ارتودنسی یا کمپوزیت

برای اکثر مشکلات دندانی معمولا یک راه حل وجود دارد و در بعضی موارد دو مورد وجود دارد، اگر به دنبال راهی برای صاف کردن دندان های خود هستید، احتمالا تحقیقات خود را انجام داده اید و متوجه شده اید که می توانید از  ارتودنسی یا کمپوزیت برای دستیابی به لبخندی به زیبایی تراز شده استفاده کنید؛ با این حال، هر دو این کار را به روش های بسیار متفاوتی انجام می دهند.

اگر دندان های کوچک یا بد شل دارید، این لزوما به این معنی نیست که روکش تنها گزینه شما هستند. پس از انجام درمان ارتودنسی، با استفاده از تکنیک های کانتورینگ و باندینگ می توان دندان های شما را تغییر داد. با استفاده از کامپوزیت به رنگ دندان، دندانپزشک شما قادر خواهد بود بی نظمی های جزئی را برای یک نتیجه طبیعی و زیبا با دقت تغییر شکل دهد.

 ارتودنسی یا کمپوزیت

در انتخاب ارتودنسی و کامپوزیت باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

در واقع سه عامل مهم در داشتن لبخندی زیبا تاثیر می گذارد. موقعیت دندان (کج یا صاف بودن)، شکل دندان( کوتاه، بلند، باریک یا نامتوازن)، رنگ دندان( سیاه یا زرد شدن دندان ها)

  • موقعیت دندان

در صورتی که تنها مشکل دندان هایتان موقعیت آنها است بدون اینکه شکل آن ایرادی داشته باشد، بهتر است از ارتودنسی برای اصلاح لبخند خود کمک بگیرید. در اینگونه شرایط می توان گفت از آنجایی که ارتودنسی درمانی غیر تهاجمی است، کمک گرفتن از هر نوع ارتودنسی سالم تر و ماندگار تر از ونیر ها محسوب می شود. البته ونیر کامپوزیت نیز برخلاف لمینت دندان نیازی به تراش دندان ها ندارد و اما به علت ضخامت مواد کامپوزیت، دندان ظاهر طبیعی خود را از دست خواهد داد.

  • شکل دندان

اگردندان ها بسیار بلند، بسیار کوتاه، شکسته یا ساییده شده اند، بهترین راه استفاده از ونیر کامپوزیت برای اصلاح شکل دندان هاست. با ونیر کامپوزیت می توانید بدون تراش دادن دندان، لایه ای دیگر به روی آن اضافه کنید. در برخی دیگر از موارد که دندان ها به شدت آسیب دیده یا فواصل بسیاری زیادی در میان آنها وجود داشته باشد، نیز بهترین راه درمان ونیر کامپوزیت است. استفاده از کامپوزیت برای بلند کردن، ضخامت و پهنا دادن به دندان های سالم بسیار توصیه می شود؛ زیرا علیرغم لمینت، برای نصب کامپوزیت دندانپزشک ترمیمی و زیبایی تنها به صیقل دادن دندان بسنده می کند.

  • رنگ دندان

اگر شکل و موقعیت دندان مشکلی ندارد و تنها رنگ دندان ها به سفیدی قبل نیست، بیمار می تواند با بلیچینگ دندان آنها را مانند سابق سفید کند؛ در صورتی که یکی از دندان ها به علت روت کانال کاملا تیره شده است، سفید کردن داخلی می تواند راه حل مناسبی باشد. در شرایط شدید تر که پوسیدگی دندان موجب تخریب فراوان شده و روش های بلیچینگ نیز قبلا امتحان شده اند، در مرحله آخر می توان با استفاده از ونیر کامپوزیت، لمینت یا روکش به ترمیم دندان ها پرداخت.

