آیا ارتودنسی درد دارد ؟ افراد فکر می کنند که ارتودنسی درد دارد؛ اما در واقع پس از عادت به استفاده آن ها درد و ناراحتی زیادی وجود ندارد. ممکن است بلافاصله پس از قرار دادن بریس ها توسط متخصص ارتودنسی و سفت شدن سیم های خود احساس ناراحتی کنید، اما روش هایی برای تسکین درد وجود دارد.

معمولا بیشترین درد را در روز دوم یا سوم پس از استفاده از بریس ها خواهید داشت، در روز چهارم، هنوز درد خواهید داشت، اما احساس خواهید کرد که گوشه را چرخانده اید. درد در هر روز متوالی کاهش می یابد تا این که بعد از حدود یک یا دو هفته به حالت عادی برگردید. احساس درد بسیار ذهنی است. برای برخی از بیماران ارتودنسی درد دارد، در حالی که برای برخی دیگر قابل توجه نبوده و این درد یک تحریک جزئی است.

ارتودنسی درد دارد

آیاارتودنسی درد دارد و برای تسکین درد چه باید کرد

شست و شو با آب نمک گرم یک درمان طبیعی عالی برای رفع درد است. متخصصین ارتودنسی همچنین برای تسکین درد در طی چند روز اول استامینوفن را توصیه می کنند. ممکن است هر دو تا سه ساعت یا در صورت نیاز به درد، داروی استامینوفن و ایبوپروفن را جایگزین کنید. والدین لطفا به این نکته توجه داشته باشید، لطفا به حداکثر دوز های روزانه هر دارو با توجه به وزن و سن کودک خود توجه کنید. همچنین مراقب باشید که به فرزند خود هم Advil و Motrin که هر دو ایبوپروفن است و با دو نام تجاری متفاوت فروخته می شود، ندهید؛ زیرا این امر می تواند منجر به مصرف بیش از حد شود.

 

اگر برخی از بریس ها شل شوند، چه باید کرد

توجه داشته باشید که چسب ارتودنتیست ها برای قرار دادن بریس ها به صورت موقتی طراحی شده است؛ زیرا قرار نیست بریس ها به طور دائمی به دندان ها بچسبند، یک اتفاق گاهی اوقات این است که ممکن است در 48 ساعت اول پس از قرار گیری بریس ها، یک براکت باز شود. نگران نباشید؛ چرا که این اتفاق گاهی می افتد و به راحتی برطرف می شود با ارتودنتیست خود تماس بگیرید و قرار ملاقات برای اتصال مجدد براکت های شل و یا تعمیر هر قسمت از بریس ها بگذارید.

 

اگر بریس ها باعث ایجاد زخم شوند، چه باید کرد

لکه های زخم بخشی طبیعی از فرآیند ارتودنسی هستند. از موم برای پوشاندن بریس یا سیم استفاده کنید که به نظر می رسد باعث ایجاد لک شده است، متخصصان ارتودنسی همچنین توصیه می کنند تا دهان خود را با آب نمک گرم دو بار در روز بشویید تا از این طریق درد را تسکین دهید. اگر بعد از دو یا سه روز محل زخم از بین نرفت یا اگر به نظر می رسد بدتر می شود، با ارتودنتیست تماس بگیرید.

 

کلید اصلی موفقیت در درمان ارتودنسی مسواک زدن مناسب است

 

از لوازم مسواک زدن و تکنیک های آن استفاده کنید. هر روز چندین بار دندان های خود را به درستی تمیز کنید. مهم ترین زمان مسواک زدن درست قبل از خواب است، اطمینان حاصل کنید که هر شب با دندان ها و لثه های تمیز و بدون لک می خوابید. از خوردن غذا ها و نوشیدنی هایی که سرشار از قند هستند، به خصوص نوشابه های گازدار و نوشیدنی های ورزشی خودداری کنید؛ زیرا باعث پوسیدگی دائمی، برگشت ناپذیر و آسیب رساندن به مینای دندان شما می شوند. از غذا های سفت و چسبنده که باعث شل شدن بریس شما می شوند، خودداری کنید.

غذاهای ممنوعه در طول درمان ارتودنسی

به لیست غذایی که به عنوان راهنما به شما داده می شود، مراجعه کنید؛ به عنوان یک قاعده کلی، از غذا های سفت، چسبناک، جویدنی، تند و ترد خودداری کنید؛ زیرا این غذا ها می توانند باعث ایجاد براکت های شل و جا به جا شده و سیم ها خم شده و نوار ها شل شوند. آسیب بیش از حد به براکت ها و لوازم خانگی باعث می شود که شما ملاقات های مکرر داشته باشید که باعث افزایش زمان درمان می شود.

 

ارتودنسی درد دارد ؟  نکاتی برای تسکین درد ارتودنسی

دارو های بی هوشی خوراکی

یک روش ساده برای تسکین درد برخی از بریس ها مالیدن بی هوشی خوراکی مانند Orajel یا Anbesol به طور مستقیم روی دندان ها و لثه های حساس است. برای استفاده از آن می توانید از پنبه یا انگشت خود استفاده کنید. دارو های بی هوشی خوراکی حساسیت روی دندان ها و لثه ها ایجاد می کنند تا احساس ناراحتی ناشی از جا به جایی دندان ها را به شدت احساس نکنید.

کیسه یخ

دمای سرد می تواند باعث کاهش التهاب و بی حسی دهان شود تا درد را احساس نکنید. اگر یک بسته یخی دارید، عالی خواهد بود. فقط کافی است کیسه یخ را به خارج از دهان خود بمالید تا مهار کننده درد باشد.

غذا های نرم

شما نباید آب نبات سفت، آدامس و غذا های سخت جویدنی همراه با داشتن بریس بخورید. ممکن است بخواهید درست بعد از قرار دادن بریس و بعد از هر بار سفت شدن، از غذا های ترد خودداری کنید.

آب کشی گرم

آب کشی آب نمک گرم نیز می تواند کمک کننده باشد. غرغره با آب نمک گرم می تواند به بهبود زخم ها یا بریدگی هایی که در دهان و لثه های شما وجود دارد، کمک کند.

ماساژ لثه

تمام کاری که شما باید انجام دهید، این است که به آرامی و با یک انگشت لثه های خود را بمالید. برای تأثیر کامل، لثه ها را قبل از ماساژ با یخ بمالید. این کار را فقط باید به اندازه کافی انجام دهید تا لثه های متورم خود را آرام کنید.

بهداشت دندان

نحوه مراقبت از دندان ها و بریس ها نیز می تواند در میزان درد و ناراحتی شما تفاوت ایجاد کند. مهم ترین نکته ای که هنگام استفاده از بریس باید به خاطر داشته باشید، این است که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و التهاب لثه باید هم دندان ها و هم بریس ها را تمیز نگه دارید. غذا روی براکت ها و سیم ها گیر می کند؛ بنابراین باید آن ها را کاملا تمیز کنید. حتما مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهان شویه استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که از ذرات باقی مانده مواد غذایی هنگام غذا خوردن خلاص می شوید.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی طرح لبخند چیست ؟

ارتودنسی زود بازده