آیا امکان انجام ارتودنسی فوری هست؟

همان طور که می دانید، انجام ارتودنسی روی دندان ها بهترین روش برای مرتب کردن دندان های به هم ریخته و زیباتر نشان دادن دندان ها است. با انجام ارتودنسی می توان حتی شدیدترین مشکلات را دندانی را درمان کرد و ظاهر زیباتر و بهتری به دندان ها و لبخند افراد بخشید. در عین حال انجام ارتودنسی روی دندان ها یک روش زمان بر و طولانی مدت است و در تمام طول دوره ای که درمان ارتودنسی انجام می شود، بیمار بریس های ارتودنسی را روی دندان های خود خواهد داشت.

به همین دلیل ممکن است تعداد زیادی از بیماران بخواهند که این درمان را دور بزنند و از راه های سریع تری دندان های خود را زیبا کنند. بیماران ممکن است از تغییرات ظاهری که در اثر قرارگیری بریس های ارتودنسی روی دندان های آن ها ممکن است ایجاد شود واهمه داشته باشند.

امروزه دندانپزشکان می توانند با انجام روش های سریعی شکل دندان های بیماران را زیباتر کنند. بعضی از این روش ها ممکن است حتی در طی یک جلسه بتوانند تغییرات زیادی را در ظاهر بیمار ایجاد کنند. در این مقاله ما شما را با روش های انجام ارتودنسی فوری آشنا می کنیم و به شما خواهیم گفت که نقاط ضعف و قوت این روش ها چیست.

ارتودنسی فوری

ارتودنسی فوری چیست؟

ارتودنسی فوری یک راه حل دندانپزشکی است که می تواند برخلاف ارتودنسی های معمولی که نیازمند صرف مدت زمان چندماه تا چندسال برای تکمیل درمان هستند، تنها در مدت چند دقیقه تا چند روز دندان های شما را مرتب و زیبا کند. در انجام ارتودنسی فوری ممکن است از روش های مختلفی مانند روکش های دندانی، لمینت ، باندینگ، کامپوزیت ونیر و… استفاده شود.

ارتودنسی فوری برای درمان چه ناهنجاری هایی مناسب است؟

روش های ارتودنسی فوری در درمان و رفع مشکلات و ناهنجاری های شدید دندانی کاربرد ندارند و تنها در صورتی که درجات خفیفی از به هم ریختگی های دندانی، فاصله افتادن بین دندان ها، دندان های کج، بیرون زدگی یک یا تعدادی دندان و… را داشته باشید می توانید از این درمان ها استفاده کنید. برای درمان ناهنجاری های شدید و مشکلات بایت بهتر است که از انجام ارتودنسی با کمک بریس ها روی دندان هایتان استفاده کنید تا یک نتیجه درمانی مناسب و مطمئن بگیرید.

انجام ارتودنسی سریع چه فوایدی دارد؟

ارتودنسی سریع همانند سایر روش های زیبایی و درمانی، نقاط ضعف و نقاط قوت خاص خود را دارد. بعضی از مزایای انجام ارتودنسی سریع عبارتند از:

  • در طول یک دوره درمانی کوتاه تر نسبت به سایر روش های ارتودنسی، دندان های شما مرتب و زیبا خواهند شد.
  • این روش ها به صورت غیر تهاجمی یا کم تهاجمی انجام می شوند و درد و ناراحتی کمی را همراه خواهند داشت.
  • طی یک یا دو جلسه درمانی، روند آن ها کامل می شود و لازم نیست مرتبا به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

معایب و عوارض جانبی انجام ارتودنسی فوری

ارتودنسی های سریع، عوارض جانبی بسیار کمی دارند و در بعضی از موارد ممکن است عفونت های باکتریایی ایجاد کنند که به راحتی با کمک آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند. بعضی از معایب ارتودنسی های فوری عبارتند از:

  • این روش ها دائمی و همیشگی نیستند و پس از اتمام طول عمر مفید آن ها باید نسبت به ترمیم یا تمدیدشان اقدام کنید.
  • با کمک این روش ها نمی توان تمام ناهنجاری های دندانی را درمان و رفع کرد و تنها در موارد کمی کاربرد دارند.

ونیرهای پرسیلنی، یک روش ارتودنسی فوری

ونیرهای لمینتی یک روش برای اصلاح وضعیت و مرتب کردن دندان هایی با به هم ریختگی های جزئی هستند. این ونیرها مشابه دندان های اصلی بیماران ساخته می شوند و حتی به لحاظ رنگی، بسیار شبیه به دندان های اصلی بیمار خواهند بود. رنگ این ونیرها ثابت است و ظاهری طبیعی دارند. با استفاده از این ونیرها می توان دندان های بیمار را تا حدی مرتب و زیبا نشان داد.

ارتودنسی فوری

روکش های دندانی، روشی برای اصلاح فوری و سریع دندان ها

روکش های دندانی، درست همانند ونیرهای پرسیلنی از جنس پرسیلن ساخته می شوند. این روکش های مصنوعی را می توان روی دندان های شکسته، پوسیده و آسیب دیده بیمار قرار داد و ظاهر آن ها را اصلاح کرد؛ همچنین از این روکش ها در رفع به هم ریختگی های خفیف دندانی استفاده می شود. استفاده از این روکش ها به صورت کم تهاجمی انجام می شود؛ زیرا برای نصب آن ها، دندانپزشک مقداری از مینای سطحی دندان های بیمار را می تراشد تا فضای کافی برای نصب روکش ها ایجاد شود. از این روکش ها می توان هم در رفع مشکلات بهداشتی و هم در رفع مشکلات درمانی دندان ها استفاده کرد.

باندینگ دندان ها، روشی دیگر در انجام ارتودنسی سریع

باندینگ های دندانی که کامپوزیتی هستند برای صاف کردن دندان هایی که عیوب و مشکلاتی جزئی دارند استفاده می شوند. انجام فرایند باندینگ در یک جلسه صورت می گیرد.

ماندگاری ارتودنسی های سریع

روش های سریع انجام ارتودنسی، ماندگاری طولانی ندارند و پس از مدتی فرسوده می شوند و شما باید آن ها را تمدید کنید. در صورتی که بهداشت دهان و دندان ها به خوبی رعایت شود و از این درمان ها به خوبی مواظبت کنید، می توانید دوام و ماندگاری این درمان های سریع را بیشتر کنید. روش های ارتودنسی سریع به طور میانگین حدود ده سال ماندگاری دارند؛ البته میزان این ماندگاری به نوع روش درمانی انجام شده بستگی دارد و در روش های مختلف، متفاوت است.

بیشتر بخوانید :