ارتودنسی و عمل بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین اقدامات زیبایی امروزه در ایران است. از این روش زیبایی برای حل مشکلات مختلف استفاده می شود و هدف نهایی آن ایجاد تناسب و زیبایی بین اجزای صورت و بینی است که در نهایت ظاهر فرد را بهبود می بخشد. یکی از مهمترین سوالاتی که برای افراد مختلف مطرح می شود، زمان مناسب برای جراحی زیبایی بینی و ارتودنسی است. گاهی اوقات افراد می پرسند که در صورت وجود مشکلی، جراحی زیبایی بینی بر ارتودنسی اولویت دارد یا بالعکس.

 

  • تأثیر عمل زیبایی بینی بر ارتودنسی

برخی معتقدند ارتودنسی فقط دندان ها را مرتب و زیبا می کند، اما این اشتباه است. ارتودنسی تخصصی است که از حفره دهان محافظت می کند و سلامت و عملکرد آن را تضمین می کند. ارتودنسی به طور عمده قسمت اولیه دستگاه گوارش، دهان را سالم نگه می دارد. اطمینان از سلامت دهان و دندان باعث سلامت دستگاه گوارش می شود و خطرات بهداشتی حفره دهان سلامت کل دستگاه گوارش را به خطر می اندازد.

اطمینان از سالم بودن حفره دهان نیز زیبایی ایجاد می کند. حرکت دادن فک ها و قرار دادن دندان ها در موقعیت مناسب باعث زیبایی قسمت زیرین صورت و اصلاح خط لبخند، فرم لب و فاصله بین بینی و چانه می شود.

ارتودنسی و عمل بینی

آیا درمان ارتودنسی نسبت به جراحی بینی در اولویت است یا بالعکس؟

جراحی زیبایی بینی به دو منظور انجام می شود. در حالت اول، وجود یک مشکل پزشکی مانند شکستگی یا انحراف در بینی، باعث می شود که فرد مجبور به جراحی بینی شود. در حالت دوم، فرد هیچ مشکلی پزشکی ندارد و فقط از ظاهر بینی خود راضی نیست و به منظور زیبایی و زیبایی بیشتر عمل زیبایی بینی را انجام می دهد.

به طور کلی، ابتدا باید ارتودنسی انجام شود تا فک در ناحیه مناسب قرار گیرد و سپس بینی عمل شود تا بینی روی فک راست قرار گیرد؛ به عبارت دیگر، بینی باید بر روی ساختار صحیح قرار گیرد تا ارتودنسی نسبت به جراحی بینی برتری دارد.

 

مشکل اوربایت

کسانی که مال اکلوژن اوربایت دارند نیازمند جراحی فک هستند. اوربایت اشاره به جلو بودن فک بالای نسبت به فک پایین دارد و به درمان جراحی آن جراحی ارتوگناتیک گفته میشود. این بیماران ابتدا باید مشکل جلو بودن فک پایین خود را اصطلاح کنند سپس اقدام به جراحی بینی کرد. به همین دلیل این افراد نباید ارتودنسی همزمان با عمل جراحی بینی دارد. نه تنها این که جراحی همزمان فک و بینی به هیچ عنوان توصیه نمی شود مگر اینکه فک ها در موقعیت ایده آل و طبیعی خود قرار گرفته بگیرد.

 

تأثیر ارتودنسی بر جراحی بینی

ارتودنسی ابزاری برای اصلاح ساختار فک و ترتیب دندان ها در داخل دهان است. یکی از مواردی که منجر به ناهنجاری فک و صورت در افراد می شود، مشکل بینی و تنفس از طریق دهان است. در این شرایط و به دلایل مختلفی مانند انحراف بینی، فرد باید از طریق دهان نفس بکشد و این منجر به گرفتگی فک بالا و نظم نامنظم دندان می شود.

ارتودنسی علاوه بر اهداف درمانی و بهبود سلامت دهان و دندان، زیبایی و تقارن بین نقاط مختلف صورت را افزایش می دهد. رفع آرواره ها و دندان ها در دهان باعث می شود که ظاهر قسمت پایین صورت تغییر کند. یکی از نکات اساسی برای جراحی بینی تعادل بین بینی و قسمت هایی مانند دهان و دندان است؛ بنابراین، عملا این دو رابطه پیچیده ای با یکدیگر دارند.

