چگونه ارتودنسی اقساطی داشته باشیم؟

بریس های ارتودنسی یکی از مهمترین ابزارهای دندانپزشکی زیبایی هستند که با فشار مداوم بر روی دندان هایی که کج یا نامرتب هستند، آنها رو حرکت داده و به مکان مناسب هدایت می کند تا هم راستای دندان های دیگر شوند. که ممکن است ماهها و حتی چند سال  طول بکشد تا دندان ها به موقعیت صحیح برسد. انجام این کار هزینه نسبتا بالایی را می طلبد که در این راستا بسیاری از کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی، شرایط ارتودنسی اقساطی را برای رفاه حال بیماران فراهم کرده اند.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی سه نوع دارد که به شرح زیر طبقه بندی می شوند:

  • براکت ها

آنها از فولاد ضد زنگ، سرامیک یا پلاستیک ساخته می شوند و برخی دیگر هم شفاف بوده و برای رفع کجی دندنهای جلویی بر روی آنها قرار میگیرند. یکی از برجسته ترین معایب بریس های پلاستیک این است که با گذشت زمان تغییر رنگ می دهند و باید آنها رو تعویض کرد.

ارتودنسی اقساطی

  • بریس زبانی

این نوع بریس ها از داخل بر روی دندانها قرار می گیرند و به گونه ای که دیده نشوند بر روی دندان ثابت می شوند. همچنین مانند بریس های شفاف نوع مناسبی برای دیده نشدن هستند.

  • بریس شفاف

شکی نیست که ارتودنسی چه در زیبایی و چه در سلامتی تأثیر زیادی دارد. نتایج بدست آمده از برخی مطالعات نشان داده اند که ارتودنسی اعتماد به نفس را به دلایل زیباشناختی بهبود می بخشد.

همچنین  برای افرادی که از مال اکلوژن رنج می برند نیز از لحاظ سلامتی بسیار مهم است. بعضی اوقات مشکلات دندانی بر فعالیت های روزمره مانند صحبت کردن، غذا خوردن و گاز گرفتن تأثیر می گذارد؛ بنابراین درمان ارتودنسی به حل این مشکلات کمک می کند و زندگی افراد را راحت تر می کند.

تفاوت بریس های عادی و شفاف چیست؟

بریس های معمولی و شفاف از نظر نتایجی که ارائه می دهند یکسان هستند. ارتودنسی شفاف می تواند دقیقاً مانند بریس های سنتی باعث نتایج مثبت و صاف شدن دندان ها شود. ارتودنسی شفاف می تواند بسیاری از مشکلات  دندانی  مانند فاصله ها بین دندان ها، ضخیم شدن آنها یا دندانهایی که دچار کراس یا آندر بایت و بسیاری موارد دیگر را برطرف کند.

بنابراین، ارتودنسی شفاف می تواند حدود 80-85٪ مواردی را که با بریس های فلزی درمان می شوند را درمان کند.

در ارتودنسی سنتی از بریس های فلزی استفاده می شود که به دندان ها و به سیم فلزی متصل می شوند. در بریس شفاف، از قالب های پلاستیکی شفاف استفاده می شود که هر چند وقت یکبار تعویض می شوند. این تعویض توسط خود بیمار در خانه انجام می شود و این باعث می شود بریس شفاف گزینه عملی تری باشد.

استفاده از بریس های شفاف بهتر است یا معمولی؟

  1. بریس های شفاف تقریباً غیرقابل مشاهده هستند و بنابراین در هنگام استفاده کمتر جلب توجه می کنند.
  2. می توان گفت که بریس های شفاف برای سلامت بیشتر دندانها مفید هستند، زیرا می توان آنها را برای تمیز کردن عادی دندان ها از دهان خارج کرده و با استفاده از مسواک، نخ دندان و موارد مشابه تمیز کرد، کاری که با بریس های فلزی متصل به دندان نمی توان انجام داد.
  3. با استفاده از بریس های شفاف ، هیچ محدودیتی در رژیم غذایی وجود ندارد و این به این دلیل است که شما هنگام غذا خوردن بریس ها را بر می دارید و پس از اتمام کار دندان های خود را مسواک زده و دوباره بریس ها را قرار می دهید، بنابراین مجبور نیستید از مصرف مواد غذایی خاصی اجتناب کنید.
  4. بریس های شفاف برخلاف بریس های فلزی فقط به چند بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارند؛ یعنی باید برای باریک شدن سیم ها، هر 3 یا 4 هفته یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

ماده ای که بریس ها با آن ساخته می شوند چیست و آیا عوارض جانبی دارد ؟

بریس  های شفاف از پلاستیک پلی یورتان مورد تأیید FDA ساخته شده اند که به طور کلی ایمن بوده و فقط در افرادی که به این ماده آلرژی دارند، حساسیت ایجاد می کند که البته بسیار نادر است.

آیا ارتودنسی شفاف دردناک است ؟

به طور کلی، با هر نوع درمان ارتودنسی، مطمئناً احساس ناراحتی خواهید کرد. با این حال، درمان با بریس های شفاف از “One to Smile” کمتر از بریس های فلزی سنتی دردناک و ناخوشایند است و این ناراحتی پس از 2 تا 3 روز اول با عادت کردن دندان های شما به وجود ارتودنسی جدید، محو می شود.

مراحل درمان

برای اسکن سه بعدی دندان های خود در کلینیک، باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بعد از 3 تا 4 روز کاری، ویدئویی دریافت خواهید کرد که به شما نشان می دهد دندان های شما در هر مرحله از درمان تا نتیجه نهایی چگونه به نظر می رسند.

پس از تصویب فیلم یا برنامه درمانی توسط شما بریس ها بر اساس آن تولید می شود. و بعد از 10 روز کاری، بسته ای دریافت خواهید کرد که شامل دستگاه های ارتودنسی است و به خانه می رسد و سپس تغییر بریس را هر هفته شروع می کنید.

ارتودنسی اقساطی

چه افرادی نباید از ارتودنسی شفاف استفاده کنند؟

موارد بسیار پیچیده ای وجود دارد که نیاز به جراحی یا افزودن دستگاه های ثابت دارد. در چنین مواردی ، ممکن است از ارتودنسی شفاف به عنوان بخشی از درمان استفاده شود تا زمان درمانی را که نیاز به استفاده از بریس های سنتی دارد کاهش دهد.

به افرادی که هنوز دندان شیری دارند یا دندانهای آنها کاملاً رشد نکرده است توصیه می شود صبر کنند تا دندانهای دائمی آنها کامل شود و سپس استفاده از درمانهای شفاف دندانپزشکی را شروع کنند.

پزشک هنگام معاینه بیمار از چه دستگاه هایی استفاده می کند؟ آیا برخی از دندان ها در طول درمان برداشته می شوند ؟

دندانپزشک ممکن است علاوه بر عکسبرداری با اشعه ایکس، از اسکنر داخل دهان برای اسکن سه بعدی دندان های شما استفاده کند. در موارد بسیار نادر برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد.

بیشتر بخوانید :