تاثیر پستانک ارتودنسی ژله ای بر فک نوزادان

اگر تصمیم گرفته اید که به نوزاد خود پستانک بدهید، بعد از چهار هفته که عادت های شیردهی کاملا جا افتاد، بسیاری از متخصصان اطفال و دندانپزشکان یک پستانک ارتودنسی ژله ای را توصیه می کنند.

پستانک ارتودنسی ژله ای چیست و چه کاربردی دارد؟

پستانک های ارتودنسی ژله ای برای جلوگیری از بد ترازی دندان و مشکلات ارتودنسی بعدی در سنین بزرگسالی طراحی شده اند؛ زیرا دندان های شیری در نهایت جای خود را به دندان های بزرگسالی می دهند. یک پستانک ارتودنسی دارای یک نوک است که از پایین صاف شده و از بالا گرد می شود. آن ها به طور خاص برای استحکام از شکل کام و فک در حال رشد کودک طراحی شده اند. هنگام مکیدن، آن ها دقیقا مانند نوک پستان مادر در دهان کودک صاف می شوند که طبیعی ترین عمل مکیدن را انجام دهند و فشار روی لثه و دندان های در حال رشد را کاهش دهند.

مزیت پستانک ارتودنسی ژله ای

مطالعات نشان داده است که پستانک های ارتودنسی نسبت به پستانک های گرد سنتی کمتر باعث اپن بایت یا اوربایت می شوند. با این حال، بهترین راه جلوگیری در برابر آسیب دندانی، محدود کردن زمان پستانک و گرفتن پستانک پس از یک سالگی از کودک است؛ حتی اگر یک پستانک ارتودنسی باشد.

انگشت شست در مقابل پستانک

آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا، پستانک را به انگشت شست ترجیح می دهد؛ زیرا ترک عادت پستانک راحت تر است. علاوه بر این، آكادمی اطفال آمریكا توصیه می كند كه از پستانك هنگام خواب تا سال اول زندگی برای جلوگیری از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) استفاده كنید. با این حال، استفاده از پستانک بیش از دو تا چهار سالگی می تواند بر شکل دهان کودک و نحوه قرار گیری دندان ها تأثیر منفی بگذارد. اگر کودک شما قبل از رشد دندان های جلوی دائمی، مکیدن پستانک، انگشت شست یا انگشتان خود را متوقف کرد، احتمال زیادی وجود دارد که دندان نیش کودک، اصلاح گردد.

عادت مکیدن در کودکان

خبر خوب این است که بیشتر کودکان به دلیل فشار همسالان عادت های مکیدن خود را متوقف می کنند. کودکان حتی در 3 سالگی تحت فشار همسالان قرار می گیرند. کودک شما ممکن است، هم چنان از مکیدن در خلوت به عنوان راهی برای خواب یا آرامش استفاده کند؛ اما سرانجام این عادت را خودش قطع می کند.

نکاتی برای کمک به کودک در جلوگیری از استفاده از پستانک و شست

 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما احساس امنیت و راحتی می کند که به عادت های قدیمی متوسل نشود.
 • از یک دندان پزشک بخواهید که در صورت قطع نشدن مکیدن، چه اتفاقی برای دندان ها می افتد، از جمله استفاده احتمالی از بریس ها.

باید ها و نباید های پستانک

 • پستانک را تمیز کنید که هم کودک و هم ذهن شما آرام شود.
 • یک پستانک متناسب با سن کودک خود انتخاب کنید (به عنوان مثال 0-6 متر ، 6-18 متر)، پستانکی که برای مراحل مختلف رشد دهانی طراحی شده است.
 • پس از چهار هفته استفاده از پستانک، در صورت هرگونه ترک یا پارگی، پستانک را تعویض کنید؛ زیرا تمام پستانک ها به مرور زمان و با استفاده از آن فرسوده می شوند.
 • اغلب با کشیدن از همه جهات، پستانک را از نظر آسیب یا ضعف بررسی کنید.
 • هیچ ماده غذایی یا مایعی به پستانک اضافه نکنید؛ زیرا این امر می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.
 • سپر این پستانک را تزئین نکنید؛ زیرا این کار بخش های جدیدی را به وجود می آورد که می تواند خطر خفگی ایجاد کند.
 • اجازه ندهید کودک پستانک را بجود؛ زیرا باعث خرابی پستانک می شود.
 • پستانک را در معرض تابش مستقیم آفتاب یا در مجاورت گرما قرار ندهید و از ذخیره آن در مواد ضد عفونی کننده خودداری کنید.

از کجا بفهمم کودک من پستانک می خواهد؟

کودک شما ممکن است سرنخی از زمان مناسب برای دادن پستانک برای شما فراهم کند. اگر کودک شما علائم زیر را از خود بروز دهد، نشان دهنده آن است که به پستانک احتیاج دارد:

 • بطری شیر کودک را با خوشحالی می مکد؛ حتی اگر خالی باشد.
 • روی انگشتان یا شست خود را می مکد.
 • گوشه پتو یا اسباب بازی های خود را می مکد.

در این صورت ممکن است کودک شما کاندیدای داشتن پستانک باشد. متأسفانه، همه نوزادان هنگامی که دوست دارند پستانک بخورند، دیگر آن را رها نمی کنند. این بدان معنا است که ممکن است تا زمانی که سعی در معرفی پستانک به کودک ندارید، نمی دانید که پستانک کودک شما را آرام می کند.

کودک از چه سنی می تواند از پستانک استفاده کند؟

زمان مناسب برای معرفی پستانک بسته به این که شما قصد شیردهی فرزند خود را دارید یا نه متفاوت خواهد بود.

اگر قصد تغذیه با بطری شیر را دارید

تغذیه با بطری شیر گزینه بهتری برای کودک شما است که می توانید بلافاصله به کودک پستانک دهید. برخی از متخصصان توصیه می کنند که علائمی وجود دارد که کودک شما هنگام نیاز به پستانک نشان می دهد که شامل درد، گاز، گرسنگی و نیاز به خواب راحت است.

اگر قصد تغذیه با شیر مادر را دارید

اگر تصمیم به تغذیه با شیر مادر دارید، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که به مدت شش هفته یا تا زمانی که از زندگی روزمره خود در شیر دادن به نوزاد راضی نباشید، از دادن پستانک به کودک خودداری کنید. دلیل تأخیر این است که معرفی پستانک به نوزادان شیرخوار در مراحل اولیه شیردهی ممکن است منجر به نحوه مکیدن اشتباه کودک شما شود.

مکیدن پستانک یک عمل دهان و زبان بسیار متفاوت از مکیدن پستان است. معرفی خیلی زود پستانک یا جا به جایی از یک به یک دیگر، باعث سردرگمی برخی از نوزادان شیرده می شود که به عنوان “گیجی پستانک” شناخته می شود. شما نمی خواهید که کودک تان نادرست سینه را مکیده و گرسنه بماند؟ با داشتن یک برنامه پرستاری سالم برای نوزاد خود، می توانید در اوقات فراغت یک پستانک، بسته به برنامه شیردهی و شیر خود به کودک معرفی کنید.