امروزه با پیشرفت تکنولوژی های دندانپزشکی، روش ها و متدهای متعددی برای درمان ارتودنسی وجود دارند که یکی از جدیدترین آن ها که ما در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت، ارتودنسی پلاستیکی است.

ضرورت به کارگیری ارتودنسی

اگرچه ظاهر نامرتب دندان ها به تنهایی بیماری در نظر گرفته نمی شود، با این حال ممکن است در درازمدت، باعث ایجاد مشکلات دهان و دندان شود.

موارد احتمالی که در نتیجه عدم انجام به موقع ارتودنسی نمود پیدا می کنند عبارتند از:

 • اعمال فشار بیشتر به دندان های دیگر که نسبت به بقیه بیرون تر هستند.
 • ترتیب نامتوازن دندان ها باعث افزایش پوسیدگی دندان ها می شود؛ زیرا در این حالت مسواک زدن درست دندان ها دشوار خواهد بود.
 • ایجاد مشکلات لثه
 • دشواری جویدن غذا و در نتیجه ایجاد مشکلات گوارشی
 • سندروم TMG و درد عضلات صورت و گاهی اوقات ایجاد درد در گردن

ارتودنسی پلاستیکی

ارتودنسی پلاستیکی که با عنوان ارتودنسی نامرئی نیز شناخته می شود، از پلاستیک شفافی ساخته شده است که برخلاف ارتودنسی های فلزی در دهان قابل مشاهده نیست و به دلیل همین ظاهر شفاف و نامرئی، طرفداران بسیاری را از میان جوانان و بزرگسالان به خود جلب کرده است.

در ارتودنسی پلاستیکی که اصطلاحاً اینویزالاین گفته می شود، از قالب های شفافی استفاده می شود که دندان ها توسط آنها دربرگرفته می شوند. این ارتودنسی، جزء دسته ارتودنسی های متحرک به شمار می‌رود؛ به این صورت که می توانید این پلاک های پلاستیکی شفاف را در زمان غذا خوردن از دهان خارج کرده و بعد از غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان دوباره در دهان قرار دهید (تنها در این موارد اقدام به خارج کردن پلاک از دهان کنید).

 •  ارتودنسی پلاستیکی متحرک:

بعد از تشخیص اولیه دندانپزشک و بررسی‌های لازم، توسط متخصص ساخته می شود و پس از این که در دهان قرار داده شد، تمامی دندان ها را به گونه ای دربر می گیرد که به دندان کج فشار لازم برای اصلاح و قرار گرفتن در جایگاه مناسب را وارد می کند.

در ارتودنسی پلاستیکی، پس از قالب گیری از دندان و ساخت اینویزالاین، تعدادی پلاک در اختیار بیمار قرار داده می شود تا هر دو هفته آن ها را تعویض کند و با قرار دادن پلاک جدید وارد مرحله بعد درمان می شود. به این ترتیب دندان ها هفته به هفته حرکت می کنند و در نهایت به جایگاه مورد نظر می رسند و ردیف می شوند.

بیمار باید هر ۶ هفته یک بار به ارتودنتیست خود مراجعه کند تا روند درمان بررسی شود. به طور متوسط درمان ۹ الی ۱۵ ماه به طول می انجامد و در این مدت حدود ۱۸ تا ۳۰ پلاک استفاده می‌شود.

 

ارتودنسی پلاستیکی-2

 

مزایای استفاده از ارتودنسی پلاستیکی

 • یکی از برجسته ترین مزیت های ارتودنسی پلاستیکی که باعث افزایش تعداد طرفداران آن شده است، ویژگی نامرئی بودن آن است. در صورت استفاده از ارتودنسی نامرئی، ممکن است افرادی که با شما صحبت می کنند اصلاً متوجه وجود آن نشوند.
 • فایده اساسی دیگر ارتودنسی پلاستیکی، متحرک بودن آن است که در مقایسه با ارتودنسی فلزی، در نگهداری و استفاده ساده تر هستند و هم چنین با استفاده از آن ها، نظافت و بهداشت دندان ها بهتر رعایت می شود؛ زیرا در این روش شما به راحتی می توانید اینویزالاین را از دهان بیرون آورده و دندان ها را مسواک بزنید. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که اینویزالاین، حداقل ۲۰ تا ۲۲ ساعت در شبانه روز باید در دهانتان باشد تا در روند درمان خللی ایجاد نشود.

