اگر شما هم به ارتودنسی نامرئی علاقه مند هستید، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی دقیقاً چیست و چگونه کار می کند؟

ارتودنسی در دهه گذشته یک راه طولانی را طی کرده است و اگر شما برای مرتب کردن دندان های کج خود به یک دندانپزشک نیاز داشته باشید، کلینیک های دندانپزشکی در اقصی نقاط کشور، می توانند شما را با بریس های فلزی استاندارد مجهز کنند.

اگرچه از بریس های فلزی سنتی هنوز در کلینیک های مختلف دنیا استفاده می شود، ارتودنسی تغییر کرده و اکنون تکنیک های جدیدی مانند ارتودنسی نامرئی در حال استفاده است. اما دقیقاً چیست و مهم تر این که چگونه کار می کند؟

صاف کردن دندان ها با ارتودنسی نامرئی، سیستمی از بریس های شفاف و گاه قابل جا به جایی است که دیدن آن ها بسیار سخت است. آن ها اغلب گزینه مورد علاقه بسیاری از بزرگسالان و نوجوانان هستند که واقعاً ایده پوشیدن بریس های فلزی کاملاً مشهود (و اغلب ناخوشایند) را برای ماه ها دوست ندارند. بسته به موارد خاص، این سبک از دندانپزشکی زیبایی، اغلب می تواند زمان درمان بسیار کمتری را به بیمار ارائه دهد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

ابتدا دندانپزشک از دندان شما برداشت می کند و از این رو، یک تیم از تکنسین ها در مورد ایجاد یک مدل سه بعدی یا ماکت تصمیم می گیرند. سپس یک نرم افزار رایانه ای ویژه، یک طرح درمانی منحصر به فرد را نشان می دهد که جزئیات نحوه حرکت دندان های شما را هفته به هفته نشان می دهد تا زمانی که کاملا در فک شما قرار بگیرند.

دندان ها با نصب بریس های نامرئی ویژه ای که به عنوان ردیف کننده ها شناخته می شوند، به آرامی به حالت خود حرکت می کنند که به صورت سفارشی و با استفاده از ماکت ساخته می شوند و کاملاً در اطراف دندان های شما قرار می گیرند.

به طور معمول انتظار می رود که یک ست را به مدت دو هفته بپوشید و سپس به مرحله بعدی بروید. اما این بستگی به شدت پرونده شما دارد. به عنوان مثال صاف كردن دندان ها معمولاً با معاینات منظم از نزدیك کنترل می شود. به این ترتیب برای دندانپزشک شما راحت است که دقیقاً چگونه دندان های تان پیشرفت می کند که از این طریق می تواند به شما برای رفتن به مرحله بعدی یا مجموعه ای از ردیف کننده ها، اطلاع دهد.

بیشتر اوقات، نتایج موفقیت آمیز به همان اندازه که به دندانپزشک بستگی دارند، به نفع بیمار است. با پیروی از برنامه درمانی و پوشیدن آن ها برای مدت زمان مناسب، احتمال داشتن دندان هایی با ظاهر طبیعی بسیار بیشتر است.

همه لبخند عالی می خواهند، اما بسیاری از ما برای رسیدن به آن نیاز به کمک داریم. بیشتر افراد با استفاده از دستگاه های ارتودنسی شفاف به نام aligners موفق می شوند.

بریس ها :

بریس ها از براکت هایی استفاده می کنند که توسط سیم به آن ها متصل شده و دندان ها را به حرکت تشویق می کند. مجموعه ای از بریس های ساخته شده، به صورت سفارشی و محکم است که روی دندان ها می لغزد. اینویزیلاین بزرگ ترین تولید کننده تراز های واضح است، اما تنها این مارک تجاری نیست. موارد دیگر شامل Clear Correct ، Inman Aligner  و Smart Moves نیز وجود دارند.

تراز کننده های نامرئی برای همه مناسب نیست. متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را برای خود تعیین کنید. از آن ها سوال کنید که آیا آن ها تجربه درمان افراد زیادی را دارند. مراجع یا تصاویر قبل و بعد از بیماران آن ها را دریافت کنید.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

چه کسانی می توانند از تراز کننده نامرئی دندان استفاده کنند؟

از آن جا که تراز كننده های نامرئی برای تناسب دقیق ساخته شده اند، بهترین گزینه برای بزرگسالان یا نوجوانان است. صاف کردن دندان های کودک پیچیده تر است. جوانان که دهان آن ها هنوز در حال رشد و نمو هستند، ارتودنتیست باید هنگام تنظیم درمان به این موضوع فکر کند.

تراز كننده هاي ارتودنسي نامرئی معمولاً براي بيماراني كه دندان هاي شان خفيف و يا شلوغ ​​است و يا از نظر فاصله، فاصله اندكی دارند، استفاده مي شود. بیمارانی که دارای مشکلات شدید ازدحام یا فاصله از هم هستند یا کمبود زیاد، اوربایت یا کراس بایت ممکن است به درمان پیچیده تری نیاز داشته باشند.

چه طور کار می کنند؟

هنگامی که یک دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی تصمیم گرفت که نیش شما را اصلاح کند، برنامه ای برای حرکت دندان های شما ایجاد می کنند. اگر تراز های واضح را دریافت کنید، چندین نسخه در اختیار شما قرار می گیرد که برای جا به جایی دندان های شما در طول دوره درمان، اندکی تنظیمات انجام می دهند.

آن ها از یک ماده پلاستیکی یا اکریلیک شفاف ساخته شده اند و محکم بر روی دندان ها قرار می گیرند، اما می توانند برای خوردن، مسواک زدن و نخ دندان برداشته شوند. برای ادامه حرکت دندان ها در موقعیت دلخواه، هر چند هفته یک مرتب کننده جدید خواهید گرفت.

چه مدت طول می کشد تا دندان ها با استفاده از ردیف کننده های نامرئی صاف شوند؟

زمان درمان با تراز كننده نامرئی دندان ها بر اساس میزان نیاز به جا به جایی یا چرخش دندان ها است. هر چه قدر نیش شما یا دندان ها کج باشند، مدت زمان بیشتری طول می کشد. درمان معمولاً بین 10 تا 24 ماه طول می کشد. اما اگر شما بزرگسالی هستید که از کودکی بریس داشته اید و در طی سال ها دندان های شما کمی جا به جا شده است، ممکن است به مدت 10 هفته به تراز کننده دندان های نامرئی نیاز داشته باشید.

از آن جا که تراز كننده های نامرئی به اندازه بریس های سنتی دقیق نیستند، بعضی بیماران ممكن است نیاز به “اصلاح” دندان های خود با استفاده از بریس برای چند ماه داشته باشند تا در پایان درمان سایر تنظیمات كوچك تر انجام شود.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

چرا باید از تراز کننده های نامرئی به جای بریس استفاده کرد؟

اجتناب از “دهان فلزی” تنها دلیل انتخاب یک تراز کننده واضح نیست. برخلاف بریس ها، تراز كننده ها را می توان از دهان خارج کرده و مسواك زدن و نخ دندان را راحت تر كرد که به حفظ سلامت کلی دهان و دندان کمک می کند.

اصلاح دندان های کج یا نامرتب فقط برای ایجاد یک لبخند کاملاً ایده آل نیست. این می تواند به محافظت از سلامت طولانی مدت دندان های شما کمک کند.