در این مقاله می خواهیم در مورد ارتودنسی با کشیدن دندان صحبت نماییم و اهمیت ارتودنسی با کشیدن دندان را از دیدگاه دندان پزشکان ببینیم امید است در پایان این مقاله اهمیت ارتودنسی با کشیدن دندان را درک نمائید. آیا قبل از گرفتن بریس های خود به کشیدن دندان نیاز دارم؟ آیا برای شلوغی دندان نیاز به کشیدن دندان دارم؟ آیا کشیدن دندان باعث تغییر ساختار صورت من می‌شود؟ این‌ها سؤالات متداول برای بیمارانی است که می‌خواهند بریس بگیرند.

اگر دندان‌های شلوغی دارید و یا دندان شما در وضعیت نامناسبی قرار دارد، کشیدن دندان نه‌تنها ظاهر صورت شمارا خراب نمی‌کند بلکه باعث بهبود آن می‌شود. پس از بررسی همه‌جانبه اندازه فک و دندان و وضعیت لب‌ها، متخصص ارتودنسی برای کشیدن دندان تصمیم می‌گیرد. در ابتدا، متخصص ارتودنسی تصاویر رادیوگرافی شمارا در نظر می‌گیرد. سپس، اگر دندان‌های شما بیش‌ازحد شلوغ باشد، متخصص ارتودنسی موقعیت دندان‌های جلو را پس از کشیدن ارزیابی می‌کند و درنهایت پس از در نظر گرفتن تمام موارد، دندان‌های اضافی شمارا بیرون می‌آورد.

ارتودنسی با کشیدن دندان

عوامل مؤثر بر کشیدن دندان در ارتودنسی

فاکتورهای زیادی باید رعایت شود که آیا باید دندان برداشته شود یا نه. یک متخصص ارتودنسی ممکن است موارد مختلفی را به‌عنوان دلیل بیرون آوردن ازجمله فضای کم، فشار بیش‌ازحد و فشرده‌سازی دندان یا دندان‌هایی که در قوس دندانی جای ندارند، در نظر بگیرد. اما برخی از بیماران نمی‌خواهند دندان‌های خود را بیرون آورند، بنابراین دندان‌های آن‌ها باید تا حد ممکن صاف باشد. بااین‌حال، اگر ایمپلنت‌های دندانی در یک فضای کوچک و تنگ قرار بگیرند، باعث بازگشت مجدد ارتودنسی به موقعیت اولیه می‌شود.

کشیدن دندان عقل و درمان ارتودنسی

در بعضی موارد، دندان عقل به دندان‌های اطراف فشار آورده و باعث فشرده‌سازی و انحراف دندان می‌شود. دندان عقل ممکن است در داخل لثه پنهان بماند و به پهلو رشد کند و یا روی دندان‌های دیگر تأثیر بگذارد. بنابراین، در مرحله اول ممکن است دکتر ارتودنسی شما تشخیص دهد که دندان عقل شمارا بیرون آورد. یک متخصص ارتودنسی باتجربه، با انجام تحقیقات بالینی بر روی بیمار، می‌تواند تشخیص دهد که آیا دندان عقل می‌تواند باعث از بین رفتن نظم و یا درنتیجه منجر به بازگشت سایر دندان‌ها  شود یا خیر. بنابراین، ارتودنتیست شما ممکن است دندان عقل را قبل یا بعد از ارتودنسی بکشد.

هدف اصلی دندان‌پزشک‌ها حفظ دندان‌های طبیعی شما و حفظ سلامت آن‌ها برای بیشترین زمان ممکن است. بااین‌حال، مواقعی وجود دارد که کشیدن (برداشتن) دندان به نفع شما (فرزندتان) است. این امر به دلایل مختلفی ممکن است وجود داشته باشد. شاید شما دندانی داشته باشید که در اثر ضربه یا پوسیدگی به‌شدت آسیب‌دیده باشد. یا یک‌دندان عقل نهفته که بعداً ممکن است برای شما دردسر ایجاد کند. شاید نوجوان شما به‌زودی تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد و فضای ناچیزی برای دندان‌های دوران بزرگ‌سالی خود داشته باشد که از آن به‌عنوان شلوغی یاد می‌شود. یا اینکه کودک کوچک‌تر شما دندان شیری دارد که دارای ریشه محکمی است که بیرون نیامده است، حتی اگر زمان انداختن آن گذشته باشد.

