شاید شما هم بخواهید که پیرامون ارتودنسی دندان های پیش بیشتر بدانید. پس با ما همراه باشید.

 ارتودنسی دندان های پیش

دندان ها به ما کمک می کنند تا از دهان خود برای خوردن، صحبت کردن ، لبخند زدن و فرم دادن به صورت خود استفاده کنیم. هر نوع دندان نام و عملکرد خاصی خود را دارد.

دندان ها از لایه های مختلفی تشکیل شده اند: مینای دندان، عاج.. مینای دندان که سخت ترین ماده است، در قسمت خارجی دندان قرار دارد. لایه دوم عاج است که نرمتر از مینای دندان است و عمیق ترین لایه داخل دندان پالپ است که از اعصاب و عروق خونی تشکیل شده است. سیمان روی ریشه دندان است و در زیر لثه است.

تعداد و انواع دندانهای فرد با افزایش سن تغییر می کند. به طور معمول، افراد در طول زندگی خود دارای دو دسته دندان میشوند: دندانهای شیری و دندانهای دائمی یا بالغ .

انواع دندان ها

ما دارای انواع دندان های زیر هستیم:

دندانهای پیشین

 ارتودنسی دندان های پیش

ارتودنسی دندان های پیش

دندان های پیشین دندان های نوک تیز جلوی دهان هستند که به غذا خوردن ما کمک می کنند و آن را به قطعات کوچکتر برش می دهند. آنها صاف و با لبه نازک هستند. به آنها دندانهای قدامی نیز گفته می شود. هر دو کودک و بزرگسالان دارای هشت دندان یشین هستند – چهار دندان مرکزی در جلوی دهان، دو در هر ردیف، با یک دندان پیشین جانبی در دو طرف آنها قرار دارد.

دندان نیش

 ارتودنسی دندان های پیش

ارتودنسی دندان های پیش

دندان نیش دندانهای نوک تیز هستند که در کنار دندانهای پیشین قرار دارند. دندان نیش طولانی ترین دندان در بین دندان ها است و مردم از آنها برای جویدن غذا استفاده می کنند. هر دو کودک و بزرگسالان دارای چهار دندان نیش هستند . کودکان معمولاً اولین دندان نیش را بین 9 تا 12 سال را دریافت می کنند .

دندان های پرمولر

 ارتودنسی دندان های پیش

ارتودنسی دندان های پیش

دندان های پرمولر  بزرگتر از دندان های پیش و دندان نیش هستند. آنها برجستگی های زیادی دارند و به جویدن و خرد کردن غذا کمک می کنند. بزرگسالان هشت دندان پرمولر دارند . مولرهای اول و دوم مولرهایی هستند که کنار دندان های نیش قرار می گیرند. کودکان خردسال دندان های پرمولر ندارند. این دندانها برای اولین بار در کودکان 10-12 ساله به صورت دندانهای دائمی ظاهر می شوند .

مولرها یا دندانهای آسیاب

 ارتودنسی دندان های پیش

ارتودنسی دندان های پیش

دندان های آسیاب بزرگترین دندان در بین دندان ها هستند. آنها یک سطح بزرگ و مسطح با برجستگی هایی دارند که به آنها امکان جویدن غذا و خرد کردن آن را می دهد. بزرگسالان 12 دندان مولر دائمی دارند – شش دندان در فک پایین و بالا و کودکان هشت دندان مولر اولیه دارند .

آخرین دندان های آسیایی که رویش می کنند دندان های عقل یا دندان های آسیایی سوم است که معمولاً در سنین 17 تا 21 سالگی به وجود می آیند . اینها در انتهای ردیف دندانها، در گوشه های دور فک قرار می گیرند. بعضی از افراد هر چهار دندان عقل ندارند. بعضی اوقات دندان عقل نهفته می شود، به این معنی که می تواند زیر لثه گیر کند و نتواند به درستی رشد کند.

دندان های عقل که فقط بصورت نیمه رشد می کنند یا در موقعیت نادرستی قرار دارند می توانند خطر ابتلا به عفونت یا آسیب در مناطق اطراف را افزایش دهند. اگر افرادی با دندان عقل خود مشکلی دارند مراجعه به دندانپزشک ضروری است. ممکن است افراد با شروع فشار به لثه، احساس ناراحتی خفیفی کنند، اما هر کسی که درد زیادی داشته باشد یا تورم داشته باشد، باید به دندانپزشک مراجعه کند.

