طبیعتا هیچ چیز زیباتر از لبخند دلنشین با دندان های ردیف و جذاب مانند مروارید درخشان،  نیست و از همین روی، اصلاح و ارتودنسی طرح لبخند روی لبخندتان تاثیر به سزایی می گذارد. باید یک نکته را در نظر بگیرید که لازمه لبخند جذاب، دندان های زیبا است. اصلی ترین وظیفه ارتودنسی رفع ناهنجاری ها و مشکلات دندان پزشکی است که هدف اصلی این روش، اصلاح بدفرمی دهان و دندان و خلق لبخندی گیرا است.

ارتودنسی طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند یعنی هماهنگی دندان ها با اجزای صورت که شامل فرم، اندازه و ارتفاع صورت و لب ها، سایز بینی و فاصله بین دو چشم یا مردمک می شود. ارتودنسی طرح لبخند می کوشد تا تمام این پارامترها را در نظر بگیرد و آن ها را اصلاح کند و در نهایت، لبخندی زیبا و دلنشین را برای شما به ارمغان بیاورد. این روش ماندگاری و بقای زیادی دارد و علاوه بر زیبایی ظاهری‌تان، مشکلات دهان و دندان هایتان را رفع و سلامت آن ها را در پی دارد.

حتی اگر صاحب دندان‌های سالم باشید، زمانی که برای بهبود طرح لبخند خود اقدام می کنید، سلامتی دندان هایتان را نیز تضمین خواهید کرد. همین تغییرات کوچک و مثبت، مثل تغییر فرم و فاصله دندان ها یا سفید کردن آن ها، در وضعیت ظاهری شما تغییرات زیادی ایجاد می کند.

 

چه عواملی بر نحوه لبخند زدن شما تاثیر می گذارد؟

برای شروع یک آینه مقابلتان بگیرید و در حالی که لبخند می زنید، به آن نگاه کنید. چه چیزهایی توجه شما را جلب می کنند؟ رنگ، فاصله و هماهنگی دندان ها و همچنین هماهنگی دندان ها با فک و صورت از جمله اجزایی هستند که به چشم می آیند. آیا این اجزا هماهنگی و زیبایی مورد نظرتان را دارند؟ اگر چنین نیست که باید به اولین ارتودنتیست مراجعه کنید و مشکلات دندان هایتان را با او در میان بگذارید. او با توجه بر علم زیبایی شناسی بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

روش های مختلف برای اصلاح طرح لبخند

متخصص ارتودنسی تان به بررسی دندان‌ها و صورت تان و همه عواملی که بر لبخند زدنتان تاثیر می گذارند، می پردازد و از راهکارهای مختلفی برای اصلاح این بدفرمی‌ها و طراحی لبخندتان استفاده می‌کند. به طور مثال، اگر یکی از دندان هایتان با دیگری فاصله زیادی دارد یا یکی از آن ها افتاده، متخصص ارتودنسی‌تان برای جای خالی دندان هایتان از ایمپلنت یا کاشت دندان جدید استفاده می کند. پس نگران نباشید! ارتودنتیست شما بعد از رعایت تناسب بین دندان هایتان چهره شما را جذاب و دوست داشتی تر می کند و به لبخندتان زیبایی خاصی ارزانی می کند.

معمولا، اصلاح طرح لبخند روش های مختلفی دارد و ممکن است ترکیب کلی از چندین روش باشد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شود:

 • لمینت یا کامپوزیت: برای رفع مشکل افرادی که دندان‌هایشان دچار شکستگی، لب پریدگی شده اند یا دندان های نامتوازنی دارند.
 • بیلچینگ یا سفید کردن دندان ها: شاخصه زیبایی طرح لبخند، داشتن دندان های سفید و شفاف است. بلیچینگ دندان به شما ظاهری جوان و شاداب می بخشد.
 • روکش کردن دندان‌ها: ترک خوردگی یا شکستگی دندان ها، فاصله بین دندان ها را می توانید با روش روکش دندان رفع کنید. در مواردی که تاج دندان هم شکسته یا ترک خورده باشد، به ترمیم با روش روکش دندان نیاز است.
 • بریج: دندانهای از دست رفته باعث عدم تناسب و فاصله میان دندانها می شود که برای حل این مشکل متخصصان از این روش بهره می برند.
 • ایمپلنت: بازسازی فرم دندان ها و بلند کردن آنها برای چند دندان جلویی با روش ایمپلنت گذاری امکان پذیر می شود.
 • ارتودنسی طرح لبخند: در ادامه به توضیحات بیشتر به این روش می پردازیم…

