بیشتر مردم تا صحبت از دندانپزشکی به میان می آید، به اولین چیزی که فکر می کنند هزینه های متحمل بر آنها است. در ذهنشان هزاران هزار ارقام نجومی می سازند و از هزینه کردن برای زیبایی دندان هایشان شانه خالی می کنند! اما باید به این نکته توجه کنید که زیبایی دندان ها همان زیبایی چهره شما است که به وسیله لبخندی با دندان های مرتب و صاف خودنمایی می کند. البته هزینه های زیبایی چون تحت پوشش بیشتر بیمه ها قرار نمی گیرند، بیمه هزینه آن را متقبل نمی شود؛ اما بعضی از ارگان ها چنین امتیازی را در اختیار کارمندان خود مانند: برخی از بانک ها و ادارات دولتی و به‌خصوص ارگان های نیروهای مسلح قرار داده اند.

شما اگر تحت پوشش این بیمه باشید، به راحتی می توانید برخی از هزینه های آن را به بیمه واگذار کنید و فقط بخشی کمی از آن را بپردازید. ارتودنسی طرف قرارداد نیروهای مسلح یکی از خدمات این بیمه به شمار می رود. در این مقاله قصد داریم به اشاره امتیازاتی که این بیمه برای ارتودنسی کارکنان تحت پوشش خود در نظر گرفته است، بپردازیم.

ارتودنسی طرف قرارداد نیروهای مسلح

مقدمه کوتاه بر ارتودنسی

همان طور که می دانید ارتودنسی علم اصلاح ناهنجاری و مشکلات دندان ها است و با ابزار آلات خود به شما لبخندی دلنشین را هدیه می دهد. متخصص این علم هم ارتودنتیست نام دارد. او با علم به این کار براکت ها و الاستیک هایی در دندان شما می گذارد و دندان های شما را صاف و مرتب می کند و با انجام همین کار، عدم اعتماد به نفسی که در اثر نگرانی از خنده تان داشتید را دوباره به شما بر می گرداند.

طول درمان ارتودنسی

مدت انتظار برای رفع عیوب دندان ها و ارتودنسی به طور میانگین یک سال است و اگر شدت ناهنجاری های دندان هایتان زیاد باشد، ممکن است درمان شما دو سال به طول بیانجامد و شما تا آن لحظه منتظر تغییرات دندان هایتان بمانید.

زمان مناسب برای ارتودنسی

بهترین زمان ممکن برای مراجعه به ارتودنتیست درسنین پایین قبل رسیدن به بزرگسالی ( هشت تا دوازده سال) است؛ چون استخوان ها قابلیت ترمیم و تحریک پذیری بیشتری دارند.

هزینه ارتودنسی

همه خواهان زیبایی و لایق بهترین لبخند هستند؛برای همین کسانی که به زیبایی ظاهری و سلامت دندان هایشان اهمیت می دهند، ارتودنسی را انتخاب می کنند؛ اما دغدغه اصلی این افراد پرداخت هزینه های این روش درمانی است. برای همین برخی از افراد از راه های مختلفی این هزینه را پرداخت می کنند. یکی از این ارگان هایی که هزینه دندان پزشکی را متعهد می شود، نیروهای مسلح ( ساتا) نام دارد.

بیمه نیروهای مسلح چیست ؟

بیمه نیروهای مسلح برای رفاه حال کارکنان خود طرحی را عنوان کرده است که طی آن افراد تحت پوشش این بیمه به راحتی بتوانند خدمات پزشکی و حتی دندان پزشکی زیبایی را با قبول کمتری پرداخت انجام دهند.

اين سازمان در حوزه های زیر خدمت می کند:

 • خدمات بازنشستگي
 • حوزه مسکن
 • خدمات درمانی
 • خدمات دندان پزشکی
 • خدمات رفاهی

ارتودنسی طرف قرارداد نیروهای مسلح

ارتودنسی نیروهای مسلح

در مجموع، یکی از بهترین بیمه های که هزینه های دندان پزشکی را متعهد می شود، بیمه نیروهای مسلح است. این بیمه بخشی از هزینه های ایمپلنت، زیبایی و ارتودنسی را پرداخت می کند. این سازمان در حال حاضر با بیش از صدها مرکز تحت پوشش اعم از: دندان پزشکی خصوصی بیمارستانی و دانشگاهی و غیره قرارداد دارد.

این نکته را باید اضافه کنیم که بیمه نیروهای مسلح دو بخش دارد: بیمه اولیه یا درمانی و بیمه تکمیلی یا مکمل. در سازمان های خصوصی کارفرما برای بیمه کردن تکمیلی کارکنان خود باید با یک سازمان جداگانه بیمه دیگری قرارداد ببندد؛ در صورتی که سازمان ارتش یا ستاد کل نیروهای مسلح (کارفرمای بیمه نیروهای مسلح) بیمه جداگانه ای ندارد و خود بیمه به تنهایی شامل بیمه تکمیلی می شود.

چه عواملی بر هزینه های ارتودنسی تاثیر می گذارد؟

پوشش هزینه های درمانی و دندان پزشکی بیمه نیروهای مسلح به عوامل زیادی بستگی دارد. و نمی توان با قاطعیت هزینه های اصلی رو برآورد کرد.

عواملی که بر هزینه های دندان پزشکی بیمه نیروهای مسلح تاثیر می گذارند،عبارتند از:

 • سن افراد
 • نوع ناهنجاری دندان
 • طول و روند درمان
 • تجهیزات ارتودنسی براکت های همرنگ دندان یا نامرئی
 • نوع تکنولوژی به کار رفته در درمان
 • نوع ارتودنسی (ثابت یا متحرک)
 • نیاز به درمان های جانبی دیگر، مانند: فک
 • انتظارات فرد؛ برای جراحی فرم صورت یا فرم فک
 • نوع مطب یا بیمارستان (خصوصی یا دانشگاهی)

سخن آخر

روش ارتودنسی از زیر مجموعه زیبایی محسوب می شود که متاسفانه بیشتر بیمه ها از پرداخت این هزینه صرفه نظر می کنند و فقط برخی از ارگان های دولتی و خاص آن را متقبل می شود. یکی از این بیمه ها، بیمه نیروهای مسلح است که اگر شما تحت پوشش این بیمه باشید، با در دست داشتن مدارک بیمه در یکی از مراکز تحت پوشش که می تواند یک مطب خصوصی یا حتی بیمارستان دانشگاهی باشد. ارتودنسی طرف قرارداد نیروهای مسلح را به خوبی انجام دهید و از دندان های صاف و مرتب لذت ببرید و نگران هزینه آن نباشید.

بیشتر بخوانید :

حلقه ارتودنسی 

ارتودنسی زود بازده