ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد ؟ ارتودنسی درمانی است که هدف از انجام آن، صاف و مرتب کردن دندان ها و رفع ناهنجاری هاست. در این روش هر گونه اختلال فک و دندان برطرف می شود. مشکلات و ناهنجاری های فک و دندان عوارض و پیامدهای ناگواری را به همراه دارد. از طرفی این مشکلات تأثیر منفی بر اعتماد به نفس فرد داشته و به سلامت او آسیب می زند.

در صورت انجام درمان توسط یک متخصص ارتودنسی حاذق به جرات می توان گفت ارتودنسی هیچ عوارضی ندارد. با ارتودنسی می توان سلامت و عملکرد دندان ها را بهبود بخشید و زیبایی را برای فرد به ارمغان آورد. در این جا قصد داریم به بحث در پیرامون این بپردازیم. ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد؟

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد؟

کسانی که به مشکلات دهان و دندان دچار هستند گاهی اوقات این سوال را مطرح می کنند ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد؟ لازم است ذکر شود با انجام ارتودنسی می توان ناهنجاری ها را بدون داشتن هر گونه عوارضی درمان کرد. تنها زمانی ممکن است عوارض مشاهده شوند که فرد در انجام بهداشت دهان و دندان قصور داشته و آن را به خوبی انجام ندهد.

یکی از مواردی که متخصص ارتودنسی در طی درمان مدام به بیماران گوشزد می کند، رعایت بهداشت دهان و دندان و تمیز کردن آن هاست. برای این منظور آموزش هایی به بیمار داده شده و دستورالعمل هایی به او داده می شود. در اینجا این فرد است که باید همه نکات را مو به مو انجام دهد تا ضمن سپری شدن دوره درمان، نتیجه ایده آلی حاصل شود.

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد

هدف از انجام ارتودنسی چیست؟

یکی از اهداف ارتودنسی منظم کردن دندان های هر دو فک و در پاره ای مواقع مرتب کردن دندان های یکی از فک هاست. بنابراین ارتودنسی هیچ گونه عارضه ای به دنبال نداشته و مزایای زیادی برای فرد به همراه دارد. با انجام ارتودنسی می توان به اهداف زیر دست پیدا کرد:

 • عمل جویدن آسانتر شده و عملکرد آن بهبود بخشیده می شود.
 • با ارتودنسی می توان دندان های فک را مرتب کرد و همپوشانی طبیعی و مناسب فک را تأمین کرد.
 • حرکت دندان ها اصلاح شده و بدون آسیب به دندان ها، طرز قرارگیری آن ها اصلاح می شود.

 

عوارض احتمالی ارتودنسی دندان

همانطور که گفته شد، ارتودنسی هیچ گونه عوارضی ندارد. این خود فرد است که می تواند با کوتاهی و سهل انگاری مشکلاتی را برای خود ایجاد کند.

ارتودنسی نه تنها باعث زیبا شدن دهان و دندان می شود بلکه کارایی و عملکرد دندان ها را افزایش داده و مانع از پوشیدگی و بیماری های لثه می شود. با اینکه ارتودنسی فواید بسیار زیادی برای فرد به همراه دارد، اما در صورت مراقبت ناکافی و نامناسب فرد با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد.

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و بی توجهی به دستورات متخصص ارتودنسی، مشکلات زیر می تواند گریبان فرد را بگیرد. مشکلاتی از این قبیل:

 • زخم و خراش

استفاده از براکت های فلزی می تواند سبب ایجاد زحم در دهان و روی لثه شود. در صورت مراقبت درست از دستگاه ارتودنسی، براکت ها هیچ گونه آسیبی به دندان ها وارد نیاورده و بافت های داخل دهان دچار زخم و خراش نخواهند شد.

 

 • عفونت لثه و پوسیدگی دندان ها

یکی دیگر از مواردی که ممکن است با نصب دستگاه ارتودنسی روی دندان اتفاق بیفتد، گیر کردن ذرات غذا در لابلای براکت هاست. مواد غذایی جا مانده در اطراف براکت ها، سبب رشد باکتری شده و پوسیدگی دندان و بیماری لثه را به دنبال خواهد داشت. این فرایند زمانی رخ می دهد که فرد در تمیز کردن دندان کوتاهی کرده و از مسواک و نخ دندان به درستی استفاده نکند.

 

 • بازگشت به وضعیت اولیه

یکی از عوارضی که می تواند سبب بی میلی افراد در استفاده از درمان شود، بازگشت دندان ها به وضعیت اولیه و پیش از درمان است. دندان ها همواره پس از اتمام دوره درمان تمایل دارند به وضعیت پیش از درمان بازگردند. اگر ارتودنسی در دوران رشد انجام شود، احتمال این عارضه به صفر خواهد رسید.

با این وجود وقوع این امر بعد از اتمام دوران بلوغ محتمل است. بدین منظور برای ممانعت از آن، متخصص ارتودنسی از ریتینر یا نگهدارنده استفاده می کند. با استفاده از این ابزار می توان مانع از حرکت دندان ها و بازگشت به دوران قبل از درمان شد. استفاده از ریتینر نتیجه درمان را تثبیت کرده و دندان ها را به وضعیت جدید عادت می دهد.

ارتودنسی دندان چه عوارضی دارد

 • کوتاه شدگی طول ریشه دندان

این احتمال وجود دارد که ریشه دندان در طول درمان ارتودنسی کوتاه شده و تحلیل برود، اما احتمال آن بسیار جزئی و ناچیز است. با حرکت دندان ها در طول دوره درمان ممکن است بخشی از ریشه دچار شکستگی شده و سپس دوباره ساخته شود.

این اتفاق بیشتر در افرادی دیده می شود که دچار آسم بوده یا در معرض ضربه قرار گرفته اند. در این افراد لازم است توجه بیشتری معطوف شود. از آن جا که متخصص ارتودنسی با حرکت درست دندان ها کاملاً آشنا بوده و از دانش و تجربه زیادی در این خصوص برخوردار است، با زمان بندی دقیق و رعایت همه جوانب مانع از آسیب دیدگی دندان ها و تحلیل ریشه آن ها خواهد شد.

 • مدت زمان درمان

گاهی اوقات مشاهده می شود که طول درمان کوتاه تر یا طولانی تر از زمان پیش بینی شده خواهد بود. ارتودنسی بطور معمول چیزی حدود 24 – 18 ماه طول می کشد. برخی موارد ممکن است این مدت زمان را افزایش دهد. این موارد عبارتند از:

 • ملاحظات متخصص ارتودنسی در طول دوره درمان
 • وجود بیماری های زمینه ای مثل فشارخون، دیابت و … در فرد
 • عدم همکاری بیمار در فرایند درمان
 • عدم رعایت درست بهداشت دهان و دندان

موارد فوق الذکر از جمله مواردی هستند که تأثیری منفی بر درمان داشته و عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

 

مشاهده عوارض جانبی

برخی دیگر از عوارض هستند که با معایب درمان ارتودنسی اشتباه قلمداد می شوند. این موارد بر اثر کوتاهی بیمار و عدم رعایت دستورالعمل های متخصص ارتودنسی می تواند اتفاق بیفتد:

 • آسیب به مینا و بافت دندان
 • واکنش های حساسیت زا
 • مشکلات مربوط به لثه و عفونت آن

 

بیشتر بخوانید: