انجام ارتودنسی از داخل برای افرادی که نمی خواهند ارتودنسی آن ها دیده شود، یک گزینه بسیار مناسب می باشد.

ارتودنسی از داخل چیست؟

در واقع در ارتودنسی از داخل یا لینگوال، بریس های ارتودنسی از عقب بر روی دندان چسبیده می شود و از جلو دیده نمی شود. این نوع از ارتودنسی برای اشخاصی که علاقه به دیدن ارتودنسی دندان هایشان ندارند و یا از افراد مشهور می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. به هر حال برای روشن شدن ارتودنسی مناسب باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد. زیبایی و رضایت حاصل از ارتودنسی، به هر شیوه که باشد، ارزش استفاده و تحمل سختی های آن را دارد.

ارتودنسی از داخل

ارتودنسی از داخل

روند انجام ارتودنسی از داخل

در اولین جلسه، متخصص با استفاده از قالبی پلاستیکی از دندان های شما نمونه برداری می کند تا سایز دندان ها را به دست آورد. بعد از آن این قالب به آزمایشگاه فرستاده شده تا بریس های ویژه هر کدام از دندان ساخته شود. برای آن که فرم بریس ها از بین نرود، آن ها را به حالت موم تهیه می کنند و بعد از آن در محفظه پلاستیکی قرار می دهند.

در جلسه ی دوم، به پشت دندان ها چسب مخصوصی زده می شود. پس از سفت شدن بریس ها، متخصص با استفاده از چسب سیم های ارتودنسی را نصب می کند. این بریس ها فشار آرامی را به دندان ها ایجاد می کند تا دندان ها در طی زمان به موقعیت صحیح خود برگردند.

ارتودنسی از داخل برای چه افرادی مناسب می باشد

اگر می خواهید آگاهی پیدا کنید که آیا ارتودنسی از داخل به شما در درمان ارتودنسی کمک می کند، بهتر است در اسرع وقت به پزشک ارتودنسی مراجعه کنید. تا با ویزیت و چک نمودن دندان ها، نظر خود را اعلام نماید. در مجموع بیشتر بزرگسالان و نوجوانان از میل بیشتری به استفاده از این نوع اتودنسی دارند. ارتودنسی از داخل، جزو ارتودنسی های مخفی به حساب   می آید.

انواع ارتودنسی از داخل

انتخاب متخصص برای انجام این کار، با مشورت و پیشنهاداتش و ترجیح شما بستگی دارد. تفاوتی ندارد که چه فردی کار را انجام می دهد، این نوع از دستگاه ها به یک روش عمل می کنند. تفاوت فقط در طراحی آن ها می باشد و این که به چه شکل به پشت دندان متصل گردد و محکم شود.

برترین برندهای محبوب ارتودنسی از داخل عبارت اند از:

 • اینکاگنیتو
 • آی بریسز
 • این اویشن
 • سیستم لینگوال لایت
 • سوراسمایل لینگوال
ارتودنسی از داخل

ارتودنسی از داخل

مراقبت ارتودنسی دندان از داخل

مانند هر گونه دیگری از ارتودنسی، تمیزی دهان و دندان برای اطمینان از این که پوسیدگی دندان و التهاب لثه ایجاد نشود، ضروری است.

بهداشت دهان و دندان مناسب شامل موارد زیر است:

 1. مسواک زدن دو مرتبه در روز به مدت دو دقیقه
 2. استفاده از مسواکی استاندار به صورت نرم برای تمیز نمودن لثه ها و دندان
 3. استفاده از نخ دندان به صورت روزانه
 4. استفاده از دستگاه هایی که با فشار بالا آب را وارد دهان می کنند.
 5. شستن دهان با دهانشویه برای بالا رفتن استحکام دندان ها

ارتودنسی لینگوال احتمال دارد که موجب ناراحتی زبان و در نهایت حساس شدن آن بشود. استفاده از واکس جلوی دندان پایینی برای پوشش ارتودنسی می تواند به کاهش درد در این قسمت کمک کند. ا

فرادی که در حال درمان هستند، احتمال دارد با معضلاتی در بیان کلمات و صحبت کردن مواجه گردند. با تمرین فراوان، این بیماران به وجود ارتودنسی در پشت دندان هایشان عادت خواهند کرد و سخن گفتن برای آن ها آسان تر می شود.

