ارتودنسی شیشه ای

ارتودنسی شیشه ای که به آن ارتودنسی اینویزیلاین ، ارتودنسی نامرئی و ارتودنسی بی رنگ هم گفته می شود، در واقع مواد شفافی هستند که از آن ها برای صاف کردن دندان ها استفاده می شود. آن ها بعد از اینکه آماده شدند با استفاده از نیروی ملایم و مداوم، دندان ‌ها را در موقعیت منظم خود حرکت می دهند، بدون این که دردسر وجود سیم ها و براکت های فلزی برای فرد وجود داشته باشد؛ در واقع همانطور که در نامش پیداست این ارتودنسی کاملا نامرئی و شفاف است.

ارتودنسی شیشه ای

ارتودنسی شیشه ای با استفاده از اسکن دیجیتال از دندان بیمار شروع می شود و با نرم افزارهای خاص طراحی و ساخته می شود.

ارتودنسی شیشه ای چگونه کار می کند؟

ارتودنسی شیشه ای به صورت سفارشی برای هر شخص ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده اند که دندان‌ها را در مسیر دل خواه به صورت آهسته حرکت می ‌دهند، این امر با گرفتن عکس برداری دیجیتال و پردازش اطلاعات با استفاده از نرم افزارهای تخصصی حاصل می شود. با استفاده از نرم افزارها، پیش‌بینی‌ های آینده برای نتایج بهتر و دندان‌ های صاف تری محاسبه می شود و سپس در لابراتوار به صورت سفارشی ساخته می شود؛ به طور متوسط یک فرد تقریبا به ۲۵ الی ۴۰ مجموعه برای هماهنگی کامل نیاز دارد.

ارتودنسی شیشه ای

مزیت ارتودنسی شیشه ای؟

این ارتودنسی ها یک مزیت بسیار مهم دارند و آن این است که به هیچ عنوان دیده نمی شوند و متحرک هستند، جنس آن ها از پلاستیک های شفاف بی رنگ که بسیار بادوام هستند ساخته شده است. به این دلیل وقتی روی دندان قرار می گیرند، به هیچ عنوان کسی متوجه نمی شود که شما در حال درمان مشکلات دندان تان با ارتودنسی هستید، همچنین ارتودنسی شیشه ‌ای متحرک است و شما در حین خوردن، آشامیدن و یا تمیز کردن دندانتان می توانید آن را خارج کنید.

چه تفاوتی بین ارتودنسی سنتی و ارتودنسی شیشه ای وجود دارد؟

تفاوت ها زیاد هستند که عبارت اند از:

 • ارتودنسی شیشه‌ ای بر خلاف ارتودنسی های فلزی، فلز براکت و کش لاستیکی ندارند.
 • بریس های شیشه ‌ای با درد و ناراحتی کمتری همراه هستند.
 • بریس شیشه ای بسیار راحت تر از ارتودنسی فلزی است.
 • آن ها بر خلاف ارتودنسی فلزی که باید همیشه بر روی دندان قرار بگیرد، می توانند از دهان خارج شوند و پس از رعایت بهداشت و غذا خوردن، آن را دوباره دندانتان نصب کنید.
 • تراز کننده های نامریی بدون دردسر هستند و نتایج بسیار سریع تری نسبت به ارتودنسی سنتی دارند.
 • بهبودی کوتاه است و عادت به ترازها آسانتر است؛ اما در برخی از موارد بسته به نیاز صاف شدن دندان ها و رعایت موارد کلی بیمار، این امر می تواند متفاوت باشد. در هر حال میانگین زمانی که می ‌توان برای بهبودی با این ارتودنسی در نظر گرفت بین ۱۳ الی ۱۵ ماه است.

همچنین برای دائمی بودن نتایج پس از کامل شدن درمان، بیمار باید مراقبت های دائمی پس از درمان انجام دهد، تا پس از مدتی دندان ها دوباره به حالت قبلی خود باز نگردند، معمولا برای این کار از نگهدارنده ها استفاده می شود که می توانند ثابت و متحرک باشند.

چه عوارضی برای ارتودنسی نامریی وجود دارد؟

در واقع می ‌توان گفت هیچ عارضه جانبی در مورد ارتودنسی شیشه ای یا نامرئی وجود ندارد و این تراز کننده یکی از ایمن ترین روش های ارتودنسی است، همچنین احتمال تحریک و ناراحتی بسیار ناچیز است و اکثر بیماران طی دو هفته پس از نصب، به ارتودنسی عادت می کنند.

روش های مراقبت در حین درمان

شما باید در طول درمان مراقبت هایی را انجام دهید تا درمان  به درستی انجام شود. پزشک ارتودنسی شما مجموعه ای از دستورالعمل ها را به شما گوشزد می کند که باید آن ها را به دقت انجام دهید، این دستورالعمل ها عبارت اند از:

 • برای داشتن نتایج موثر باید حداقل ۲۰ ساعت در طول روز از این ارتودنسی استفاده کنید.
 • هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و غذا خوردن آن را از روی دندان بردارید.
 • در حین خوردن نوشیدنی های داغ آن ها را روی دندانتان نگه ندارید.
 • در حین مسواک زدن مطمئن شوید که ارتودنسی شیشه ای شما هم مسواک زده شده و تمیز است.
 • برای جلوگیری از کثیف شدن این ارتودنسی، همانطور که توسط ارتودنتیست ارائه شده در جعبه مخصوصش نگه دارید.

مراقبت های پس از درمان

لبخند جذاب و زیبای خود را با استفاده از نگهدارنده ها را حفظ کنید، این فقط به این دلیل است که دندان ‌های خود را همانگونه که هست، صاف نگه دارید؛ به این دلیل که اکثر موارد پس از کامل شدن درمان، دوباره عود کرده و به حالت قبلی خود باز می گردند. برای جلوگیری از این کار باید از نگهدارنده استفاده کنید. از رژیم غذایی خود مراقبت کنید.

ارتودنسی شیشه ای

مراجعه به پزشک بعد از درمان

ممکن است پس از کامل شدن درمان دندان های شما کمی حساس شده باشند؛ بنابراین توصیه می شود که برای چند روز غذای خیلی ترد مصرف نکنید. چند وقت یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا سلامت دندان هایتان بررسی شود، اینکه شما درمان ارتودنسی شیشه ای خود را به پایان رسانده اید، دلیل بر این نمی شود که دیگر نیازی به مراجعه به دندانپزشکی نداشته باشید. تمام افراد چه افرادی که درمان ارتودنسی انجام داده اند و چه افرادی که نیازی به این درمان ندارند، باید هر ۶ ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند تا از سالم ماندن دندان هایشان اطمینان پیدا کنند.

چه کسانی می توانند ارتودنسی شیشه ای برای درمان ندان خود دریافت کنند؟

معمولا ارتودنسی شیشه ای برای مشکلات پیچیده و سخت کاربردی ندارد و افرادی که دچار مشکلاتی مانند کراس بایت، اوربایت،اوپن بایت و یا اورجت هستند و باید فک آن ها هم جابجا شود، باید از ارتودنسی های سنتی برای درمان دندان خود استفاده کنند؛ بنابراین افرادی باید این ارتودنسی را تحت درمان خود قرار دهند که مشکلات شدید دندانی نداشته باشند و یا فکشان نیاز به تغییرات نداشته باشد، این گونه افراد می توانند بدون اینکه نگران باشند که سیم، براکت یا لاستیکی روی دندان هایشان دیده می شود، می توانند این ارتودنسی را انجام دهند و یک لبخند زیبا صاف و بی نقص هدیه بگیرند.

بیشتر بخوانید :