آیا امکان دارد در زمان ارتودنسی کرونا بگیریم؟

یک لبخند زیبای هالیوودی، آرزوی بسیاری از افراد است. همه مردم دوست دازند یک ظاهر زیبا و بی نقص داشته باشند و بسیاری از آن ها هزینه های زیادی را برای ساخت چنین ظاهری از طریق عمل های زیبایی صرف می کنند. یکی از راه های رسیدن به لبخند جذاب و هالیوودی، انجام ارتودنسی روی دندان ها است. با کمک ارتودنسی می توان دندان های به هم ریخته و نامرتب را در یک ردیف قرار داد و منظم کرد. ارتودنسی دندان ها علاوه بر جنبه زیبایی که دارد؛ همچنین یک نقش درمانی ایفا می کند و به رفع بعضی از مشکلاتی مانند اختلال در تکلم ببماران، اختلال در هضم غذا و… می پردازد.

مزایای شگفت انگیز ارتودنسی به این موارد محدود نمی شود و با کمک این درمان می توان سطح بهداشت دهان و دندان های بیمار را تا حد زیادی بالا برد و از ایجاد مشکلاتی مانند پوسیدگی های دندانی جلوگیری کرد.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که آیا می توان در دوران کرونایی ارتودنسی انجام داد؟ ارتودنسی کرونا تحت چه شرایطی انجام می شود؟ برای یافتن پاسخ مناسب به این سوالات، این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

محدودیت های دندانپزشکی در زمان کرونا

در این دوره با توجه به ریسک بالایی که برای ابتلا به بیماری کرونا وجود دارد، بهتر است تنها در مواقع ضروری تردد کرد. این محدودیت ها همچنین شامل درمان های دندان پزشکی می شوند. بهتر است در این دوره تنها در مواقع بسیار اورژانسی به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه کنید. موارد اورژانس دندانپزشکی شامل مواردی هستند که برای بیمار بسیار آزاردهنده شده اند و در روند نرمال زندگی بیمار اختلال به وجود آورده اند.

ارتودنسی کرونا

ارتودنسی کرونایی تحت چه شرایطی انجام می شود؟

ارتودنسی دندان ها یک اقدام مهم و با اهمیت درمانی است و برای جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری و رفع مشکلاتی که این ناهنجاری ها ممکن است ایجاد کنند انجام می شود. با وجود تمامی این موارد، ارتودنسی دندان ها یک اورژانس دندانپزشکی نیست و بیمار می تواند تا پایان دوره بیماری کرونا برای انجام این درمان صبر کند. هر گونه مراجعه غیر ضروری به کلینیک های دندانپزشکی در این دوره می تواند به ابتلا به بیماری کرونا منجر شود؛ هر چند که تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر ارتودنسی کرونایی و ابتلای بیماران به کرونا در کلینیک های دندانپزشکی ثبت نشده است.

 

جلوگیری از ابتلا به کرونا در دندانپزشکی

همان طور که گفته شد، بهتر است در ایام کرونایی به جز در موارد ضروری و اورژانسی به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه نکنید. مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی در این دوره برای انجام درمان های اورژانسی لازم است با رعایت اصول خاصی انجام شود تا کمترین خطر را برای بیمار، دندانپزشک و سایر مراجعین به همراه داشته باشد. در این پروسه لازم است که بیمار و پزشک، هر دو اصول و قوانینی را رعایت کنند تااین درمان کمترین آسیب را به همراه داشته باشد.

نکاتی که لازم است دندانپزشکان در دوره کرونا رعایت کنند

دندانپزشکان نقش بزرگی در عدم انتقال بیماری کرونا در محل کار خود را بر عهده دارند. آن ها لازم است که یک سری نکات و اصول را رعایت کنند تا از انتقال احتمالی بیماری به دیگران جلوگیری شود. بعضی از این تکات عبارتند از:

 • دندانپزشک موظف است که ابزار و لوازم دندانپزشکی را به خوبی ضدعفونی و تمیز کند و بعد از انجام ضدعفونی آن ها را به خوبی بشوید.
 • لازم است که او پیش از انجام درمان و پذیرش بیمار، شرح حال کاملی درباره سلامت بیمار بگیرد. این شرح حال شامل پرسیدن سوال هایی درباره برخوردهای اخیر بیمار با افرادی با تست مثبت کرونا، احساس ناخوشی در چند روز اخیر و احتمال ابتلای او به بیماری است.
 • دندانپزشک پیش از شروع درمان، بیماران را تب سنجی می کند تا از سالم بودن آن ها مطمئن شود.
 • دندانپزشک موظف است که از لوازم و ابزار محافظت فردی مانند ماسک، دستکش لاتکس، گان، عینک و… استفاده کند.
 • بهتر است دندانپزشک تعداد بیمارانی را که در یک روز ویزیت می کند محدود کند تا احتمال سرایت بیماری کاهش یابد.
 • افرادی که در کلینیک های دندانپزشکی کار می کنند، همه موظف به استفاده از ابزار محافظت فردی مانند دستکش، گان، ماسک، عینک، شیلد و… هستند.
 • کارکنان کلینیک های دندانپزشکی باید در صورت مشاهده هر گونه علامت خطرناک که می تواند نشانه ابتلا به کرونا باشد، محل کار خود را ترک کنند و در منزل استراحت کنند.

 

نکاتی که لازم است بیماران و مراجعین کلینیک های دندانپزشکی در دوره کرونا رعایت کنند

مراجعین کلینیک های دندانپزشکی می توانند نقش مهمی در قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا در این دوره داشته باشند. بیماران و همراهان بیمار می توانند با رعایت نکات زیر، نقش خود را در پیشگیری از انتقال کرونا ایفا کنند:

 • لازم است که بیمار و همراه او از لوازم حفاظت فردی مانند ماسک، شیلد، عینک و دستکش استفاده کنند.
 • تعداد همراهان بیمار از یک نفر بیشتر نباشد تا از ایجاد ازدحام و شلوغی در کلینیک جلوگیری شود.
 • لازم است که بیمار همکاری لازم را با دندانپزشک در خصوص پاسخ به سوالات او داشته باشد تا امنیت دیگر افرادی که داخل کلینیک هستند را به خطر نیندازد.
 • بیماران جز در موارد اورژانسی نباید به مطب های دندانپزشکی مراجعه کنند. هرگونه مراجعه غیرضروری به کلینیک های دندانپزشکی می تواند امنیت بیماران و سایر افراد را به خطر بیندازد.

ارتودنسی کرونا

راه های احتمالی انتقال کرونا در دندانپزشکی

با رعایت نکات و پروتکل های بهداشتی و ایمنی می توان احتمال ابتلا به کرونا در مطب های دندانپزشکی را تا حد زیادی کاهش داد. اما با این وجود این بیماری ممکن است از راه های مختلفی منتقل شود. بعضی از راه های انتقال کرونا در کلینیک های دندانپرشکی عبارتند از:

 • در صورتی که دندانپزشک لوازم دندانپزشکی را به خوبی ضدعفونی نکند، این لوازم ممکن است به منبعی برای انتقال کرونا تبدیل شوند.
 • بزرگترین منبع انتقال کرونا، قطرات تنفسی آلوده به ویروس است. این قطرات عفونی می توانند تا ساعت ها در هوا باقی بمانند و افراد را مبتلا کنند.

بیشتر بخوانید :

آشنایی با نحوه ارتودنسی کوتاه مدت 

ارتودنسی فانکشنال