اگر شما هم علاقه مند به دانستن نکات ارتودنسی بدون سیم هستید، با ما همراه باشید.

ارتودنسی بدون سیم

داشتن دندان هایی ردیف و زیبا، می تواند لبخندی زیبا برای شما به ارمغان بیاورد و داشتن یک لبخند زیبا، موجب افزایش اعتماد به نفس و ارتقا و بهبود کیفیت روابط اجتماعی شما می شود.

هیچ یک از ما، دوست نداریم دندان هایی داشته باشیم که یک یا تعدادی از آن ها از ردیف و جایگاه صحیح خود خارج شده اند و به هنگام خندیدن و یا صحبت کردن، باعث ایجاد یک منظره ی زشت بر روی چهره ی ما می شوند.

این روزها اصلاح و ترمیم دندان هایی که زیبایی ما را به خطر می اندازند، یک رویای دور از دسترس نیست. با پیشرفت علم دندان پزشکی و ایجاد و ابداع روش های جدید، برای حل تمامی مشکلات مربوط به ترمیم و زیبایی دندان ها، یک راه حل وجود دارد. ارتودنسی دندان، یکی از روش های درمانی و زیبایی دندان بوده که می تواند شما را به ظاهر دلخواهتان برساند.

در انجام ارتودنسی، دستگاه ها یا پلاک های ارتودنسی روی دندان های شما قرار می گیرند و به مرور زمان و به آهستگی، دندان های شما را برای قرار گیری در محل مناسب آن ها، هدایت می کنند. وقتی سخن از ارتودنسی و دستگاه های ارتودنسی به میان می آید، اکثر مردم به بریس های فلزی و یا سنتی ارتودنسی فکر می کنند.

ممکن است تصور این که این بریس های زمخت فلزی قرار است چه جلوه ی زشتی به دندان های شما بدهند، شما را از انجام ارتودنسی منصرف کند؛ اما پیش از آن که از تصمیم خود برای ارتودنسی منصرف شوید، باید بگوییم که راه های دیگری به جز ارتودنسی فلزی وجود دارند که می توانند شما را به دندان های ایده آلتان برسانند.

ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی بدون سیم

آیا بدون استفاده از سیم ها و براکت های فلزی می توان ارتودنسی انجام داد؟

پاسخ ما به این سوال کاملا به شرایط دندان های شما و شدت مشکلات و ناهنجاری های آن ها بستگی دارد. در صورتی که دندان های شما خیلی بهم ریخته و نامرتب نباشند و مشکلات دندانی شما بسیار خفیف باشد، شما مجاز به استفاده از ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین یا همان ارتودنسی بدون سیم می باشید.

البته تنها کسی که می تواند به طور قطع تعیین کند که آیا ارتودنسی بدون سیم گزینه ی مناسبی برای شما می باشد یا خیر، دندان پزشک متخصص شما می باشد.

ارتودنسی بدون سیم چیست؟

این نوع ارتودنسی که ارتودنسی اینویزیلاین یا شفاف یا نامرئی نیز نامیده می شود، توسط پلاک هایی نامرئی و شفاف از جنس نوعی پلاستیک بی رنگ انجام می شود. ارتودنسی اینویزیلاین یک نوع ارتودنسی نامرئی بوده و بیمار می تواند هنگام غذا خوردن یا شرکت در مهمانی ها و موقعیت های خاص، آن ها را از دهان خود خارج کند.

برای انجام ارتودنسی نامرئی، پس از تعیین سیر درمان توسط دندان پزشک، او ابتدا از دندان های شما قالب تهیه می کند و این قالب ها را به لابراتوار می فرستد. در لابراتوار، تعدادی پلاک نامرئی برای شما ساخته می شود. مدت زمان استفاده از هر کدام از این پلاک ها دو الی سه هفته می باشد. دستورالعمل های مربوط به نگهداری و تعویض پلاک ها به طور کامل و دقیق، توسط دندان پزشکتان، به شما آموزش داده می شود.

استفاده از این پلاک ها در رفع بهم ریختگی های جزئی دندان ها کاربرد دارد و این پلاک ها می توانند پس از گذشت حدودا یک هفته، دندان های شما را به موقعیت مناسب هدایت کنند. طبیعی است که طول دوره  درمان با استفاده از ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، کوتاه تر از طول دوره ی درمان با کمک سایر انواع ارتودنسی ها می باشد.

از دیگر کاربردهای ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، می توان به استفاده از آن ها به عنوان رتینر یا نگهدارنده اشاره کرد. پس از انجام ارتودنسی ثابت، بیمار باید تا مدت ها از این نگهدارنده ها استفاده کند تا دندان های او به موقعیت بهم ریخته ی قبلی برنگردند.

ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی بدون سیم

چند مورد از مزایای استفاده از ارتودنسی بدون سیم:

 • پلاک های این نوع از ارتودنسی ها، نامرئی بوده و هنگام صحبت کردن و یا خندیدن، به راحتی توسط مخاطب قابل تشخیص نمی باشند. برای همین شما می توانید به راحتی و بدون نگرانی از آن ها استفاده کرده و در اجتماع حاضر شوید.
 • شما می توانید هنگام غذا خوردن و شرکت در اجتماعات آن ها را از دهان خود خارج کنید.
 • این پلاک ها، به خاطر این که فاقد قسمت های فلزی هستند، به لثه ها و بافت نرم دهان شما آسیب وارد نمی کنند.
 • مدت زمان استفاده از این پلاک ها کوتاه بوده و حدود 6 الی 18 ماه می باشد.

 

معایب استفاده از ارتودنسی بدون سیم:

 • هزینه انجام این ارتودنسی بالا می باشد و ارتودنسی نامرئی، گران ترین نوع ارتودنسی نسبت به سایر روش های درمانی ارتودنسی، می باشد.
 • هزینه های انجام این ارتودنسی، تحت پوشش بیمه نبوده و پرداخت آن کاملا توسط بیمار انجام می شود.
 • این پلاک های باید هر روز و به مدت بیست و دو ساعت در روز، بر روی دندان های شما قرار داشته باشند تا شما بتوانید نتیجه مطلوب و مورد نظر خود را به دست آورید.
 • استفاده از ارتودنسی های نامرئی، می تواند در ابتدا بسیار درد آور و آزاردهنده باشد. در صورتی که درد ناشی از این پلاک ها غیر قابل تحمل باشد، می توانید با مشورت دندان پزشک خود، مسکن مصرف کنید.
ارتودنسی بدون سیم

ارتودنسی بدون سیم

چگونه از پلاک های ارتودنسی نامرئی مراقبت کنیم؟

 • موقع غذا خوردن، حتما باید این پلاک ها را از دهان خود خارج کنید.
 • پیش از این که پلاک ها را دوباره بر روی دندان های خود قرار دهید، مطمئن شوید که دندان هایتان را به خوبی مسواک زده اید.
 • از نوشیدن نوشیدنی های گازدار و حاوی رنگ های خوراکی پرهیز کنید؛ چرا که این نوشیدنی ها، باعث تغییر رنگ و کدر شدن پلاک های ارتودنسی اینویزیلاین م شوند.
 • حداقل دو بار در روز دندان هایتان را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • پیش از قرار دادن مجدد پلاک های اینویزیلاین بر روی دندان هایتان، آن ها را به خوبی با آب تمیز کنید.
 • از شستن پلاک ها با مواد شوینده ی معطر خود داری کنید؛ زیرا این کار به پلاک ها آسیب جدی وارد می کند.