اینویزیلاین روشی برای ردیف کردن دندان‌ها بدون نیاز به براکت و سیم‌های ارتودنسی است. در این شیوه درمانی که به ارتودنسی ژله ای نیز معروف شده است یکسری از پلاک (ردیف کننده)های شفاف نازک به منظور نظمی دهی دندان‌های شما استفاده می‌ شود.  این پلاک‌ها به صورت اختصاصی توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی رایانه‌ی ساخته می شوند. شما هر کدام از این پلاک‌ها را برای مدت دو هفته داخل دهان خود می‌گذارید و تنها هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر می‌دارید. از این‌رو در هر نوبت تعدادی ردیف کننده به شما تحویل داده می‌شود. جایگزینی هر ردیف کننده با پلاک بعدی دندان‌های شما را اندک اندک، هفته به هفته حرکت می‌دهد تا به موقعیت نهایی برنامه‌ ریزی شده توسط ارتودنتیست برسند.

 

 مهاربند ها در ارتودنسی ژله ای

مهاربندها در ارتودنسی نامرئی یا به اصطلاح ارتودنسی ژله ای با استفاده از قرارگیری مناسب نیروی کنترل شده بر اساس همان اصول بریس های سیم دار کار می کنند تا دندان های شما را به تدریج به حالت صاف درآورند. در طی هر مرحله از درمان، می توان دندان های مختلف را جابجا کرد یا نیروهای مختلفی را با استفاده از ردیف یا سیم و براکت اعمال کرد.

اصطلاح “مهاربندهای ژله ای ” به هر نوع سیستم ارتودنسی کوتاه مدت گفته می شود که به راحتی نسبت به بریس های سنتی مورد توجه قرار می گیرد. همچنین به طور معمول به سیستم هایی مانند اینویزالاین اشاره می شود که برای اصلاح مشکلات زیبایی دندان های جلو استفاده می شود. مشکلاتی که می توان بریس های نامرئی را اصلاح کرد شامل دندان های کج یا فاصله دار، شلوغ دندان و چند دندان خارج از موقعیت است. در میان مارک های بسیاری از بریس های نامرئی، سه نوع وجود دارد که کاربران می توانند از بین آنها انتخاب کنند: ترازهای سرامیکی ، زبانی و واضح. هر یک از روش های مختلفی برای صاف کردن دندان ها استفاده می کنند و هر یک از آنها به سطوح مختلف احتیاط دست می یابند.

 

ارتودنسی ژله ای چیست

ارتودنسی ژله ای یا نامرئی یکی دیگر از روش های درمان بهم ریختگی دندانها محسوب می شود؛ چون دامنه حرکت هایی که می تواند ایجاد کند، محدود است. معمولا برای کودکان به کار گرفته می شود. در ارتودنسی متحرک نامرئی ارتودنتیست یک قالب از فک بالا و پایین بیمار تهیه می کند و بعد از آن پلاکی برای دندان های بیمار تهیه می شود. از مزیت هایی که ارتودنسی متحرک دارد می توان به خارج کردن آن هنگام غذا خوردن و مسواک زدن اشاره کرد.

رعایت بهداشت در این روش نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است و البته در این نوع ارتودنسی نسبت به ارتودنسی ثابت  آسان تر است، به همین دلیل ریسک پوسیدگی دندان در این روش کاهش می یابد. در صورتی که بهم ریختگی و ناهنجاری دندان بسیار است روش ارتودنسی نامرئی متحرک توصیه نمی شود و فرد بهتر است برای کسب نتیجه مطلوب و ایده آل ارتودنسی ثابت انجام دهد. روش ارتودنسی متحرک در موارد شایعی برای حل مشکلات و ناهنجاری های استخوانی فکین در سنین رشد به کار می رود.

رعایت بهداشت دهان و دندان

در ارتودنسی ژله ای مرحله ای مهم و تاثیر گذار به نام رعایت نکات بهداشتی وجود دارد. دستگاه ارتودنسی چه سیم و براکت، چه الاینر به دلیل اینکه یک شی خارجی در دهان است، عامل تجمع پلاک ها و باکتری ها در بین دندان ها است. در طول درمان ارتودنسی با الاینر رعایت نکات بهداشتی مربوط به دهان و دندان سبب تسریع روند درمان و جلوگیری از پوسیدگی آن ها می شود. متخصص ارتودنسی باید مشاوره کوتاهی درباره چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان به بیمار بدهد تا فرد بدون هیچ مشکلی بتواند طول درمان این نوع ارتودنسی را پشت سر بگذارد.

