ارتودنسی جدید

شیوه های ارتودنسی جدید چه هستند؟ مزیت ارتودنسی جدید چیست؟ معایب ارتودنسی جدید چیست؟ در سال‌های گذشته تحولات گسترده در حوزه درمان ارتودنسی به وجود آمد که باعث پیشرفت روش های درمانی و ابداع روش های جدید در درمان ارتودنسی شد. این روش های نوین باعث دستیابی به نتایج مطلوب تر شد. این تکنیک های پیشرفته قادر هستند که مشکلات بسیاری را در حیطه دندانپزشکی درمان به بهبود روند درمانی کمک کند. دانشمندان زیادی با ارائه یافته های به دست آمده در علم ارتودنسی به پیشرفت و گسترش این علم کمک کردند؛ از جمله پیشگامان این علم می توان از دکتر ادوارد انگل یاد کرد که ملقب به پدر ارتودنسی مدرن است.

ارتودنسی جدید

شیوه ارتودنسی نوین

انتخاب شیوه های ارتودنسی معمولا به نظر متخصص وابسته است. اما ارتودنسی دیمون یکی از پیشرفته ترین و به روز ترین نوع ارتودنسی با داشتن براکت های کشویی قابلیت بسته و باز شدن و همینطور به دست آمدن نتایج سریع از محبوبیت بالایی در بین بیماران برخوردار است. در این نوع از ارتودنسی فشار کمتری به دندان ها وارد می شود و اصطکاک را به حداقل خود می رساند. این موضوع باعث می شود که بیمار در طول پروسه درمانی، درد کمتری را تحمل کند. به همین جهت رفت و آمد کمتری برای مراجعه به نزد متخصص نیاز است و در هزینه های ارتودنسی صرفه جویی بسیاری می شود.

امروزه این شیوه به عنوان یک درمان منحصر به فرد می‌تواند در بازه های زمانی کوتاه نتایج قابل ملاحظه‌ای در رفع مشکلات فک و دندان داشته باشد. بریس های ارتودنسی دیمون یک مکانیسم منحصر به فردی دارد که باعث می شود نیرو های متراکم به حرکت دندان های در موقعیت های صحیح کمک کند و فشار وارده را به صورت متراکم پخش کند. روش های درمان راحت تری را پیش روی بیمار قرار دهد.

سلف لیگیت

سیستم دیمون جزوه روش های جدید ارتودنسی است که از تکنولوژی پیشرفته با کارایی بالا برخوردار است. مکانیسم کشویی است که موجب می‌شود براکت های دیمون قابلیت جابجایی ویژه داشته باشند. تکنولوژی پیشرفت این شیوه باعث شده تا فشار کمتری بر دندان‌ها وارد شود و در عین حال روند درمان به صورت مناسب تری طی شود.

مینی اسکور نوع دیگری است پیشرفته ترین روش های ارتودنسی

مینی اسپیکر نیز از روش های ارتودنسی است. مینی اسکار یکی از ابزار قیچی شکل است که با قرار گرفتن در استخوان های فک به روند بهتر درمان ارتودنسی کمک خواهد کرد و باعث می شود که دندان های اطراف به راحتی جابجا شوند تا در نهایت در موقعیت صحیح خود قرار بگیرند. پیش از این که مینی اسکور در محیط دندان‌ها کار گذاشته شود، در ابتدا باید دندان ها معاینه شوند و عکس های رادیوگرافی از دندان گرفته شود. این امر باعث می شود که برای قرار دادن مینی اسپرت در داخل دندان ها در بعضی موارد از بی حس کننده های موضعی استفاده شود. ‌بعد از آن این ابزار در داخل استخوان فک قرار بگیرند.

تاثیر زمان ورود مینی اسکور بر پروسه درمانی

جالب است بدانید که زمان ورود مینی اسکورت در درمان ناهنجاری ها و مشکلات فک بسیار آسان و راحت است. به عنوان مثال در بعضی موارد ناهنجاری ها باید حتما تحت درمان قرار گرفته شود که نتیجه به دست آمده مطلوب تر باشد. این شیوه درمانی بدون عمل جراحی و تنها با ارتودنسی امکان پذیر است.

