تاثیر ارتودنسی بر صورت از دسته مواردی بوده که در انتخاب این شیوه درمانی حالت فک و دندان‌ها نقش پر رنگی دارد. علی رغم وجود دلایل زیادی بر استفاده درمانی از روش ارتودنسی بیشتر افراد به دنبال استفاده از این روش برای زیبایی و توازن چهره هستند. امروزه موثرترین روش رفع ناهنجاری‌ها و اختلالات فکی و دندانی ارتودنسی محسوب می‌شود و این امر به تنهایی بیانگر تاثیر ارتودنسی بر چهره افراد است. تاثیر ارتودنسی زیبایی را می‌توان در اثر ایجاد هماهنگی بین فک بالا و پایین و همین طور ترتیب در بین دندان‌ها حس کرد. مجموعه این تغییرات شاید این تصور را در افراد بوجود آورد که تاثیر ارتودنسی بر فرم صورت بسیار زیاد است، اما تغییر ارتودنسی بر صورت تنها در حد رفع فاصله و ناهماهنگی بین فک و دندان‌هاست.

درمان ارتودنسی مهمتر است یا زیبایی دندان

در واقع هر دو مورد برای یک متخصص ارتودنسی و بیمار مهم است. بهترین سن برای انجام ارتودنسی 7 تا 12 سالگی است زیرا در طی این سال ها استخوان های فک هنوز به طور کامل رشد خود را تمام نکرده اند و به آسانی قابل انعطاف و اصلاح هستند بنابراین اگر فرزند یا نزدیکان خود در این سن است و دارای دندان های نامرتب هستند این سنین بهترین زمان برای انجام ارتودنسی است؛ بنابراین با مراجعه به موقع برای درمان ارتودنسی می توانید به زیبایی دندان در بزرگسالی نیز دست یابید. ارتودنسی در زیبایی چهره تاثیر بسیاری دارد، ارتودنسی و زیبایی دو مقوله ای هستند که از یکدیگر جدا نمی شوند و این موضوع سوال بسیاری از افراد است که آیا ارتودنسی درمان زیبایی است یا خیر؟

ارتودنسی و زیبایی در چهره، چانه و لب ها تاثیر مثبت و قابل توجهی می گذارد. در درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی باید پروفایل صورت را اندازه گیری کند تا از متعادل بودن بینی، لب ها و چانه اطلاع دارد؛ زیرا اینکه بیمار در هنگام تنفس یا غذا خوردن بتواند دهان خود را بسته نگه دارد مهم است. طرح لبخند زیبا یکی از عوامل تاثیر گذار در برقرار کردن ارتباط با سایرین و بالا رفتن اعتماد به نفس است پس برای داشتن خنده ای زیبا و دندان های مرتب باید از درمان ارتودنسی کمک بگیریم.

روش های زیبایی دندان و ارتودنسی

ارتودنسی را می توان با درمان های زیبایی مختلف انجام داد که البته روش درمانی ارتودنسی نسبت به نوع درمان زیبایی متفاوت است. امروزه آمار بیماران دندانپزشکی مخصوصا در قسمت درمان های زیبایی بسیار افزایش یافته است و بسیاری از انسان ها برای انجام ایمپلنت، لمینیت و کامپوزیت به دندانپزشک ها مراجعه کرده و دندان های خود را برای داشتن صورت زیباتر و لبخندی زیبا اصلاح می کنند. این سوال که آیا می توان درمان ارتودنسی را روی دندان های روکش شده، ایمپلنت شده و… انجام داد افکار عموم مردم را به خود جلب کرده است اما در جواب به این سوال باید گفت که امکان انجام درمان های ارتودنسی همراه با زیبایی وجود دارد.