از آنجا که جراحی زیبایی بینی اغلب در بزرگسالی انجام می شود، تغییرات محدود دندان و فک و صورت در این سن انجام می شود. همچنین بیشتر درمان های ارتودنسی در دوران کودکی توصیه می شود تا به بهترین نتیجه برسید؛ بنابراین ممکن است در ابتدا ارتودنسی و تشکیل نهایی شکل لب و اندازه آرواره ها برای دستیابی به بهترین و متعادل ترین نتایج حاصل از جراحی بینی لازم است.

 

آیا می توان جراحی زیبایی بینی و ارتودنسی را به طور همزمان انجام داد؟

یکی از سوالات متداول آن دسته از بیمارانی که قصد جراحی زیبایی بینی و ارتودنسی را دارند این است که آیا زودتر جراحی زیبایی بینی انجام می دهند یا درمان ارتودنسی.

بیماران باید بدانند؛ که چون ارتودنسی قادر است با حرکت دادن دندانها بر فرم و موقعیت لب ها تأثیر بگذارد، بهتر است ابتدا درمان ارتودنسی خود را به پایان برسانند و پس از ثابت شدن موقعیت لب ها و فک ها، می توانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند.

یکی از نکات قابل توجه در مورد جراحی زیبایی بینی که جراح برای شکل نهایی بینی شما در نظر خواهد گرفت، ارتباط آن با لبهای شماست (توجه داشته باشید که ارتودنسی فرم لبهای شما را تغییر می دهد). همچنین، این امکان وجود دارد که از طریق روش ارتودنسی بینی شما تحت فشار ارتودنسی قرار گیرد؛ بنابراین، توصیه می شود که بعد از ارتودنسی، جراحی زیبایی بینی انجام دهید. در آخر توصیه می شود قبل از جراحی بینی با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

 

مشکلات ارتودنسی همزمان با عمل جراحی بینی

پر واضح است که انجام انواع ارتودنسی متحرک، ثابت یا نامرئی در افراد می تواند تغییراتی هرچند جزئی در صورت و چهره افراد ایجاد کند. برخی از مهم ترین تغییراتی که حین این درمان ممکن است در افراد ایجاد شوند عبارت اند از:

  1. تغییر موقعیت لب ها
  2. بر هم خوردن تعادل بین لب و بینی
  3. تغییر زاویه بینی و لب

ارتودنسی و عمل بینی

بررسی تغییر فرم لب بعد از درمان ارتودنسی

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی مسلما بر تصمیم جراح زیبایی بینی شما در خصوص پلن جراحی بینی اثر گذار است؛ بنابراین در حالت ایده آل شما می توانید اصلاح شکل و موقعیت دندان های خود را تکمیل کرده و پس از آن برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی اقدام کنید. با اطمینان حاصل کردن از فرم صاف و یکدست دندان ها می توانید بدون هیچ دغدغه ای سفر زیبایی خود را با عمل بینی ادامه دهید و بعد از عمل بینی از نتایج هر دو پروسه به خوبی لذت ببرید.

 

فاصله بین عمل بینی و ارتودنسی

توصیه پزشکان این است که در گام نخست، درمان ارتودنسی انجام شود. پس از پایان کار ارتودنسی شما می توانید به جراحی بینی خود بپردازید. در صورت صلاح دید هر دو متخصص، می توانید به انجام این کار دست بزنید. ممکن است اگر جراحی بینی را قبل از پایان ارتودنسی انجام دهید متخصص ارتودنسی شما به خاطر رعایت حالتان، دچار محدودیت ها و دشواری کار ارتودنسی شود. همچنین ممکن است در حین انجام تنظیمات براکت ها و کار روی دندان های شما فشار هایی به صورت و بینی شما وارد شود. این فشار ها می تواند بخیه های جراحی شما را آزرده کند؛ بنابراین میتوانید بعد از مدت زمان ارتودنسی که چیزی بین 6 تا 2.5 سال است بلافاصله جراحی بینی انجام دهید.

بیشتر بخوانید :