشد. همین امر موجب شده است که افراد زیادی دست به انجام ارتودنسی دندان برای زیباتر شدن چهره خود بزنند. ارتودنسی رنگی داندان یکی از روش های جدید و جذاب برای ارتوندسی علی الخصوص در بین کودکان و نوجوانان می باشد. برای آشنایی بیشتر با ارتودنسی رنگی دندان با ما همراه باشید.

با توجه به بالا رفتن انجام ارتودنسی ها در بین افراد جامعه، بریس های رنگی بیش از پیش توجه ها را به خودشان جلب نموده اند. معمولا این بریس ها در جلوی دندان های نصب می شوند و از براکت های ظریف، شفاف یا رنگی تشکیل می شوند که سیم های فلزی از داخل آن ها عبور می کنند.

ارتودنسی رنگی دندان ها بیشتر توسط کودکان و نوجوانان مورد استقبال قرار گرفته است ولی هنوز هم افراد بزرگسال نیز اقدام به تهیه و نصب ارتودنسی های رنگی برای دندان های خود می کنند.

برای ارتودنسی دندان، چه رنگ هایی موجود است؟

ارتودنسی رنگی دندان

ارتودنسی رنگی دندان

اگر شما هم جزو ان دسته از افرادی هستید که در انتخاب رنگ سخت گیر هستید،اصلا نگران نباشید. خوشبختانه شما در انتخاب رنگ برای ارتودنسی دندان های خود کاملا آزاد هستید. در واقع دندانپزشکان یک چرخ رنگ را به مشتریان خود ارائه می نمایند که گزینه های زیادی را برای انتخاب پیش روی شما قرار می دهد. شما می توانید بسته به سلیقه خودتان دست به انتخاب یک رنگ خاص بزنید. در ضمن، هیچ قرار نیست که تا آخر طول درمان خودتان فقط از یک رنگ استفاده نمایید. پس شما انتخاب های زیادی دارید که می توانید از آن ها استفاده کنید.

هر چند بار یکبار می توانم رنگ ارتودنسی دندان هایم را تغییر دهم؟

اینکه دندانپزشک شما چند بار بریس شما را تنظیم می کند، بسته به سرعت حرکت دندان های شما متفاوت خواهد بود. اما برای بیشتر افراد، این تغییرات هر شش تا هشت هفته یک بار انجام می شود. در هر بار که برای تنظیم بریس به دندانپزشک مراجعه می کنید، می توانید از رنگ های جدید برای تغییر رنگ ارتودنسی دندان خود استفاده نمایید.

رنگ ارتودنسی را چگونه انتخاب کنیم؟

ارتودنسی رنگی دندان

ارتودنسی رنگی دندان

در انجام عمل ارتودنسی رنگی دندان، شما تنوع رنگی زیادی در پیش رویتان دارید. اما در انتخاب رنگ ارتودنسی دندان باید به موارد زیر دقت نمود:

  • اگر می خواهید که دندان های شما سفیدتر دیده شوند، از کش های سفید رنگ برای ارتودنسی بهره ببرید. ولی حواستان باشد، این مدل رنگ ها نیاز بیشتری جهت پاکیزه و سفید نگه داشتن دارد.
  • اگر شما هم جزو افراد علاقه مند به رنگ سیاه هستید، اینجا جایی است که باید از علاقه خود دست بکشید. انتخاب رنگ سیاه در ارتودنسی دندان یک اشتباه است، زیرا دندان های شما را سیاه و پوسیده نشان خواهد داد.
  • استفاده از رنگ زرد نیز پیشنهاد نمی شود. رنگ زرد در ارتوندسی دندان، باعث زرد و خراب نشان دادن دندان ها می شود.
  • اگر رنگ پوست شما روشن می باشد رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی، آبی آسمانی یا صورتی می توانند گزینه های مناسبی برای انتخاب باشند.
  • اگر رنگ پوست شما تیره یا گندمی است بهتر است از رنگ ها شاد و براق در ارتودنسی خود بهره ببرند. رنگ هایی مانند آبی فیروزه ای، سرخابی و یا رنگ فسفری گزینه های جذابی برای این دسته از افراد می باشد.
  • اگر هم در انتخاب رنگ گیج شده اید، می توانید از همه رنگ ها در ارتودنسی خود استفاده کنید! این مدل ارتودنسی که به ارتودنسی رنگین کمانی معروف است، در بین کودکان طرفداران زیادی دارد.

