همان طور که می دانید، ارتودنسی دندان ها بهترین، موثرترین و قطعی ترین درمان برای اصلاح مشکلات و ناهنجاری های دندانی است. با انجام ارتودنسی می توان حتی شدیدترین مشکلات دندانی را به طور کامل رفع و درمان کرد. برای درمان ارتودنسی شما باید صبور باشید و بریس های ارتودنسی را به مدت طولانی روی دندان های خود داشته باشید؛ زیرا این بریس ها با وارد کردن یک فشار ملایم و پیوسته، دندان ها را به آهستگی جابه‌جا می کنند تا زمانی که این دندان ها در محل مناسبی قرار بگیرند.

بعضی از بیماران به دلایلی همچون ترس از زشت به نظر رسیدن، عدم تحمل طولانی مدت بریس ها، ترس از به خطر افتادن حرفه کاری یا موقعیت اجتماعی شان و… از انجام ارتودنسی امتناع می کنند یا ممکن است به دنبال یافتن راه حل های درمانی سریع تر و کوتاه تری برای رفع ناهنجاری های دندانی خود باشند.

در این مقاله ما به بررسی ارتودنسی های سریع تر و این که آیا چیزی به نام ارتودنسی کوتاه مدت وجود دارد یا خیر می پردازیم.

ارتودنسی کوتاه مدت

همان طور که می دانید، دوره درمان ارتودنسی نسبتا طولانی است و انجام این درمان نیازمند صرف وقت و صبر زیادی است. دوره درمانی ارتودنسی با بریس های ثابت ممکن است بین یک تا سه سال و حتی بیشتر طول بکشد. یکی از روش های نسبتا جدید انجام ارتودنسی روی دندان ها، استفاده از بریس های ارتودنسی متحرک است. بریس های ارتودنسی متحرک می توانند ناهنجاری های دندانی بیماران در طول یک دوره شش تا هجده ماهه درمان کنند؛ بنابراین ارتودنسی با بریس های متحرک به نوعی می تواند یک ارتودنسی کوتاه مدت به حساب بیاید.

ارتودنسی کوتاه مدت

منظور از ارتودنسی متحرک چیست؟

ارتودنسی متحرک یکی از انواع ارتودنسی ها است که برای انجام آن برخلاف ارتودنسی های ثابت، بریس های ارتودنسی به دندان های بیمار نمی چسبند و بیمار می تواند پیش از غذا خوردن یا برای شرکت در یک مراسم خاص، آن ها را را از دهان خود خارج کند. ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین نوعی ارتودنسی است که با کمک بریس های متحرک انجام می شود.

ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی چیست؟

ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی نوعی ارتودنسی است که با کمک بریس های متحرک ارتودنسی انجام می شود. برای انجام این نوع ارتودنسی، دندانپزشک ابتدا دندان ها را معاینه می کند و اگر کاندید خوبی برای انجام ارتودنسی نامرئی باشید از دندان های شما قالب هایی تهیه می کند و این قالب ها را برای ساخت بریس های شفاف ارتودنسی به لابراتوار می فرستد. در لابراتوار تعدادی بریس شفاف و بی رنگ پلاستیکی ساخته می شود. شما می توانید هر کدام از این بریس ها را بین دو الی سه هفته استفاده کنید و بعد از آن از بریس های بعدی استفاده کنید. به این ترتیب، ارتودنسی نامرئی می تواند ناهنجاری های دندانی را به مرور درمان کند.

طول دوره درمان با ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

بسته به شدت مشکلات دندانی، نوع ناهنجاری و میزان مراقبت بیمار از بریس ها و دندان ها، طول دوره درمان با ارتودنسی نامرئی متفاوت است و می تواند از شش تا هجده ماه متغیر باشد. در طول دوره درمان ارتودنسی لازم است که بیمار بریس ها را هر روز به مدت بیست و دو ساعت روی دندان های خود قرار دهد تا درمان به درستی صورت بگیرد.

ارتودنسی نامرئی برای چه بیمارانی مناسب است؟

بریس های ارتودنسی نامرئی، قادر به درمان مشکلات و ناهنجاری های شدید دندانی نیستند و تنها می توان ناهنجاری های خفیف را به کمک آن ها درمان کرد؛ در نتیجه همه بیماران نمی توانند با کمک این بریس ها درمان ارتودنسی خود را انجام دهند.

آیا بریس های ارتودنسی نامرئی با سرعت بیشتری دندان ها را جابه‌جا می کنند؟

سرعت جابه‌جایی دندان ها در استفاده از بریس های ثابت و متحرک یکسان است و بریس های نامرئی به هیچ وجه جابه‌جایی سریع تری انجام نمی دهند. کوتاه بودن طول دوره درمان در ارتودنسی با بریس های متحرک نسبت به بریس هاب ثابت، به دلیل کار کمتری است که این بریس ها انجام می دهند.

هزینه درمان با بریس های ارتودنسی متحرک

درمان ارتودنسی با استفاده از دستگاه های متحرک، نیازمند صرف هزینه بیشتری نسبت به انواع ارتودنسی های ثابت است. هزینه انجام این درمان را تنها دندانپزشک شما می تواند تعیین کند. بسته به شدت مشکل، طول دوره درمانی، نوع ناهنجاری، سن بیمار و کیفیت مواد به کار رفته در ساخت بریس های ارتودنسی، هزینه های درمانی ممکن است کم و زیاد شوند.

ارتودنسی کوتاه مدت

مراقبت از بریس های ارتودنسی متحرک

انجام ارتودنسی متحرک روی دندان ها همانند هر روش درمانی دیگری نیازمند انجام مراقبت های خاصی است. دندانپزشک زمانی که بریس های ارتودنسی را در اختیار شما قرار می دهد، نکات مراقبتی درباره این بریس ها را به شما گوشزد می کند. برای آشنایی با این نکات، ما برخی از آن ها را در این قسمت جمع آوری کرده ایم:

  • بریس های ارتودنسی را به مدت ۲۲ ساعت در طول روز و حتی در هنگام خواب روی دندان هایتان قرار دهید.
  • پیش از خوردن هر وعده غذایی این بریس ها را از دهان خود خارج کنید تا آسیب نبینند.
  • بعد از خوردن غذا فراموش نکنید که بریس ها را مجددا روی دندان هایتان قرار دهید؛ اما پیش از قرارگیری مجدد بریس ها در دهان، به خوبی دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
  • از خوردن نوشیدنی هایی که ممکن است رنگ بریس ها را تغییر دهند و آن ها را کدر کنند خودداری کنید.

 

مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

  • شما می توانید در مواقع لزوم این بریس ها را از دهان خود خارج کنید.
  • شفاف بودن این بریس ها باعث می شود که به راحتی توسط مخاطب قابل تشخیص نباشند.
  • با خارج کردن این بریس ها از دهان در زمان مسواک زدن، شما می توانید دندان های خود را به خوبی تمیز کنید؛ درنتیجه استفاده از بریس های متحرک می تواند ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان را کاهش دهد.