ارتودنسی دندان روکش دار چگونه انجام خواهد شد؟ آیا راهی برای انجام ارتودنسی دندان روکش دار وجود دارد؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ به این سوالات هستید، تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

افرادی که دارای ناهنجاری هایی در دهان و دندان خود هستند، برای رفع آن به انجام ارتودنسی دندان روی می آورند. ممکن است در این زمان داشتن دندان روکش دار با انجام ارتودنسی مد نظر بیمار، تداخل ایجاد نماید.

اکثر مردم فکر می کنند که انجام ارتودنسی تنها برای زیبایی صورت و لبخند فرد انجام می شود. اما آیا می دانید که نامرتب بودن دندان ها چه تاثیری بر روی سلامت فرد خواهد گذاشت؟ هر متخصص ارتودنسی در زمان مراجعه بیمار، تمامی دلایلی که ارتودنسی باید انجام پذیرد را شرح می دهد. امار نشان داده است، افرادی که دارای مشکلات دندانی هستند، بعد از مرور زمان به مشکلات گوارشی دچار خواهند شد. چرا که این افراد نمی توانند به درستی غذا را بجوند و غذا در سایز های درشت وارد معده ان ها شده و مشکلات گوارشی را به همراه می آورد.

 

ارتودنسی دندان روکش دار

این امکان وجود دارد زمانی که شما برای انجام عمل ارتودنسی به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنیدف از قبل دندان روکش دار، داشته باشید. یا اینکه در زمان انجام ارتودنسی بسته به صلاح دید متخصص، شما به روکش کردن دندان هایتان نیاز پیدا کنید. مثلا ممکن است متخصص ارتودنسی به شما بگوید که دندان شما ضعیف است و برای اینکه در زمان جابجایی آسیبی نبیند و نشکند، باید آن را روکش دار کنیم.
همچنین ممکن است که در زمان انجام ارتودنسی، دندان شما خراب شود و متخصص ارتودنسی با تجربه خودش گوش زذ کند که نیاز است برای ادامه انجام ارتودنسی، دندان شما روکش دار شود. در این هنگام عمل ارتودنسی و روکش دندان، به صورت همزمان رخ می دهند.

ارتودنسی دندان روکش دار

دلیل استفاده از روکش های دندانی چیست؟

روکش های دندانی باعث استحکام بخشیدن به دندان های ترک خورده و شکسته خواهد شد. همچنین این روکش های به دندان های فرسوده و پوسیده نیز قدرتی می دهد تا به مانند قبل یک عملکرد قابل قبول داشته باشند. همچنین برای تغییر دادن رنگ دندان نیز ار روکش ها استفاده می شود. در کنار همه این مواردی که تا کنون ذکر کردیم، باید تاثیر روکش های دندان را بر روی زیبایی ظاهری و لبخند را نیز به حساب بیاوریم.

روکش های دندان بیشتر مواقع برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند و همچنین داشتن لبخندی زیبا مورد استفاده قرار می گیرند. این روکش ها بعد از اینکه بر روی دندان به صورت کامل قرار گرفتند، ساختاری مانند دندان پیدا می کنند.

 

در چه مواردی نیاز است تا روکش دندان تعویض گردد؟

در پاره ای از مواقع بعد از نصب نمودن روکش های دندانی، نیاز است تا این روکش ها تعویض گردند. ار جمله مواردی که نیاز به تعویض روکش دندان وجود دارد می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

  • در صورتی که دندان های روکش شده مجددا پوسیده و یا اینکه خراب شوند.
  • در صورتی که رنگ دندان ها و یا روکش های دندانی تغییر پیدا کند.
  • در صورتی که فرد بیمار به بیماری های لثه ای مبتلا شود.
  • در صورتی که روکش دندان ها بشکند.

 

 

آیا ارتودنسی به روکش دندان آسیب وارد می کند؟

اگر وشک دندان شما به صورت کاملا محکم بر سرجایش قرار داده شده باشد، در زمان ارتودنسی مشکلی به وجود نخواهد امد. امروزه روش های جدیدی برای نصب بریس های ارتودنسی وجود دارد. حتی در پایان عمل ارتودنسی نیز متخصص، بریس ها را به آرامی از جای خود جدا می کند تا آسیبی به روکش های دندان ها وارد نشود.

 

انجام عمل ارتودنسی دندان  بر روی روکش دندان

با توجه به آنچه که پیش از این به ان اشاره شد، این سوال پیش می آید که افرادی که روکش دندان دارند، می توانند برای انجام ارتودنسی به متخصص مراجعه کنند البته که این افراد می توانند از این عمل بهره مند شود. در ابتدا متخصص ارتودنسی با کمک عکس برداری هایی که از دندان ها شده، می تواند اطلاعات کافی را به دست آورد. او می تواند مشخص کند که محل قرارگیری براکت های دندان کجا خواهد بود.

همین تصاویر می توانند به ارتودنسیت کمک کنند تا در مورد دندان هایی که روکش دار هستند، بهتر تصمیم بگیرد. این دندان ها نیاز دارند تا ترمیم شوند. از طرفی نیز نصب نمودن براکت بر روی دندان هایی که از قبل روکش دار شدند با مشکلاتی از قبیل عدم چسبندگی مناسب، روبرو است. برای همین در برخی موارد ارتودنسیت باید از یک سری ترفندهایی برای انجام ارتودنسی دندان روکش دار، استفاده کند.

ارتودنسی دندان روکش دار

ترفندهای متخصص برای انجام ارتودنسی دندان روکش دار

  • در برخی از زمان های متخصص ارتودنسی لازم می بیند که با کمک بندهای ارتودنسی، دندان های روکش شده را در جریان ارتودنسی بدون اینکه آسیبی ببیند، مرتب کنند.
  • اما اگر چند دندان در کنار هم روکش دار شده باشند، متخصص ارتودنسی با کمک تصاویر گرفته شده از دندان ها، اقدام به تراشیدن روکش دندان های کنار هم می کند. این دندان ها می توانند بعدا مجددا روکش دار شوند.
  • همچنین برای H نمودن سطح باکال روکش، نمی توانید از اسید فسفوریک استفاده کرد. در این مواقع لازم است از اسید HF برای پیش برد اهداف بهره گرفت.

 

بهترین ارتودنسی برای قرار گرفتن بر روی کامپوزیت و روکش کدام است؟

به صورت کلی می توان گفت که متخصص ارتودنسی ترجیح می دهد تا از ارتودنسی ثابت برای قرار گرفتن آن بر روی دندان هایی که دارای کامپوزیت و یا روکش هستند، استفاده نکند. بهترین گزینه برای این افرادی می تواند ارتودنسی متحرک مانند اینویزیلاین باشد. هر چند در مواردی هم که امکان انجام ارتودنسی متحرک برای این بیماران وجود نداشته باشد، دندانپزشک ارتودنسی ثابت را برای ان ها نصب خواهد کرد. هر چند باید عنوان کرد که نصب ارتودنسی ثابت بر روی کامپوزیت و یا روکش، نیازمند رسیدکی های بیشتری است.

 

در نهایت باید عنوان داشت که پیش بینی می شود تا ارتودنسی دندان روکش دار به خوبی انجام شود. البته در صورتی که هنوز روکش دندان را انجام نداده اید ولی قصد این را هم دارید که ارتودنسی کنید، حتما ارتودنسی را در اولویت اول قرار دهید. با این کار از تداخل ارتودنسی دندان خود با روکش دندان جلوگیری خواهید کرد.