 

ارتودنسی ژله ای-2

ارتودنسی ژله ای

 

  1. نصب دستگاه

ارتودنسی ژله ای توسط الاینر های پلاستیکی شیشه ایی و شفاف روی دهان نصب می شوند. و از وجود سیم، بریس و براکت هیچ خبری نیست. غیر قابل مشاهده بودن الاینر ها یا دستگاه ارتودنسی نامرئی سبب محبوب این روش شده است.

  1. بررسی تاثیر دستگاه ارتودنسی

با مراجعات منظم به متخصص ارتودنسی و تعویض الاینر ها می توانید از میزان روند درمان و تاثیر مثبت آن روی دندان اطلاع کسب کنید.

  1. تثبیت درمان

آخرین مرحله ارتودنسی نامرئی تثبیت درمان ارتودنسی نامرئی با استفاده از دستگاه های نگهدارنده یا رتینر است. پس از گذشت طول درمان ارتودنسی به مدت ۶ تا ۲۴ ماه و تاثیر مثبت ارتودنسی نامرئی باید الاینر ها را از دهان خارج کرد. توجه کنید که هیچ گاه خودتان این کار را انجام ندهید و باید برای خارج کردن الاینر در مرحله نهایی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. برای جلوگیری از بازگشت دندان ها باید از نگهدارنده  یا رتینر استفاده کرد.

 

مزایای ارتودنسی ژله ای

خوبی ارتودنسی ژله ای این است که بیمار می‌تواند پلاک را در صورت بروز مشکل خارج نماید. دیگر اینکه برداشتن پلاک امکان رعایت بهتر بهداشت را فراهم می‌کند. برعکس، در وسایل ثابت چنین امکانی وجود ندارد یعنی بیمار قادر به خارج کردن آنها نبوده و تمیز کردن آنها و دندان‌ها دشوارتر است. امکان برداشتن پلاک می‌تواند در عین حال یک عیب است. خارج کردن پلاک توسط بیماران کودک و نوجوان یا آنها که انگیزه کم و همکاری ضعیف دارند به راحتی امکان‌پذیر است. اگر بیمار پلاک را بدون هماهنگی با پزشک و خارج از برنامه از دهان خارج نماید اثر آن به شدت کاهش می‌یابد.

نکته دیگر در مورد وسایل ثابت این است که این وسایل معمولا روی دندان‌های دایمی ‌قرار می‌گیرند و کمتر روی دندان‌های شیری به کار می‌روند. در نتیجه برای سنین پایین‌تر اغلب ناگزیر به استفاده از پلاک خواهیم بود. همچنین، با توجه به اینکه پلاک‌ها با سایر بافت‌های دهان به غیر از دندان‌ها در تماس هستند، احتمال ایجاد تغییر در دیگر بافت‌ها (مثلا استخوان) بیشتر می‌تواند باشد ولی وسایل ثابت تنها با دندان‌ها تماس دارند و بیشتر انتظار جابه‌جایی دندان‌ها را داریم.

کاربرد پلاک ها چیست  

بیشترین کاربرد پلاک‌ها به شرح زیر است:

  1. زمانی که بهداشت بیمار ضعیف اما همکاری خوب است.
  2. زمانی که تغییر و تاثیر روی استخوان‌های فک مهم‌تر و مقدم بر تغییرات دندانی است.
  3. زمانی که درمان ارتودنسی متحرک نامرئی باید در حضور دندان‌های شیری آغاز شود.

ارتودنسی متحرک نامرئی معمولا برای درمان ناهنجاری افراد کم سن و سال استفاده می شود؛ چرا که قابلیت تغییر پذیری ویژگی فکین در سنین پایین بیشتر است و در سنین بالا به دلیل تثبیت ساختمان های استخوان فکین، درمان با ارتودنسی متحرک دشوار تر است.

 

ارتودنسی ژله ای یا اینویزیلاین چگونه عمل می‌کند

پلاک‌های اینویزیلاین دندان‌ها را با اعمال نیرویی مناسب و کنترل شده حرکت می‌دهد. این نوع ارتودنسی برخلاف بریس‌های قدیمی علاوه بر کنترل میزان حرکت ناشی از هر پلاک، زمان‌بندی حرکت و درمان را نیز تحت اختیار درمی‌آورد. بنابراین در هر مرحله فقط به آن دندانی اجازه حرکت داده می‌شود که در طرح درمانی ارتودنسی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب سیستم اعمال نیروی کارآمدی به دست می‌آید که دندان‌ها را به سمت موقعیت در نظر گرفته شده حرکت می‌دهد.