مشکل آسیب به روکش دندان

اما بسیاری از افراد دغدغهٔ آسیب رسیدن به روکش های خود را دارند زیرا ریسک اینکه دستگاه های ارتودنسی به روکش ها آسیب برسانند وجود دارد؛ اما خوشبختانه درمان های ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنسی با تجربه و همراه با درمان های زیبایی انجام شده اند. بدون هیچ آسیب رساندن و مشکلی به پایان رسیده است. از سه روش کلی برای درمان ارتودنسی روی دندان هایی که ترمیم شده اند استفاده می شود که این سه روش عبارتند از:

  • روش درمانی ارتودنسی متحرک نامرئی که دستگاه های آن روی قسمت جلویی دندان نصب می شوند اما دیگران متوجه آن نمی شوند چون بی رنگ است.
  • روش درمانی ارتودنسی ثابت که براکت ها به طور دائم روی دندان ها نصب می شوند.
  • روش درمانی ارتودنسی لینگوال که براکت ها و دستگا های آن در قسمت پشتی دندان ها نصب می شود.

 

ارتودنسی زیبایی-2

ارتودنسی زیبایی

 

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت به چه اندازه است

تاثیر ارتودنسی برچهره و صورت وابسته با تغییرات اساسی و بسیار این روش درمانی در نحوه قرارگیری دندان‌ها و وضعیت فک است. کج بودن فک، جلو یا عقب بودن چانه تحت تاثیر بی نظمی دندان‌ها باعث به بد حالت بودن چهره افراد می‌شود. این عوامل در تاثیر ارتودنسی بر فرم صورت نقش زیادی دارد. از آنجایی که بریس نصب شده روی دندان‌ها در قرار گرفتن آنها در جای مناسب و تغییر حالت فک و چانه تاثیر مستقیم داشته بنابراین بیشتر افراد تاثیر ارتودنسی را بر فرم صورت فراتر از حد علمی و پزشکی آن می‌دانند.

ارتودنسی یک روش درمانی زیبایی است که با رفع ناهنجاری‌های مشاهده شده در وضعیت فک و دندان‌ها با روش‌های مختلف و تجهیزات گوناگون تاثیر خود را بر زیبایی چهره افراد اعمال می‌کند. تاثیر ارتودنسی بر زیبایی بعد از برطرف شدن عارضه‌های کجی فک و دندان‌ها با ارتودنسی در افراد متناسب با وضعیت آنها کاملا مشهود است.

تاثیر ارتودنسی بر بینی

ارتودنسی بطور مستقیم بر حالت و وضعیت بینی افراد تاثیر نداشته و مشاهده تغییرات به دلیل تاثیر حالت لب و فک بالایی بر وضعیت قرار گرفتن بینی در صورت است؛ بنابراین بیشتر افراد این سوال را دارند که آیا تاثیر ارتودنسی را روی بینی می‌توان دید؟ یا عمل بینی را قبل یا بعد از دوره درمان ارتودنسی انجام دهند؟

زیبایی فک

تاثیر ارتودنسی بر فک از سری موارد پر تحقیق در این زمینه است. از آنجایی که هدف ارتودنسی تغییر جایگاه دندان‌های نامنطم در دهان بوده نمی‌توان از تاثیر مستقیم آن بر فک صحبتی به میان آورد؛ اما وابستگی دندان‌ها بالا به فک می‌توان در جابجایی فک بالایی در هنگام تغییرات در دندان‌ها اثر بگذارد. برای ایجاد تغییر در فک پایینی تنها اکتفا به ارتودنسی کافی نبوده و باید از روش درمانی جراحی فک در کنار ارتودنسی (ارتوسرجری) نیز استفاده شود.

بیرون زدگی

در افرادی که فک پایین آن ها جلو است، موجب می‌شود که چانه آن ها از صورت بیرون بزند و صورت را گرد نشان دهد که این مشکل با ارتودنسی قابل درمان است. همچنین، بیرون زدگی نامتناسب دندان های جلویی موجب حرکت لب به طرف خارج و متأسفانه افتادگی گونه ها می‌شود که این مشکل نیز با درمان ارتودنسی رفع خواهد شد. می توان گفت بسیاری از اختلالات فکی که موجب شده‌اند زیبایی چهره خدشه دار شود، با ارتودنسی اصلاح شدنی هستند.