ارتودنسی دندان نیش

ارتودنسی دندان نیش چگونه است ؟ انسان دارای دو دندان نیش بالایی و دو دندان نیش پایین است. این دندان ها به علت قرار گرفتن مستقیم آن ها در زیر چشم، گاهی اوقات به عنوان کاسپید، دندان های نیش یا دندان چشم شناخته می شوند. آن ها ریشه های مخروطی ضخیم تری نسبت به دندان های برش دارند و در نتیجه اتصال محکم به فک دارند. دندان های نیش اغلب، طولانی ترین ریشه را در دهان انسان دارند و معمولا آخرین دندان هایی هستند که کاملا در می آیند و در جای خود قرار می گیرند که به طور معمول در سن 13 سالگی کامل رشد می کنند. در این مقاله ارتودنسی دندان نیش بررسی می شود.

ارتودنسی دندان نیش

دندان های نهفته چیست

دندان های نهفته دندان هایی هستند که مسدود شده، گیر کرده یا قادر به رویش کامل و عملکرد صحیح نیستند.

 

چرا دندان های نیش نهفته برای درمان مهم هستند

دندان های مولر سوم (دندان عقل) معمولا قربانی ناتوانی می شوند؛ اما دندان های نیش فوقانی دومین دندان شایع هستند که تحت تأثیر قرار می گیرند. دندان های خرد هیچ عملکرد مهمی در دهان ندارند و مرتبا برداشته می شوند؛ با این حال، نیش های تحت تأثیر برای گزش حیاتی هستند و به دلایل زیر نیاز به درمان دارند:

بستن شکاف ها

دندان نیش آخرین دندان جلویی است که در جای خود قرار می گیرد و بنابراین هرگونه شکاف ناخوشایند بین دندان های فوقانی دیگر را می بندد.

اولین لمس

دندان نیش نقش مهمی در مکانیسم گاز گرفتن دندان دارد و دندان های دیگر را به موقعیت خود هدایت می کند.

تراز و عملکرد مناسب

دندان های نیش برای تراز و عملکرد صحیح سایر دندان ها ضروری است، نیش تحت تأثیر قرار گرفته می توانند عملکرد و ظاهر زیبایی لبخند را بسیار تحت تأثیر قرار دهد.

 

چندین دلیل عمده برای دندان های نیش نهفته وجود دارد

ازدحام بیش از حد

هم ترازی ضعیف دندان های جلو می تواند منجر به ازدحام بیش از حد شود. دندان های موجود برای فضا رقابت می کنند؛ به این معنی که دندان های نیش فضای کافی برای عملکردی ندارند.

دندان های اضافی

اگر دندان های اضافی وجود داشته باشد، ممکن است از رویش طبیعی دندان های نیش جلوگیری شود. پیشرفت رویش ممکن است به طور مستقیم توسط یک دندان اضافی مسدود شود و یا ازدحام بعدی باعث شود که جایی برای قوس دندان برای ورود دندان نیش باقی نماند.

رشد غیر معمول

در موارد نادر، رشد غیر معمول در بافت نرم لثه می تواند پیشرفت دندان های نیش را محدود کند که منجر به عدم تأثیر می شود.

معاینه به موقع و کامل دندان ها می تواند از بروز مشکلات دندان های نیش نهفته جلوگیری کند. برای دندانپزشک مهم است که تعداد دندان های موجود در 7 سالگی بیمار را ثبت کند؛ هر چه بیمار پیرتر شود، احتمال رویش دندان نیش نهفته به طور طبیعی کمتر است، اگر دندان های نیش از بین روند، دندانپزشک می تواند برای درمان مناسب توصیه هایی کند.

 

درمان دندان های نیش نهفته شامل چه مواردی است

در ابتدا یک معاینه بصری کامل از دندان ها همراه با اشعه ایکس پانوراما و یا اشعه ایکس منفرد انجام می شود، پس از مشخص شدن علت عدم تأثیر، بسته به سن بیمار گزینه های درمانی مختلفی در دسترس خواهد بود. هدف کمک به فوران دندان های نیش تحت تأثیر است و این را می توان به طور ماهرانه توسط دندانپزشک، جراح دهان یا ارتودنتیست انجام داد.

ضرورت برداشتن دندان ها

اگر علت، دندان های نیش تحت تأثیر قرار گرفتن بیش از حد دندان باشد، دندانپزشک ممکن است کشیدن دندان را توصیه کند. کشیدن به طور کلی تحت بی هوشی موضعی توسط جراح دهان انجام می شود، نیش تحت تأثیر قرار گرفته با برداشتن لثه در معرض دید قرار گرفته و با استفاده از یک براکت مخصوص به محل هدایت می شود. در مورد بیماران جوان تر، ممکن است یک بریس ارتودنسی برای ایجاد فضایی در قوس دندانی دندان نیش نهفته در حالی که رشد می کند، نصب شود. در صورت لزوم داروی ضد درد تجویز می شود و برای بهبودی به شما مشاوره پس از درمان داده می شود.

چه زمانی دندان های نیش در دهان ظاهر می شوند

به طور کلی پس از دندان های ثنایا و دندان مولر اول ظاهر می شوند، طبق انجمن دندانپزشکی آمریکا، اولین دندان نیش معمولا پس از حدود 16 ماهگی کودک در فک بالا رویش می کند، سپس در سن 23 ماهگی، اکثر نوزادان تمام دندان های نیش خود را دارند. کودکان در سنین 9 تا 12 سالگی شروع به از دست دادن نیش اولیه خود می کنند.

 

چرا به دندان های نیش نیاز داریم

دندان های نیش در خوردن، گفتار، حفظ فرم لب ها و هدایت دندان های دیگر در موقعیت خود نقش مهمی دارند. وقتی غذا می خورید، دندان های نیش کمک می کند تا غذا به قطعات لقمه ای خرد شود و وقتی صحبت می کنید، آن ها در کنار دندان های ثنایا کار می کنند تا به شکل گیری کلمات کمک کنند؛ به علاوه، دندان های نیش به عنوان پایه راهنمای بقیه دندان ها عمل می کنند. هنگام حرکت فک پایین به سمت دیگر، آن ها به حفظ موقعیت دندان های بالا و پایین کمک می کنند؛ علاوه بر این، دندان های نیش دندان های بالا و پایین را به جای خود هدایت می کنند.

 

رکود دندان

بافت لثه در اطراف دندان های نیش به دلیل قرار گرفتن در دهان در برابر فرسایش آسیب پذیر است، طبق مجله ارتودنسیDental Press ، دندان های شکاف فک پایین و دندان های نیش فک بالا شایع ترین مکان های رکود لثه هستند. وقتی مسواک می زنید، دندان های نیش ممکن است بیشترین فشار را داشته باشند؛ زیرا در هر طرف دندان های برش برجسته هستند. برای کاهش خطر عقب رفتن بافت لثه در اطراف دندان های نیش خود، با مسواک نرم Colgate 360 ​​° Enamel Health برای دندان های حساس به آرامی مسواک بزنید؛ چرا که 48 درصد موی نرم تری دارد و به محافظت از سطح مینا و لثه کمک می کند.

اهمیت مراقبت از دندان ها

شکل و موقعیت دندان های نیش باعث می شود که آن ها از اهمیت ویژه ای در ساختار و عملکرد دهان برخوردار باشند، اگر مراقب دندان های نیش خود باشید و با مسواک زدن مراقبت کنید، آن ها یک عمر به شما کمک می کنند و شما به ارتودنسی دندان نیش احتیاج نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید :

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی طبیعی