همان طور که می دانید، درمان ارتودنسی یک درمان برای اصلاح شکل و وضعیت قرارگیری دندان های بیمار است. با انجام ارتودنسی، دندانپزشک دندان های بیمار را تا قرارگیری آن ها در یک وضعیت و موقعیت مناسب جابه‌جا می کند. ارتودنسی دندان ها با استفاده از یک فشار ملایم که توسط بریس ها به دندان های بیمار وارد می شود، انجام می شود. این بریس های ارتودنسی توسط ارتودنتیست روی دندان های فک بالا و پایین بیمار قرار می گیرند. گاه ممکن است به دلایل مختلفی، بیماران تنها به انجام ارتودنسی روی دندان های فک پایین خود مایل باشند و تمایلی به قرار گیری بریس ها روی فک بالا نداشته باشند.

بعضی مردم ممکن است تصور کنند که مشکل جلو بودن فک پایین خود را می توانند تنها با کمک بریس های ارتودنسی درمان کنند و به همین علت خواستار انجام ارتودنسی روی فک پایین باشند.

در این مقاله ما ضمن بررسی امکان انجام ارتودنسی فک پایین و تاثیر این درمان بر تغییر موقعیت فک ها؛ همچنین ضرورت های درمان ناهنجاری های فکی و دندانی را به شما معرفی خواهیم کرد.

ارتودنسی فک پایین

ضرورت انجام ارتودنسی

گاه ممکن است مشکلات و ناهنجاری های دندان ها و فک ها آن قدر خفیف باشند که در زیبایی چهره تاثیری نداشته باشند و مخاطب به راحتی متوجه آن ها نشود. در این صورت ممکن است تصور کنید که درمان این ناهنجاری ها ضرورتی ندارند و برای اصلاح این مشکلات اقدام خاصی نکنید. ناهنجاری ها و مشکلات مربوط به فک و دندان ها حتی اگر خیلی خفیف باشند، ممکن است مشکلات ثانویه ناخوشایندی را برای شما ایجاد کنند. بعضی از مشکلات و ناراحتی هایی که در اثر ناهنجاری های فکی و دندانی ممکن است با آن ها مواجه شوید عبارتند از:

  • اشکال در تکلم و تلفظ برخی از حروف
  • اشکال در جویدن و هضم مواد غذایی؛ در نتیجه بالا رفتن احتمال ابتلا به بعضی از بیماری ها و مشکلات گوارشی
  • ایجاد مشکل و اختلال در تنفس
  • کاهش سطح بهداشت دهان و دندان ها؛ در نتیجه ممکن است دندان ها و لثه های شما به بیماری هایی مانند پوسیدگی و التهاب مبتلا شوند.
  • شدت گرفتن این مشکلات به مرور زمان و ایجاد تغییراتی در چهره؛ از جمله بر هم زدن تناسب و تقارن اجزای صورت و زشت کردن لبخند

 

جابه‌جایی فک ها با انجام ارتودنسی فک پایین امکان پذیر است یا خیر؟

شاید تصور کنید که با انجام ارتودنسی فک پایین می توان فک را جابه‌جا کرد و به سمت عقب هدایت کرد. باید به شما بگوییم که این امر به علت تکمیل فرایند رشد استخوان های فکی، در بزرگسالان ممکن نیست یا حداقل به میزان خیلی کمی تاثیرگذار است. در صورتی که شدت ناهنجاری های فکی زیاد باشد، ابتدا با انجام ارتودنسی، دندان های شما مرتب و صاف می شوند و پس از پایان دوره درمانی ارتودنسی، فک ها با انجام جراحی در یک وضعیت صحیح قرار می گیرند.

البته اگر ناهنجاری های فکی، مانند جلو بودن فک پایین در سنین کودکی و در زمانی که استخوان های فک هنوز رشد خود را کامل نکرده اند تشخیص داده شوند، دندانپزشک می تواند با انجام ارتودنسی، فک بالا را برای رشد بیشتر تحریک کند و میزان رشد فک پایین را با استفاده از ابزارهایی مانند هدگیر کنترل کند؛ در این صورت، هر دو فک به میزان متعادلی رشد می کنند و متناسب می شوند.

 

دلایل جلو بودن فک پایین

بزرگترین و عمده ترین علت جلو بودن فک پایین، دلایل ژنتیکی و مادرزادی و رشد ناکافی فک بالای بیماران است. این مشکل با تحریک رشد بیشتر فک بالا در سن رشد و پیش از بلوغ به راحتی و بدون نیاز به جراحی قابل درمان است. در سنین بالاتر، درمان این مشکل با استفاده از انجام ارتودنسی همراه با جراحی فک انجام می شود. هنگام بستن دهان و جویدن مواد غذایی، دندان های عقبی باید به خوبی روی هم قرار بگیرند و باهم هم پوشانی کامل داشته باشند؛ در صورتی که دندان های مولر یا آسیاب عقبی به درستی روی هم قرار نگیرند، بیمار احتمالا به ناهنجاری های فکی مبتلا است و به درمان نیاز دارد.

 

ارتودنسی دندان های فک پایین

ارتودنسی دندان هایی که در فک پایینی بیمار قرار دارند، تنها به منظور ردیف و مرتب کردن دندان های این فک انجام می شود و تاثیر چندانی در تغییر وضعیت قرارگیری فک ها ندارد. انجام ارتودنسی دندان های فک پایین نسبت به ارتودنسی دندان های فک بالا، کاری سخت و مشکل است. استخوان فک پایین، استخوانی متراکم تر نسبت به استخوان فک بالا است و جابه‌جایی دندان ها در این فک به راحتی انجام نمی شود.

دندان های فک بالایی به مقدار کمی روی دندان های فک پایین هم پوشانی عمودی دارند و این مسئله می تواند انجام ارتودنسی فک پایین را با مشکل مواجه کند؛ زیرا ممکن است دندان های فک بالا هنگام باز و بسته کردن دهان به براکت های ارتودنسی که روی دندان های فک پایین قرار گرفته اند فشار وارد کنند. مورد دیگری که می تواند در انجام ارتودنسی فک پایین دردسرساز باشد، آسیبی است که براکت های ارتودنسی فک پایین به دلیل تماس بیشتر با بافت نرم دهان ممکن است به این قسمت ها وارد کنند و باعث ایجاد زخم های کوچکی در این سطوح می‌شوند.

ارتودنسی فک پایین

آیا انجام ارتودنسی تنها روی فک پایین ممکن است؟

تشخیص این مسئله، تنها توسط متخصص ارتودنسی امکان پذیر است و بیمار به تنهایی نمی تواند تعیین کند که ارتودنسی تنها روی یک فک او انجام شود. اگر دندانپزشک پس از معاینه فک ها و دندان های بیمار تشخیص دهد که مشکل او تنها با انجام ارتودنسی روی فک پایین برطرف می شود، این درمان را برای بیمار شروع می کند.

 

هزینه انجام ارتودنسی فک پایین

تعیین دقیق هزینه های انجام ارتودنسی ممکن نیست و این هزینه ها به طور اختصاصی برای هر فرد، توسط دندانپزشک به صورت تقریبی تخمین زده می شوند. به طور کلی هزینه انجام ارتودنسی تک فک از ارتودنسی دو فک کمتر است.

 

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی پشت دندان چگونه انجام میشود؟ 

تاثیر پستانک ارتودنسی ژله ای بر فک نوزادان