ارتودنسی طرح لبخند

ارتودنسی طرح لبخند چیست؟

برخی از افراد دندان های نامرتب و نامتناسبی دارند که بعد از انجام ارتودنسی بهترین نتیجه را به دست می آورند. در این روش دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند یا بینشان فاصله افتاده است را به راحتی می توانید اصلاح کنید. در روش ارتودنسی طرح لبخند براکت ها یا بریس های نامرئی و بریس های شفاف سرامیکی به آرامی روی دندان‌هایتان قرار می گیرند و آن ها را متناسب و صاف می کنند. بعد از گذاشتن بریس ها، سیم‌های ارتودنسی را از درون براکت‌ها رد می کنند که باعث آسانی حرکات دندان‌ها می‌شود.  این دستگاه ها به صورت ثابت یا در جهات مختلف کار گذاشته می شوند و ترکیبی ایده آل ایجاد می کنند. همچنین، بد فرمی و ناهماهنگی بین دندانها در این روش درمان می کنند و فاصله بین دندان ها را از بین می برند.

 

می توان به جرات گفت که از بهترین روش های ترمیم و اصلاح طرح لبخند استفاده از این روش است؛ زیرا هیچ گونه تغییری در سطح دندان ها به وجود نمی آورد و بدفرمی و کجی را بهبود می بخشد. شما با انجام روش ارتودنسی به بهترین شکل به دندان هایتان زیبایی می بخشید. می توانید با خیال راحت در هر مجلسی حضور پیدا کنید با اعتماد به نفس بیشتر لبخند بزنید و زیباتر دیده شوید.

 

اصول طرح لبخند:

 • قوس لبخند: در هنگام لبخند زدن خط لب بالا باید از محل لثه ها به دندان ها بگذرد و خط لب پایین با لبه دندان های بالا به صورت موازی قرار گرفته باشد که به آن قوس لبخند می گویند.
 • نسبت دیده شدن دندانهای قدامی: ظاهر دندان های قدامی تحت تاثیر عواملی مانند: ردیف بودن و تناسب میان دندانها، رنگ دندانها، بزرگی یا کوچکی دندان ها هستند.
 • فضای منفی: به فضای تیره و تاریک در بین گوشه های دهان که در زمان لبخند زدن نمایان می شود، فضای منفی می گویند که به اندازه دهان و دندان و پهنای قوس آن ها بستگی دارد.
 • پهنای لبخند: هر چه پهنای لبخندتان بیشتر باشد، جذابیت دندان هایتان افزایش می یابد. هدف از ارتودنسی طرح لبخند این است که پهنای لبخند را ایجاد کند و به چهره شما گیرایی خاصی ببخشد.

ارتودنسی طرح لبخند

چه کسانی کاندیدای طراحی لبخند هستند؟

 • فردی که می خواهد جوانتر به نظر برسد. طراحی لبخند ممکن است چندین سال شما را جوان تر نشان دهد.
 • فردی که می خواهد هنگام لبخند زدن اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.
 • فردی که به ظاهر خود اهمیت می دهد و می خواهد برای سلامتی دندان خود سرمایه گذاری کند.

فردی که می خواهد برای جذب جنس مخالف جذابیت بیشتری داشته باشد.

 • فردی که می خواهد شانس خود را برای موفقیت یا پیشرفت شغلی بیشتر کند.
 • فردی که می خواهد مورد توجه قرار گیرد و سالم به نظر برسد.
 • هرکسی که می خواهد روی سلامت دندان و آینده کلی خود سرمایه گذاری کند.

 

 

سخن آخر

در این مقاله به موضوع ارتودنسی طرح لبخند و برخی از روش های اصلاح طرح لبخند پرداخته شد. امیدواریم بعد از خواندن این متن با این روش آشنا شده باشید. بعد از مراجعه به یک متخصص ارتودنسی به خوبی می توانید در این زمینه از او راهنمایی بخواهید.