ارتودنسی یکی از درمان های مربوط به علم دندانپزشکی است، ابن درمان سال ‌های سال است که برای برطرف کردن مشکلات و ناهنجاری های دندان استفاده می شود، همچنین درمان ارتودنسی یکی از بهترین نوع درمان هایی است که می تواند بسیاری از مشکلات مربوط به دندان را برطرف کند. ارتودنسی دندان دارای مزایای بسیار شگفت انگیزی است، مزایایی که خیلی بیشتر از مبحث آرایشی، زیبایی و ظاهری می باشد؛ اما ممکن است در کنار مزایایی که دارد، همانند تمام روش های درمانی دیگر، دارای عیب ها یا ضرر هایی هم باشد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

آیا ارتودنسی ضرر دارد؟

پاسخ این سوال بسیار کوتاه است؛ همانطور که در ابتدا اشاره شد، درمان ارتودنسی هم همانند تمام درمان های پزشکی و دندانپزشکی دیگر، در کنار مزایایی که دارد ممکن است خطرات یا ضرر هایی هم ایجاد کند؛ اما باید بدانید که عامل خطر در خود ارتودنسی نیست و به فرد بستگی دارد؛ اما عوارض نادر ای هم وجود دارد که می تواند مشکلات قابل توجهی برای بیمار ایجاد کند.

 

عوارض احتمالی ارتودنسی

اگر شما تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اید، باید بدانید که ممکن است ارتودنسی عوارض احتمالی هم داشته باشد؛ بنابراین شما قبل از شروع درمان حتما با یک متخصص ارتودنسی با تجربه در این زمینه مشورت کنید. اکثر ضرر ها و مشکلاتی که برای ارتودنسی به وجود می ‌آید به دلیل رعایت نکردن مراقبت های بیمار در حین درمان ارتودنسی و پس از کامل شدن طول درمان می باشد.

ارتودنسی ضرر دارد

مراقبت های حین درمان

مراقبت های مربوط به حین درمان عبارت اند از:

  • از خوردن مواد غذایی چسبنده خودداری کنید.
  • از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی ‌های قندی خودداری کنید.
  • از خوردن و نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی های رنگ دار و گازدار خودداری کنید.
  • از شکستن پوست آجیل مانند پسته یا فندق به شدت اجتناب کنید.
  • از خوردن و جویدن غذاهای سفت و خشک مانند آجیل ها، ته دیگ یا ذرت خودداری کنید.
  • از گاز زدن میوه ها و سبزیجاتی نظیر سیب یا هویج اجتناب کنید.
  • در طول روز بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و حداقل یک بار در روز از شوینده های ضدعفونی کننده دهان استفاده کنید.

 

مراقبت های پس از درمان ارتودنسی

پس از درمان ارتودنسی باید تا مدتی از نگهدارنده های مخصوص استفاده کنید، به این دلیل که ممکن است مشکل شما پس از کامل شدن طول درمان با گذشت زمان، دوباره به حالت قبلی خودش بازگردد؛ بنابراین باید از نگهدارنده ها استفاده کنید که این اتفاق نیفتد و شما دندان های مرتب و منظمی تا همیشه داشته باشید.

 

ضررهای ارتودنسی

همانطور که گفتیم ارتودنسی به خودی خود ضرر ایجاد نمی‌ کند؛ اما برای اینکه متوجه شوید که ارتودنسی ضرر دارد یا خیر به ادامه مقاله دقت کنید.

 

تحلیل رفتن ریشه

یکی از مشکلاتی که ممکن است بر اثر ارتودنسی به وجود بیاید، تحلیل رفتن و کوتاه شدن ریشه ها در طی استفاده از ارتودنسی است. اکثر اوقات این مشکل بسیار خفیف و جزئی است و پس از مدتی که ارتودنسی از روی دندان برداشته شد به مرور به حالت قبلی بازگردد؛ اما به ندرت پیش می آید که برخی از بیماران بیشتر از یک تحلیل رفتن ریشه را تجربه کنند.

 

عوارض تحلیل رفتن ریشه

تحلیل رفتن ریشه می تواند به طور قابل توجهی روی سلامت و ثبات طولانی مدت دندان های آسیب دیده تاثیر بگذارد، معمولا برای افراد این اتفاق می افتد که به صورت طولانی مدتی از درمان ارتودنسی استفاده کرده اند که این افراد کسانی هستند که شدت مشکلات دندانی در آن ها بسیار شدید است و طول درمان ارتودنسی شان بیشتر از ۳ سال زمان می ‌برد؛ بنابراین دقیقا زمانی که احساس کردید دندانتان نیاز به درمان ارتودنسی دارد، به سرعت اقدام کنید تا در طولانی مدت شدت آن بیشتر نشود و پس از آن با مشکلات بیشتری مواجه نشوید.

 

 پوسیدگی دندان 

از مواردی که افراد می‌گ ویند ارتودنسی ضرر دارد این است که پس از کامل شدن طول درمان ارتودنسی پوسیدگی دندان در آن ها رخ می‌دهد؛ همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، بهداشت دهان و دندان مخصوصا در بیمارانی که ارتودنسی دریافت کرده اند بسیار مهم می باشد. وقتی که شما رژیم غذایی تان را رعایت نکنید و پس از آن دندان های خود را به صورت کامل و دقیق تمیز نکنید و مسواک نزنید، باعث تجمع غذا و پلاک بین فلز های ارتودنسی و دندان هایتان می شود. پس از مدتی به حفره و پوسیدگی تبدیل می‌شود؛ بنابراین مسواک زدن نخ دندان کشیدن و رژیم غذایی بی قند را حتما جدی بگیرید تا از ایجاد شدن این مسئله جلوگیری کنید.

ارتودنسی ضرر دارد

ایجاد حساسیت به سیم و لاستیک های ارتودنسی

یکی از مواردی که بسیار به ندرت پیش می ‌آید این است که بیماری که در حال دریافت ارتودنسی است ممکن است آلرژی و حساسیت به کش های الاستیک لابلای براکت ها و همچنین فلز های ارتودنسی داشته باشد، اگر که شما حس می کنید که ممکن است اینگونه آلرژی و حساسیتی داشته باشید، حتما قبل از شروع درمان با پزشک خود آن را در میان بگذارید تا از جنس های دیگر و لوازم جایگزین برای شما استفاده کند، به این دلیل که اگر این اتفاق نیفتد، حساسیت ممکن است باعث شود شما تا مدت ها نتوانید درست غذا بجوید و راحت بخوابید و مجبور می‌شوید که همیشه از داروهای پیشگیری کننده و برطرف کننده حساسیت استفاده کنید که به هیچ عنوان برای سلامتی بدن مفید نیستند و ممکن است سلامتی شما را در خطر بیاندازند.

حرف آخر

با خواندن این مقاله دیگر باید متوجه شده باشید که اگر کسی می گوید که ارتودنسی عوارض دارد یا خیر باید بدانید که عوارض آن بسیار نادر است و تمام مشکلاتی که با درصد بیشتری برای افراد تحت درمان ارتودنسی اتفاق می افتد، به دلیل رعایت نکردن درست بهداشت دهان و دندان است، یکی از علل دیگر آن رعایت نکردن رژیم درست غذایی است. وقتی که شما رژیم غذایی تان را رعایت نکنید، باعث آسیب زدن به براکت ها و سیم های ارتودنسی خود می شوید و ممکن است حتی آن ها را بشکنید که در اینصورت مجبورید هم هزینه اضافی دریافت کنید و هم دهان و دندان تان زخم شود و درد را تحمل کنید.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی شش ماهه 

ارتودنسی دندان نیش