 

آیا می توان ارتودنسی و کامپوزیت را با هم انجام داد؟

با توجه به تمایل بیمار برای ظاهر دندان، ممکن است هم ارتودنسی و هم ونیر کامپوزیت برای وی قابل انجام باشد؛ در اغلب موارد بیمار لازم است ابتدا درمان ارتودنسی را کامل کرده و سپس ونیر کامپوزیت را انجام دهد. این امر موجب می شود تا ساختار دندان های بیشتری حفظ شود و در نتیجه دندان های کمتری نیاز به کامپوزیت داشته باشند. در صورتی که در گذشته ونیر کامپوزیت انجام داده اید، هنوز هم می توانید با انتخاب ارتودنسی نامرئی طرح لبخند خود را اصلاح کنید؛ زیرا بریس های نامرئی در مقایسه با بریس های سنتی، فشار کمتری به دندان ها وارد می کنند.

 

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟

برای تعیین اینکه کدامیک از روش‌ های ارتودنسی یا کامپوزیت برای شما مناسب است، ابتدا باید به متخصص مراجعه کنید. ایشان می‌تواند با بررسی وضعیت دندانی شما بهترین گزینه را معرفی کند. همان طور که تا به اینجا بیان شده است، بریس‌های دندانی مورد استفاده در ارتودنسی باعث حرکت تدریجی دندان ‌ها در طول زمان خواهند شد. آن‌ ها به رفع ناهنجاری ‌های دندانی و انواع ناهنجاری‌ های مربوط به جفت شدن دندان‌ها روی یکدیگر کمک می‌کنند. در مقابل کامپوزیت مختص هر مشتری ساخته شده و طوری طراحی شده‌اند که روی سطح دندان قرار گرفته و ظاهری زیبا به دندان دهند و به ردیف شدن دندان‌ها کمک کنند.

 ارتودنسی یا کمپوزیت

نقش ارتودنسی بر زیبایی چهره

ارتودنسی به دلیل نداشتن عوارض در میان بیمارانی که مشکلات فکی دارند بسیار پر طرفدار است، درمان ارتودنسی به طور معمول با دو هدف انجام می‌شود که عبارت اند از:

  • ردیف کردن دندان ها در فک بالا و پایین و قرار گرفتن آنها روی هم
  • جابه جا کردم و حرکت دندان ها به تدریج بدن این که آسیبی به آنها وارد شود.

همچنین مرتب کردن دندان علاوه بر زیبایی، جویدن غذا را نیز راحت تر می کنند و رعایت بهداشت آنها نیز آسان تر است. مورد دیگر اینکه دندان ها کمتر دچار پوسیدگی، خونریزی و عوارض دیگر می شود.

 

آیا ارتودنسی عوارض دارد؟

ارتودنسی همراه با تمام مزایایی که برای افراد ارائه می دهد، خطرات و محدودیت های دیگری از جمله جراحی، آسیب مینای دندان و ریشه و همچنین عود مجدد را دارد، مگر اینکه شما از لوازم نگهدارنده ثابت و متحرک بعد از تمام شدن درمان تان استفاده کنید. در ادامه به خطرات و محدودیت های درمان با ارتودنسی می پردازیم.

آسیب به مینای دندان

دندان از مینای دندان تشکیل شده است و در واقع یک پوشش سخت و معدنی است که از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می کند، وقتی که ارتودنسی  روی دندان نصب می شود، یک فرآیند شیمیایی به دندان ‌ها متصل می ‌شود و سطح مینای دندان به دلیل اینکه تمیز کردن قسمت هایی که بریس روی آن قرار گرفته شده دشوار است، می تواند باعث شود که در اطراف بریس ها پوسیدگی اتفاق بیفتد که ایجاد لک ه‌های سفید می کند، وقتی که بریس های ارتودنسی برداشته می شوند، مینای دندان روی سطح دندان می ‌تواند برای همیشه آسیب ببیند، اگر دندان ها به درستی تمیز نشوند مشکلاتی از جمله بیماری لثه، پوسیدگی دندان و رفع بلغم زدایی ایجاد می ‌شود.