ارتودنسی با کشیدن دندان، دندان شلوغ

به هر دلیلی که باشد، کشیدن دندان بیشتر از روال معمول نیست. اینکه این عمل جراحی جزئی چقدر ساده باشد به محل قرارگیری دندان دردهان و شکل ریشه آن بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، برداشتن دندان جلو با یک ریشه مستقیم ساده‌تر از دندان مولار با چندین ریشه است. این امر به‌ویژه هنگامی صادق است که دندان مولر یک‌دندان عقل است که تحت تأثیر سایر دندان‌ها قرارگرفته است، یعنی توسط بافت لثه و استخوان احاطه‌شده است.

کشیدن دندان در هنگام ارتودنسی برای شما ترسناک نخواهد بود اگر توسط یک دکتر باتجربه انجام شود.

دلایل استخراج دندان

همان‌طور که در بالا ذکر شد، دلایل مختلفی برای کشیدن دندان وجود دارد. ما همیشه خوشحال می‌شویم که در مورد جوانب مثبت و منفی هرگونه درمان دندانپزشکی، ازجمله استخراج، با شما صحبت کنیم.

  • تروما یا بیماری در هر دو حالت، ما می‌توانیم از چند طریق سعی در نجات دندان شما داشته باشیم. دندان آسیب‌دیده ممکن است به تاج پوشش کامل، درمان کانال ریشه یا هر دو نیاز داشته باشد. اما گاهی اوقات حتی این روش‌ها برای عملکرد خوب و ظاهر خوب دندان کافی نیستند. ممکن است بهتر باشد دندان را برداشته و با یک ایمپلنت دندان قوی و واقعی جایگزین کنید.
  • درمان ارتودنسی: گاهی اوقات وقتی تعداد دندان‌ها به‌اندازه قوس‌های دندانی (فک) زیاد باشد از به نام وضعیتی تحت عنوان شلوغی یاد می‌شود. پس از باز شدن فضای کافی از طریق کشیدن یک یا چند دندان، می‌توان دندان‌های باقی‌مانده را به‌درستی تراز کرد. دندان‌هایی که اغلب به دلایل ارتودنسی برداشته می‌شوند، دندان‌های پیش هستند که دقیقاً در کنار هم قرار دارند.
  • دندان عقل نهفتهبرداشتن زودهنگام دندان عقل نهفته می‌تواند از آسیب به دندان‌های سالم همسایه، استخوان، بافت لثه، حتی اعصاب و رگ‌های خونی جلوگیری کند. اگر یک‌دندان عقل نهفته در وضعیت بدی قرار دارد، بهتر است قبل از تشکیل کامل ریشه آن را خارج کنید.
  • دندان‌های شیری: اگر دندان شیری از جای خود خارج شود یا در توالی مناسب از بین نرود، ممکن است دندان دائمی در زیر آن به‌طور عادی رویش نداشته باشد. در این حالت، برداشتن دندان شیری می‌تواند از نیاز به درمان ارتودنسی در آینده جلوگیری کند.

روند استخراج دندان

اولین مرحله در هر استخراج، بررسی رادیوگرافی (اشعه ایکس) برای ارزیابی موقعیت ریشه دندان و وضعیت استخوان اطراف است؛ این امر اجازه می‌دهد تا هرگونه عوارض احتمالی پیش‌بینی شود. پزشکان برای اطمینان از اینکه شما به‌اندازه کافی سلامت لازم را برای انجام این کاردارید، سابقه پزشکی شما رو باید بدانند.

 

ارتودنسی با کشیدن دندان، ارتودنسی