 

 • نگهداری و تمیز کردن ابزار ارتودنسی پلاستیکی در مقایسه با ارتودنسی های ثابت، بسیار راحت تر است. برای این منظور کافی است اینویزالاین را با آب و مسواک شستشو دهید.
 • در صورت استفاده از ارتودنسی پلاستیکی محدودیتی در رژیم غذایی نخواهید داشت و نگران خوردن غذاهای چسبناک و سفت نیستید؛ زیرا شما می توانید اینویزالاین را در هنگام غذا خوردن از دهانتان خارج کنید.
 • معمولا پس از استفاده از هر نوع درمان ارتودنسی در تلفظ حروف و اصوات کمی با مشکل روبرو می شوید؛ درحالیکه در صورت درمان با ارتودنسی پلاستیکی به دلیل نازکی، الاینرها، هنگام حرکات زبان میزان کمتری با هم برخورد خواهند داشت در نتیجه مشکل تکلم به مراتب کمتر خواهد بود.

معایب استفاده از ارتودنسی پلاستیکی

 • مهم ترین ایرادی که ارتودنسی پلاستیکی دارد این است که به کارگیری این روش برای درمان برخی مشکلات شدید و پیچیده امکان پذیر نیست.
 • هزینه درمان با ارتودنسی پلاستیکی یا اینویزالاین بیشتر از براکت فلزی است.
 • در ارتودنسی پلاستیکی به دلیل شفاف بودن اینویزلاین و امکان خارج کردن از دهان احتمال گم کردن ارتودنسی نامرئی وجود دارد.
 • مراقبت و تمیز کردن اینویزالاین بسیار اهمیت دارد؛ زیرا در صورت عدم نگهداری صحیح، امکان تغییر رنگ و از دست دادن شفافیت وجود دارد.
 • مسئله دیگری که در مورد ارتودنسی پلاستیکی وجود دارد و می تواند جز معایب این روش ارتودنسی به شمار رود، این است که در این روش نتیجه درمان به همکاری بیمار وابسته است. بیمار نبایستی اینویزلاین را به غیر از زمان غذا خوردن، مسواک زدن و کشیدن نخ دندان از دهان خارج کند؛ زیرا ایجاد وقفه در درمان باعث می شود دندان ها به حالت قبل خود باز گردند.

نحوه مراقبت و تمیز کردن ارتودنسی پلاستیکی

نگهداری از اینویزالاین و تمیز کردن آن به دلیل متحرک بودن، کار دشواری نیست. رعایت نکات زیر در مورد نگهداری از اینویزالاین بسیار مؤثر خواهد بود.

 • برای تمیز کردن، بعد از آن که آن ها را از دهان خارج کردید و زمانی که هنوز مرطوب هستند ،با آب ولرم و با استفاده از یک مسواک نرم آنها را بشویید.
 • این دستگاه متحرک از جنس پلاستیک نرم است؛ به همین دلیل هرگز آن ها را با خمیردندان نشویید؛ زیرا ممکن است در اثر سایش خمیردندان دچار خراش شود و همین خراش ها به محلی برای تجمع باکتری تبدیل می شوند.
 • زمانی که از اینویزالاین استفاده نمی کنید آن را درون قاب محافظ قرار دهید تا آسیبی به آن وارد نشود.
 • در زمان استفاده از اینویزالاین از خوردن نوشیدنی های با رنگ مصنوعی خودداری کنید؛ زیرا باعث ایجاد لک خواهند شد.
 • هنگام انجام فعالیت های ورزشی مانند شنا کردن که احتمال وارد شدن ضربه به پلاک ارتودنسی پلاستیکی وجود دارد، حتما آن را از دهان خارج کنید.

 

 

بیشتر بخوانید:

چگونه ارتودنسی اقساطی داشته باشیم؟