بهترین زمان ارتودنسی دندان ها برای بیمار

بر اساس مقالات انجام شده در زمینه ارتودنسی دندان و تحقیقات صورت گرفته، نشان می‌دهد که بهترین زمان برای انجام ارتودنسی، زمان رشد کامل استخوان های صورت و رشد دائمی دندان ها است. متخصصان بهترین زمان برای ارتودنسی دندان دختران را قبل از سیزده سالگی و برای پسران تا قبل از پانزده سالگی اعلام می کنند. پس از افزایش سن بیماران و مراجعه به متخصص برای درمان دندان های خود نیاز به زمان، انرژی و هزینه بیشتری خواهد بود.

به طور کل مدت زمان ارتودنسی دندان عموما برای بیماران حدود یک سال و نیم الی دو سال به طول می‌انجامد که این بازی زمانی نسبت به سن، شیوه قرارگیری دندان، نوع عارضه، مهارت و تخصص متخصص متغیر است.

نکات اساسی در انتخاب شیوه ارتودنسی

سن بیمار و همینطور وضعیت فیزیولوژیک از جمله مواردی است که می‌تواند در انتخاب نوع ارتودنسی و شیوه‌های متفاوت ارتودنسی موثر واقع شود. به عنوان نمونه انتخاب ارتودنسی متحرک برای خردسالان جهت رعایت بهداشت دهان و دندان به مراتب بهتر است. ارتودنسی دیمون یک انتخاب صحیح برای بزرگسالان و افراد فعال در اجتماع است. تمامی این پروژه ها از انتخاب ارتودنسی های نوین، جدید و انتخاب نوع ارتودنسی مناسب با وضعیت دهان و دندان بیمار با نظر و مشورت متخصص ارتودنسی صورت می گیرد تا در روند درمان ارتودنسی اختلال ایجاد نشود.

ارتودنسی جدید

برای مراجعه به ارتودنسی به نزد چه افرادی مراجعه کنید؟

اگر این سوال در ذهن شما است که برای انجام ارتودنسی دندان های خود به نزد چه افرادی بروید تا بتوانید بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورند، معیارهای زیر را در نظر بگیرید:

  • مدارج علمی متخصص ارتودنسی
  • تخصص و مهارت متخصص ارتودنسی: بعضی از متخصصین ارتودنسی که فقط نوع و شیوه خاصی از ارتودنسی را انجام می دهند.
  • وجود کلینیک: اگر متخصص ارتودنسی شما دارای کلینیک باشد، دیگر نیاز به مراجعه به مراکز مختلف برای عکسبرداری از دندان ها و فک نمی باشد. در صورت مراجعه بیمار به کلینیک ها دیگر نیاز به مراجعه به مراکز مختلف نیست.
  • ابزار و وسایل: استفاده متخصص از ابزار و وسایل پیشرفته می تواند به درمان بهتر دندان های شما کمک کند. اگر متخصص ارتودنسی از ابزار معتبر استفاده کند، به دندان های شما آسیب وارد نمی شود.
  • مواد اولیه: نزد متخصصی بروید که از مواد اولیه با کیفیت در ارتودنسی دندان استفاده کند. در صورت استفاده از مواد اولیه با کیفیت و معتبر، کارایی و عمر دندان ها افزایش پیدا کرد و آسیبی به آن ها وارد نمی شود.

تعرفه های ارتودنسی

علاوه بر انتخاب یک متخصص ارتودنسی با تجربه و ماهر باید هزینه های ارتودنسی را نیز در نظر گرفت. این مورد را باید در نظر گرفت که هزینه ارتودنسی های سریع به نسبت ارتودنسی دیگر از قیمت بیشتری برخوردار است. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که میزان ناهنجاری دندان‌ها و فک های هر فرد با یکدیگر متفاوت است. اما در هر صورت کیفیت انجام ارتودنسی به نسبت از اهمیت بیشتری برخوردار است و نباید به خاطر افزایش سرعت، به کیفیت درمان ضربه وارد شود.