چگونه ارتودنسی بزرگسالان انجام می شود؟

گاهی تصور ما از ارتودنسی این است که فقط در سنین کودکی و نوجوانی قابل انجام است. ولی این تصور غلطی است؛ چرا که ارتودنسی در بزرگسالی نیز قابل انجام است. حقیقت این است که برای اصلاح ناهنجاری و رسیدن به لبخندی زیبا و دلنشین، سن اهمیت خاصی ندارد و بیماران در هر سنی چه جوان باشند و چه بزرگسال، می توانند از درمان ارتودنسی و مزایای آن برخوردار شوند.

ارتودنسی بزرگسالان چیست و چگونه انجام می شود؟

ارتودنسی بزرگسالان یعنی اصلاح ناهنجاری دهان و دندان به وسیله ابزارهای مخصوص ارتودنسی در سنین بزرگسالی. امروزه بیشتر بافت جمعیتی کشور را بزرگسالان تشکیل می دهند و طیف وسیعی از آن ها احتیاج به ارتودنسی دارند. انجام ارتودنسی در بزرگسالی به گونه ایست که در یک جلسه قابل انجام نیست و روند درمان آن طولانی است که گاهی تا ۳ سال نیز به طول می انجامد.

ارتودنسی بزرگسالان

این مراحل به ترتیب زیر است :

۱. مشاوره اولیه

۲. معاینه بیمار

۳. برنامه ریزی برای درمان

۴. نصب دستگاه ارتودنسی

۵. توضیح نکات بهداشتی

۶. تاثیر دستگاه ارتودنسی

۷. نگهداری و معاینات منظم

  • مشاوره اولیه

بیمار با پزشک دیدار کوتاهی دارد و با پزشک مشورت می کند. بیمار تمام سوالات و دغدغه ها و نگرانی ها را با پزشک در میان می گذارد و پزشک در مورد مشکل بیمار، روند درمان، عوارض عدم درمان و فواید درمان به بیمار توضیحاتی ارائه می داد تا بیمار نگرانی و ترسی برای درمان نداشته باشد.

  • معاینه تخصصی بیمار

پزشک بر اساس مدارک پزشکی به معاینه تخصصی فک و دندان بیمار می پردازد. باید وضعیت بیمار و مدارک آن از جمله عکس رادیوگرافی و اسکن وضعیت دهان و دندان به طور دقیق بررسی شود، تا بهترین روش ممکن برای درمان انتخاب شود.

  • برنامه ریزی درمان

پزشک با توجه به معاینات انجام شده و بررسی مدارک پزشکی بیمار، کوتاه ترین و موثرترین راه درمانی را تجویز می کند و یک برنامه ریزی دقیق که شامل زمان مراجعه، شیوه درمان و طول درمان است، به بیمار ارائه می دهد و همچنین درباره هزینه کلی با بیمار صحبت  می کند.

  • نصب دستگاه ارتودنسی

این مرحله، اصلی ترین بخش درمان است. در این روش ابتدا بر روی هر یک از دندان ها، براکت نصب می شود که حدود یک ساعت به طول می انجامد. به هنگام نصب دستگاه ارتودنسی، به لثه ها و دندان ها هیچ گونه آسیبی وارد نمی شود و دردی نیز احساس نمی شود؛ ولی ممکن است ساعات و روزهای اولیه پس از نصب دستگاه ارتودنسی، درد به سراغ شما بیاید که با مصرف مسکن از شدت آن کاسته خواهد شد.

  • توضیح نکات بهداشتی

برای تاثرگذاری هر چه بیشر ارتودنسی بر روی ناهنجاری دهان و دندان، پزشک و دستیاران آن نکات بهداشتی که باید توسط بیمار رعایت شود را به بیمار گوشزد می کنند و بیمار موظف به رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان است؛ چون تاثیر زیادی بر روی انجام هر چه بهتر ارتودنسی دارد.

