امروزه دغدغه بیشتر افراد زیبایی و جذابیت ظاهری است که مشخصه اصلی آن دندان های شفاف، هم ردیف و زیبا است. علم ارتودنسی به کمک این افراد آماده و در جهت زیبایی هر چه بیشتر ظاهر شما عمل کرده است. اما بیشتر افراد از وجود این قاب های فلزی در دهانشان در بعضی از مراسم، خصوصا مراسم رسمی، احساس خجالت می کنند و این سیم ها و ابزارهای محسوس حس اعتماد به نفس را از این افراد می گیرد. روش ارتودنسی طبیعی با ظاهر نامحسوس و هم رنگ دندان ها باعث اعتماد به نفس در شما می شود و آرامش را برایتان به همراه دارد؛ به همین دلیل، این روش ارتودنسی روز به روز طرفداران بیشتری پیدا کرده است.

این روش بسیار آسان است و عیوب و ناهنجاری دندان ها را اصلاح می کند.

اگر می خواهید با این روش ارتودنسی مدرن بیشتر آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ارتودنسی طبیعی

انواع ارتودنسی

قبل از اینکه به معرفی ارتودنسی طبیعی بپردازیم، ابتدا کمی راجع به انواع ارتودنسی با شما صحبت خواهیم کرد. متخصصان علم ارتودنسی همواره توصیه می کنند که بهتر است ارتودنسی را در سنین کودکی بین 8 تا 12 سال و قبل از بزرگسالی انجام دهید؛ زیرا استخوان های کودکان هنوز جای رشد دارد و به راحتی جابه جا می شود و مشکلات نامرتبی دندان های کودکان نسبت به بزرگسالان زودتر اصلاح می شود.

ارتودنسی به دو روش عمده تقسیم می شود: ارتودنسی ثابت و ارتودنسی محرک که هر کدام از این روش ها به روش های دیگری دسته بندی می شوند.

 • ارتودنسی فلزی با براکت های فلزی
 • ارتودنسی لینگوال یا نامرئی
 • ارتودنسی طبیعی با براکت های سرامیکی

 

ارتودنسی فلزی

رایج ترین نوع ارتودنسی، ارتودنسی طبیعی فلزی محسوب می شود که براکت هایی از جنس استیل ضد زنگ دارد و مشکلات و ناهم ردیفی های دندان ها را اصلاح می کند؛ ولی بارزترین عیب این روش، وضعیت ظاهری بیمار است که براکت های فلزی ارتودنسی آن کاملا در دندان های فرد مشخص هستند؛ به طوری که بریس های آن موقع حرف زدن یا لبخند زدن در مقابل چشم اطرافیان جلب توجه می کنند.

ارتودنسی نامرئی یا لینگوال

در این روش متخصص دندان پزشکی براکت ها را به سطح خارجی دندان ها ( فک بالا و فک پایین) متصل می کند که کاملا دیده نمی شوند. از مهم ترین اشکالات این روش، این است که زبان را اذیت و تحریک می کند و احتمال شکستگی براکت ها وجود دارد. همچنین بسیار گران است و برای همه افراد مناسب نیست.

ارتودنسی با براکت های سرامیکی (ارتودنسی طبیعی)

از انواع ارتودنسی ثابت است که به آن «ارتودنسی طبیعی» هم گفته می شود به گونه ای طراحی شده که در این روش به جای سیم و بریس های فلزی، از براکت های شفاف و همرنگ دندان استفاده می شود. یکی از ویژگی های اصلی این روش، این است که اطرافیان متوجه سیم ها و بریس های دندان شما نمی شوند؛ چون از موادی از جنس شیشه یا سرامیک ساخته شده اند. همچنین، کش های به کار رفته در این روش ارتودنسی کاملا بی رنگ، شفاف و نامحسوس طراحی شده اند.

این بریس های شفاف بیش تر روی دندان های بالا کار گذاشته می شود و از ارتودنسی فلزی برای دندان های پایین استفاده می شود تا فشار ناشی از دندان ها به براکت ها آسیب وارد نکند.

شرایط نگهداری براکت های سرامیکی

 • رعایت بهداشت دهان و دندان
 • پرهیز از مصرف مواد غذایی رنگی مانند پفک، سس گوجه فرنگی، قهوه، لبو و از این قبیل خوراکی ها
 • دوری کردن از دود سیگار: چون لکه زرد بر جای می گذارد.
 • مراجعه مکرر به دندان پزشکتان: چون این سرامیک ها و کش های به کار رفته در آن بی رنگ هستند، به مرور زمان تغییر رنگ می دهند. برای همین باید برای تعویض براکت ها در ماه چند بار به دندان پزشک تان مراجعه کنید.

مزایای ارتودنسی سرامیکی

 • برجسته ترین مزیت این روش هم رنگی براکت ها و الاستیک ها با دندان ها و ظاهر نامحسوس آن ها بروی دندان ها است که اصلا باعث جلب توجه اطرافیان نمی شود.
 • اگر دندان هایتان به اصلاح و بهبود کمتری نیاز داشته باشند، طول درمان کمتری خواهید داشت و زودتر به نتیجه خواهید رسید.
 • این روش برای رفع بیشتر مشکلات و ناهنجاری های دهان و دندان به کار می رود.

ارتودنسی طبیعی

معایب ارتودنسی سرامیکی

 • طول درمان بیشتری دارد؛ به دلیل اینکه اصطحکاک بین بریس ها و دندان ها بیشتر است.
 • در این روش احتمال آسیب به مینای دندان و لثه ها وجود دارد.
 • در صورت غفلت بیمار آسیب پذیری بیشتری نسبت به روش های دیگر ارتودنسی دارد.
 • نسبت به ارتودنسی معمولی یا فلزی گران تر است.

گرانی ارتودنسی طبیعی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • جنس براکت ها
 • رنگ براکت ها
 • غیرمحسوس بودن براکت ها
 • مراجعات پی در پی به دندان پزشک

 

این روش به چه کسانی توصیه می شود؟

برای برخی از افراد که مشکلات دهان و دندانی شدیدی دارند، این روش ارتودنسی را اصلا توصیه نمی کنیم؛ چون این روش قادر به درمان و اصلاح ناهنجاری های شدید نیست. این روش برای کسانی که مشکلات جزئی دارند یا کار سبک انجام می دهند و از فعالیت های شدید فیزیکی خودداری می کنند، مناسب است. از آنجایی که مواد به کار رفته در براکت های روش طبیعی بسیار حساس و شکننده هستند، برای افراد ورزشکار مناسب نیستند و این افراد می توانند از روش بادوام تر و پایدار تری استفاده کنند. بهتر است برای اتخاذ بهترین تصمیم در خصوص انتخاب نوع ارتودنسی با متخصص ارتودنسی  خود مشورت کنید. او با در نظر گرفتن موقعیت دندان و نوع ناهنجاری دندان هایتان بهترین انتخاب را پیش روی شما می گذارد.