آیا ارتودنسی رنگی دندان بعد از گذشت زمان تغییر رنگ می دهد؟

باید در پاسخ به این سوال اعلام کنیم که بله، برخی از بریس های رنگی به مرور زمان رنگ خود را از دست می دهند. این تغییر رنگ در بین ارتودنسی های رنگی سفید و روشن بسیار معمول می باشد. درست است که این طیف رنگی از نظر ظاهری توجه کمتری را به خود جلب می کنند و در معرض دید قرار نمی گیرند، ولی به مرور زمان ممکن است به سمت زردی و کدر شدن حرکت کنند.

برای برطرف شدن این مشکل، می توان از رنگ های کمی تیره تر در طیف رنگی ارتودنسی خود استفاده نمایید. مثلا رنگ خاکستری می تواند انتخاب مناسبی باشد.

چگونه از ارتودنسی رنگی دندان خود مراقبت نماییم؟

ارتودنسی رنگی دندان

ارتودنسی رنگی دندان

بریس ها و ارتودنسی هایی که بر روی دندان های شما نصب شده اند نیاز به رسیدگی و تمیزکاری دارند. ولی زیاد نگران نباشید. اصولی که برای نگهداری ارتودنسی رنگی دندان وجود دارد، یکسری روش های ساده و روتین می باشند.

اولین مرحله در حفظ و نگهداری ارتودنسی های رنگی، بهداشت دهان و دندان ها و مراقبت از آن هاست. استفاده مکرر از نخ دندان علی الخصوص نخ دندان مخصوص ارتودنسی برای همه افراد ضروری می باشد.

در ضمن، باید از خوردن برخی از غذاهای سفت و چرب نیز دوری کنید. شما باید در زمانی که بریس های خودتان را از دندان ها نیز جدا می کنید، به خوبی از آن ها مراقبت نمایید. اگر هم ورزش های خطرناکی انجام می دهید، باید بیشتر از دهان و دندان های خودتان محافظت نمایید.

حتما در زمانی که ارتودنسی را انجام می دهید، از دندانپزشک خود بخواهید تا نحوه مسواک زدن و استفاده کردن از نخ دندان را به شما آموزش دهد. با انجام این دو عمل، ارتودنسی و دندان های خودتان را در مقابل میکروب ها، آلودگی ها و پوسیدگی ها حفظ می نمایید.

هزینه ارتودنسی رنگی دندان چقدر است؟

ارتودنسی رنگی دندان

ارتودنسی رنگی دندان

هزینه های ارتودنسی دندان ها بسیار متفاوت می باشد. برای اطلاع از هزینه های ارتودنسی خود باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. وی باید از نزدیک مشکلات فک و دندان های شما را ببیند. هزینه ارتودنسی بسته به میزان ناهنجاری ها و مشلات فک و دندان های هر فرد، متفاوت است.

پس برای اطلاع از میزان هزینه ها ارتودنسی رنگی دندان، با همراه داشتن عکس رادیوگرافی دندان های خود به پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

نتریجه گیری:

امروزه ارتودنسی نمودن دندان ها در بین افراد جامعه به امر شایعی بدل شده است. همین نکته باعث شده که افراد برای تنوع، دست به انتخاب ارتودنسی ها رنگی برای دندان های خود بزنند. قبل از انجام ارتودنسی رنگی، باید بدانید که چه رنگی مناسب شما می باشد. هر رنگی برای ارتودنسی قابل استفاده نیست.

همچنین شما باید از نحوه نگهداری ارتودنسی های رنگی هم مطلع باشید تا بدین وسیله یک ارتودنسی زیبا و با نتیجه عالی را پیش روی خودتان داشته باشید.