  • تاثیر دستگاه ارتودنسی

این مرحله طولانی ترین بخش درمان ارتودنسی است که ممکن است چندین ماه و حتی چندین سال به طول ببنجامد. عوامل بسیاری از جمله شدت ناهنجاری، نوع ارتودنسی، وضعیت بیمار، سن و جنس و ساختار صورت بیمار، نقش مهمی در این مرحله ایفا می کنند. بعد از نصب نیز پزشک باید هر چند مدت یک بار به بررسی دستگاه ارتودنسی و وضعیت دندان بیمار بپردازد.

  • نگهداری و معاینات منظم

زمانی که با استفاده از ارتودنسی، دندان ها در جای اصلی خود قرار گرفتند و نتیجه مثبتی ارائه دادند، متخصص ارتودنسی، دستگاه را از دندان شما جدا می کند که این به معنای پایان دوره درمان نیست. برای اینکه دندان ها به حالت اولیه خود برنگردند، با توجه به تشخیص پزشک متخصص، نگهدارنده ها باید تا مدتی بر روی دندان باقی بماند. برای بررسی بهتر، باید هر چند مدت یک بار به پزشک مراجعه کرد تا به انجام چکاب و معاینه بپردازد.

  • لوازم ارتودنسی بزرگسالان

لوازم ارتودنسی بزرگسالان با لوازم ارتودنسی کودکان و نوجوانان کمی تفاوت دارد. در واقع بزرگسالان بر خلاف کودکان علاقه ای به دیده شدن وسایل ارتودنسی بر روی دندان های خود ندارند یا مثل کودکان برایشان کم اهمیت نیست و به همین خاطر استفاده از ارتودنسی سرامیکی، لینگوال و پلاک های شفاف را بیشتر ترجیح می دهند.

امروزه درمان ارتودنسی بسیار پیشرفت کرده است و تکنیک های جالبی برای نامرئی شدن و مخفی کردن وسایل ارتودنسی به وجود آمده است که هم به روند درمان کمک زیادی می کند و هم باعث رضایت خاطر بیمار می شود.

ارتودنسی بزرگسالان

تفاوت روند درمانی ارتودنسی بزرگسالان و کودکان

با توجه به این که فک و دندان کودکان هنوز به تکامل رشد نرسیده و در حال رشد و توسعه هستند، بهتر می توانند تغییر شکل و جهت دهند و کار دندانپزشک و روند درمان کودک بسیار آسان تر انجام شود.

اما در بزرگسالان، فک و دندان به رشد و تکامل رسیده اند و به راحتی نمی توان در فک و دندان تغییر شکل و زاویه ایجاد کرد و دنداپزشک باید از وسایل دیگری نیز کمک بگیرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

نکات مهم ارتودنسی بزرگسالان

۱. با توجه به رشد و تکامل دندان و فک بزرگسالان، ارتودنسی به تنهایی نمی تواند راهگشا باشد و نتیجه مطلوب را حاصل کند، بنابراین دندانپزشک باید از وسایل و روش های درمانی دیگری نیز کمک بگیرد تا نتیجه مطلوب و دلخواه حاصل شود.

به عنوان مثال : وقتی که فک بالا یا پایین و عقب یا جلوتر هستند و در موقعیت اصلی و طبیعی خود قرار ندارند، تنها با انجام ارتودنسی ناهنجاری رفع نمی شود و به عمل جراحی فک نیز نیاز است.

۲. بزرگسالان بیشتر از کودکان، مستعد ابتلا به بیماری پریودنتال (لثه) هستند، لذا قبل از شروع درمان با ارتودنسی، باید این بیماری را نیز درمان کند. لازم است بدانیم که سلامت لثه، نقش کلیدی در درمان ارتودنسی بزرگسالان دارد.

مدت زمان درمان ارتودنسی بزرگسالان

در این مورد عواملی همچون نوع و شدت ناهنجاری، وضعیت بیمار، نوع ارتودنسی و رعایت دستورات پزشک توسط خود بیمار نقش دارد. ولی به طور کل ارتودنسی از چند ماه تا چندسال به طول می انجامد‌(به طور تقریبی بین ۶ ماه تا ۳ سال).

هزینه درمان ارتودنسی بزرگسالان

هزینه درمان ارتودنسی بزرگسالان به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از: نوع و جنس ارتودنسی، نوع ناهنجاری، مدت زمان درمان. پس نمی توان به طور دقیق برآورد هزینه را انجام داد.