داشتن لبخندی زیبا ارزش ناراحتی موقت و هزینه ارتودنسی را دارد. بعضی از افراد با توجه به تفاوتی که ارتودنسی در زیبایی ایجاد می کند، در سرمایه گذاری برای آن تردید دارند. پاسخ این معضل ارتودنسی لینگوال است.

ویژگی های ارتودنسی لینگوال

این روش مزایای بسیاری دارد که بعضی از آن ها عبارتند از:

1) سیم ها پنهان می باشند به همین جهت دیگران متوجه این موضوع نمی شوند که شما تحت درمان ارتودنسی قرار دارید.

2) برای انواع مختلف درمان‌ها مناسب می باشد.
3) به راحتی قابل استفاده می باشد.
4) تاثیر بسزایی بر جابه جایی دندان ها دارد و نتایج به دست آمده از آن ها سریع‌تر از سیم‌های فلزی می باشد.
5) به رشد صاف و مستقیم دندان‌ها کمک می کنند و فشار زیادی بر دندان‌ها وارد می شود.

ارتودنسی از داخل

ارتودنسی از داخل

نحوه نصب سیم‌های لینگوال به چه شکل است؟

اگر استفاده از سیم‌های لینگوال برای بیمار صحیح تشخیص داده شود. این سیم ها در یک جلسه در دهان بیمار قرار داده می شود. بریس‌های لینگوال از دو بخش اصلی ایجاد می شود: قسمت‌های فلزی سیم ها که به دندان متصل می گردد و بریس های که براکت ها را به هم متصل می کند.

ابتدا باید دندان‌های شما پاک شوند و اتصالات فلزی با چسب های ویژه، پیش از قرارگیری در دهان به داخل و پشت دندان های شما متصل می شود. بریس های مخصوص ارتودنسی از داخل پیش قرارگیری در دهان، تشکیل شده و مجدد تنظیم می‌شوند. پلاک ها، فشار بسیاری را بر روی دندان ها اعمال خواهند کرد تا در طول زمان، دندان‌ها را در وضعیت صحیحی قرار گیرند.

هزینه ارتودنسی

هزینه سیم های ارتودنسی از داخل زیادتر از سیم ‌های سنتی می باشد. به دلیل این که نصب آن ها برای پزشک متخصص به نسبت سایر ارتودنسی ها مشکل تر است و نیاز به مهارت فراوان و تخصص بالای ارتودنسی دارد که در افزایش هزینه های ارتودنسی بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

در واقع، بسیاری از متخصصان سیم های لینگوال را پیشنهاد نمی کنند. حتما قبل از شروع کار از متخصص ارتودنسی نسبت به مزایا و هزینه های انواع ارتودنسی پرس و جو کنید.

مشکلات ناشی از درمان با سیم های ارتودنسی از داخل

معایب درمان ارتودنسی از داخل عبارت است از:

 • بزرگترین معضل این می باشد که عادت کردن به حضور سیم های پشت دندان سخت و زمان‌بر است.
 • در مجموع هر دوره درمان ارتودنسی لینگوال زمان‌برتر از ارتودنسی معمولی است.
 • احتمال دارد سیم‌های ارتودنسی از داخل زبان را تحریک می کنند و باعث حساسیت و درد می شود.
 • بعضی از افراد در تکلم بیان واژگان با معضل روبه رو می شوند، اما بیماران بعد از مدتی به سیم های پشت دندان عادت کرده و به آسانی صحبت می کنند.