نحوه استفاده از ژل ارتودنسی برای بریس ها چطور است

ژل ارتودنسی، محافظ لثه ای نرم و بی ضرر برای کودکان و بزرگسالان دارای بریس است که می تواند برای پوشاندن براکت ها و سیم های برآمده با سطح صاف استفاده شود. وقتی احساس خراشیده و ناراحت کننده بریس های جدید بیش از حد شود، ژل ارتودنسی دندان می تواند بسیار کمک کننده باشد. وقتی براکت یا سیم می شکند یا از جای خود جدا می شوند، استفاده از یک تکه ژل، در حالی که منتظر قرار ملاقات با متخصص ارتودنسی هستید، می تواند مانع از نفوذ سیم های دردناک به لثه شود.

ژل ارتودنسی

ژل ارتودنسی از چه ساخته شده است؟

ژل ارتودنسی حاوی چند اصلاح کننده برای طعم و بافت است؛ اما بیشتر از واکس های طبیعی ساخته می شوند. به گفته صنایع کارمل، برخی از محصولات ژل ارتودنسی دندان از موم کارناوبا ساخته می شوند؛ در حالی که برخی دیگر از محصولات از پارافین ساخته می شوند. ژل دندان شفاف بوده و اغلب بدون عطر و طعم است، اگر چه برخی از انواع آن با نعناع یا مواد دیگر طعم دار می شوند.

ژل ارتودنسی دندان چگونه کار می کند؟

ویژگی های خاص ژل دندان، آن را برای محافظت از لثه در برابر لبه های فلزی بریس ها مناسب می کند. ژل در دمای اتاق جامد است؛ اما با گرمای دست می توان آن را نرم کرده و فرم داد. ژل ارتودنسی بر روی بریس ها می چسبد و یک بافر بین براکت ها و لثه ایجاد می کند. همچنین در حالی که در دهان است، صاف می ماند و با تجزیه و بدون خطر پوسته پوسته می شود و پوست آن به راحتی جدا می گردد.

نحوه اعمال ژل برای بریس ها

 • دست های تان را بشویید.
 • دندان های خود را مسواک بزنید.
 • یک تکه ژل به اندازه یک نخود کوچک بردارید.
 • آن قدر فشار دهید که نرم شود و آن را به صورت گلوله درآورید و سپس گلوله را کمی صاف کنید.
 • ژل را به آرامی به قسمت سخت بریس ها فشار دهید.
 • اگر ژل دندان شما تمام شد، می توانید از داروخانه خریداری کنید. برای از بین بردن آن، می توان از یک چوب یا نخ دندان استفاده کنید؛ اما مراقب باشید که به بریس یا لثه آسیب نرسانید.

مراقبت از بریس و ژل دندان

در حالی که ژل دندان روی بریس های تان است، می توانید مسواک بزنید؛ اما از مسواکی استفاده کنید که نواحی صعب العبور دهان را تمیز کند، مانند مسواک Colgate 360 ​​° Total . دو بار در روز مسواک بزنید، مواظب باشید که ژل از بین نرود و از مسواک بین دندان خود برای تمیز کردن دندان استفاده کنید. شست و شو با دهان شویه یک بار در روز، همچنین به جلوگیری از پوسیدگی دندان در هنگام استفاده از بریس ها کمک می کند. ژل دندانی برای کمک به مرحله ناراحتی موقتی که برخی از بیماران هنگام تنظیم با بریس های جدید خود تجربه می کنند، در دسترس است. اگر نسبت به نحوه استفاده از ژل دندان اطمینان ندارید، از متخصص ارتودنسی بخواهید تا به شما دستورالعمل لازم را بدهد.

چگونه بریس ها قرار می گیرند؟

اگر در شرف تبدیل شدن به یکی از 4 میلیون نفری در ایران هستید که برای صاف کردن دندان های کج، بهبود بیته، برطرف کردن شکاف ها و لبخندی جذاب تر از بریس استفاده می کنند، ممکن است چند سوال در مورد روند درمان داشته باشید.

بنابراین اولین روز درمان چگونه خواهد بود؟

نصب بریس های شما یک تا دو ساعت طول می کشد. بسته به دندان ها و نوع بریس هایی که می خواهید، روند قرار دادن آن ها در یک یا دو ویزیت ممکن است اتفاق بیفتد.

در برخی از قسمت های این فرآیند ممکن است احساس فشار شود؛ اما به طور کلی، قرار دادن بریس ها صدمه ای نمی زنند.

فاصله ها

اگر دندان های پشتی شما بسیار نزدیک به هم باشند، ممکن است دندان پزشک حدود یک هفته قبل از استفاده از بریس ها، فاصله دهنده یا نوار های لاستیکی را بین آن ها قرار دهد. این مرحله برای ایجاد فضای کافی جهت قرار گیری باند ها در اطراف دندان های پشتی شما است.

شروع تمیز کردن

قبل از این که متخصص ارتودنسی بریس های شما را ببندد، دندان های شما باید تمیز باشند. هنگامی که دندان های شما به طور کامل تمیز و خشک شد، متخصص ارتودنسی می تواند از بریس ها استفاده کند.

چسب زدن روی براکت ها

براکت ها، دستگاه های فلزی یا سرامیکی کوچکی هستند که سیم ها را روی دندان های شما ثابت نگه می دارند.

برای اتصال براکت ها، متخصص ارتودنسی مقدار کمی چسب را در مرکز هر دندان قرار می دهد. سپس آن ها برای تنظیم چسب، لیزر آبی به دندان های شما می تابند. چسب معمولا طعم بدی دارد؛ اما سمی نبوده و برای شما مشکلی پیش نخواهد آمد.

مرحله بعدی قرار دادن براکت در مرکز دندان است.

ژل ارتودنسی

اسلاید روی باند ها

 • برای لنگر انداختن بریس ها، متخصص ارتودنسی نوار های فلزی را در اطراف دندان های مولر پشت شما قرار می دهد.
 • بعد از انتخاب باند مناسب اندازه دندان شما، متخصص ارتودنسی مقداری چسب به باند می زند که با لیزر آبی تنظیم می گردد و باند را روی دندان شما می کشد.
 • مانور دادن باند بر روی دندان مولار شما ممکن است کمی پیچش یا فشار داشته باشد. اگر احساسی مثل نیشگون گرفتن داشتید، می توانید از متخصص ارتودنسی خود بخواهید که باند را طوری تنظیم کند که احساس درد نکنید.

اتصال سیم های قوسی

 • هنگامی که براکت ها و نوار ها به طور کامل در جای خود قرار گرفتند، متخصص ارتودنسی سیم کمان را به براکت ها متصل می کند. آن ها این کار را با بسته شدن یک نوار لاستیکی کوچک (لیگاتور) در اطراف هر براکت انجام می دهند تا سیم در جای خود قرار گیرد.
 • نوار های لاستیکی قسمت سرگرم کننده برای بسیاری از افراد است؛ زیرا آن ها می توانند رنگ مورد نظر خود را برای آن ها انتخاب کنند.

سپس متخصص ارتودنسی برای اطمینان از لمس لثه های پشت دهان، انتهای سیم کمان را قطع می کند.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی ساده