اگر فردی دچار پوسیدگی دندان، درد یا عفونت باشد ، ممکن است لازم باشد دندان عقل را از بین ببرد. افراد برای جویدن نیازی به این دندان ها ندارند و تمیز نگه داشتن آنها دشوار است زیرا در دهان قرار دارند.

 تعداد دندانها

بزرگسالان معمولاً 32 دندان دارند.  کودکان 20 دندان اصلی یا شیری دارند. دندان های اولیه برای اولین بار از حدود 6 ماهگی شروع به ظاهر شدن می کنند . کودکان معمولاً تا سن 3 سالگی تمام دندان های اصلی خود را می گیرند .

این دندان ها به تدریج می افتند و 28 دندان دائمی جای آنها را می گیرد. بعضی اوقات، دندان های دائمی دندان های شیری را به بیرون رانده، اما به طور معمول، دندان های دائمی از طریق لثه ها در پشت دهان پشت آخرین دندان شیری در فک می آیند.

اولین دندان های دائمی که از طریق لثه ها رویش می یابند، چهار دندان مولر اول یا 6 ساله است زیرا معمولاً در حدود 6 سالگی کودک از بین می روند .

اولین دندانهای شیری که می ریزند، دندان های ثنایای تحتانی هستند. دندانهای مرکزی بزرگسال تقریباً همزمان با اولین دندانهای آسیاب دائمی در حدود 6-7 سالگی فوران می کنند. معمولاً افراد تا حدود 14 سالگی تمام دندانهای شیری خود را از دست داده اند .

جدول زیر انواع مختلف دندانهای شیری و سنین معمول که کودکان به دست می آورند و آنها را از دست می دهند :

نوع دندانها
فک بالا فک بالا فک بالا
دندان مرکزی 8–12 ماه 6– 7 سال
پیش جانبی 9–13 ماه 7-8 سال
نیش 16–22 ماه 10-12 سال
مولر اول 13–19 ماه 9–11 سال
دندان دوم 25–33 ماه 10-12 سال
فک پایین فک پایین فک پایین
دندان دوم 23–31 ماه 10-12 سال
مولر اول 14–18 ماه 9–11 سال
نیش 17–23 ماه 9–12 سال
پیش جانبی 10–16 ماه 7-8 سال
دندان مرکزی 6-10 ماه 6-7 سال

در اواخر نوجوانی تا اوایل بیست سالگی، اکثر افراد همچنین چهار دندان عقل می گیرند که در مجموع 32 دندان معمولاً تا 21 سالگی در بزرگسالان رشد میکند. جدول زیر انواع مختلف دندانهای دائمی و سن معمول آنها را نشان می دهد :

 

نوع دندانها دندان های پیری رویش می یابند
فک بالا فک بالا
دندان مرکزی 7-8 سال
برش جانبی 8-9 سال
نیش 11–12 سال
پرمولر اول 10–11 سال
پرمولر دوم 10-12 سال
مولر اول 6-7 سال
دندان دوم 12–13 سال
دندان های مولر سوم یا عقل 17–21 سال
فک پایین فک پایین
دندان های مولر سوم یا عقل 17–21 سال
دندان دوم 11–13 سال
مولر اول 6-7 سال
پرمولر دوم 11–12 سال
پرمولر اول 10-12 سال
نیش 9–10 سال
پیش جانبی 7-8 سال
دندان مرکزی 6-7 سال

خلاصه

کودکان معمولاً تا حدود 3 سالگی تمام 20 دندان اصلی خود را بدست می آورند، تقریباً در سن 21 سالگی ، اکثر افراد دندان عقل خود را می گیرند و 32 دندان دائمی خود را دارند. دندان ها برای جویدن صحیح غذا و کمک به صحبت کردن افراد ضروری است. مراقبت کامل از تمام دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان در طول زندگی فرد می تواند به استحکام و سلامت دندان ها کمک کند.

افراد می توانند با انجام کارهای روزمره زیر دندان و دهان خود را تمیز نگه دارند:

  • مسواک زدن روزی دو بار
  • استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید
  • نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز
  • داشتن یک رژیم متعادل
  • اجتناب از شکر اضافی در غذا و نوشیدنی