ارتودنسی و تغییر چهره

عدم تقارن در چهره امری عادی است که در اکثر افراد دیده می شود؛ اما در برخی موارد این عدم تقارن موجب احساس ناخوشایندی در فرد می شود. مهم ترین عاملی که در چهره افراد تاثیر بسزایی دارد ناحیه دهان است. ارتودنسی به منظور بر طرف کردن این نامتقارنی دهانی است که بیشتر مربوط به مشکلات فکی و دندانی است. تغییر چهره در ارتودنسی از مواردی است که افراد را ترغیب به درمان ارتودنسی می کند. درمان ارتودنسی به منظور برقراری تعادل و هماهنگی بین دندان ها و داشتن لبخندی زیباتر از قبل است. اگر عکس های قبل و بعد از ارتودنسی را مشاهده کنید به وضوح می توانید این تفاوت را احساس کنید.

استخوان فک یا دندان ها اگر در موقعیت اصلی خود قرار بگیرند آنگاه موجب تغییر شکل در صورت فرد می شود. لیست زیر شامل مواردی است که به محض اصلاح وضعیت صورت بیمار به طور چشمگیری بهبود می یابد.

  • زیر بایت
  • اوربایت
  • کراس بایت
  • اپن بایت
  • برآمدگی دندان های جلو

ارتودنسی و تغییر چهره

چه نوع ناهنجاری هایی باعث تغییر چهره پس از ارتودنسی در بیماران می شوند؟

همانطور که گفتیم تقارن و زیبایی لبخند هر فردی در گرو ردیف بودن و منظم بودن دندان هاست. مشکلاتی که مربوط به فک هستند بیشترین تاثیر را نسبت به مشکلات دندانی در تغییر چهره دارند.

آندربایت

هرگاه بیمار دندان های جلویی فک پایین آن جلوتر از دندان های جلویی فک بالا قرار داشته باشد آنگاه به این مشکل ناهنجاری آندربایت می گویند. این مشکل به علت رشد بیش از حد فک پایین اتفاق می افتد که سبب می شود چانه به سمت جلو کشیده شود. با جلو بودن فک پایین چهره فرد بزرگ تر می شود. با ارتودنسی چانه بیمار به سمت عقب برده می شود و چهره فرد زیبا تر و کوچک تر دیده می شود.

 اپن بایت

به حالتی از دهان که بین دندان های بالا و پایین فاصله عمودی ایجاد شود اپن بایت گفته می شود. این ناهنجاری دهان فرد را به طوری نشان می دهد که انگار همیشه باز است. در مواردی که این وضعیت شدید تر است دهان به طور طبیعی بسته نمی شود. به دلیل عدم بسته شدن طبیعی دهان لب بالایی به سمت بیرون رشد می کند. با کمک دستگاه های ارتودنسی این ناهنجاری به راحتی بر طرف می شود و چهره طبیعی فرد بر می گردد.

اوربایت

از جمله رایج ترین و معمول ترین مشکلات دندانی اوربایت است. در این ناهنجاری دندان های جلویی به صورت نا متناسب جلوزده اند. افرادی که با این مشکل دسته وپنجه نرم می کنند معمولا به هنگام صحبت کردن با مردم به دلیل نداشتن دندان های مرتب موجب خجالت زدگی می شوند. علاوه بر حرکت کردن لب بالایی به سمت بیرون باعث می شود تا گونه های بیمار افتاده شوند. با درمان ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها لب هایتان به موقعیت اصلی خود باز می گردد و مشکل افتادگی گونه هایتان نیز بر طرف می شود. ارتودنسی یک روش درمانی بسیار موثر است که می تواند به راحتی هم چهره فرد را تحت تاثیر قرار دهد هم مشکلات دندانی بیمار را بر طرف کند.

 

آیا ارتودنسی ممکن است چهره بیمار را تغییر دهد؟

همانطور که گفتیم تغییر در چهره افراد به دلیل وجود برخی از ناهنجاری و مشکلات دندانی است که افراد به آن ها مبتلا هستند. در نتیجه زمانی که بیمار برای درمان مشکلات دندانی یا فکی خود اقدام می نمایند پس از پایان درمان ارتودنسی متوجه تغییر در چهره خود می شوند. اگر ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی و اتودنتیست ماهر صورت گیرد علاوه بر زیبایی لبخند موجب تقارن صورت نیز می شود. خیلی از افراد تنها به دلیل تغییر چهره اقدام به درمان ارتودنسی می کنند.

تنها هدف آن ها بهبود ظاهرشان است؛ زیرا ارتودنسی باعث حرکت دادن دندان ها و فک می شود. در این حالت فرم لب ها و گونه با حرکت دادن دندان ها عوض می شود. همچنین در زمانی که دندان ها نامرتب است رسیدگی به بهداشت دندانی سخت تر است اما بعد از ارتودنسی رسیدگی به بهداشت دهانی راحت تر از قبل می شود.

 

برای تغییر چهره با درمان ارتودنسی بهتر است چه زمانی اقدام کرد؟

همانطور که می دانید از سن 7 سالگی درمان ارتودنسی آغاز می شود. به دلیل اینکه ناهنجاری های دندانی و فکی چهره فرد را تحت تاثیر قرار می دهد پس بهتر است درمان ارتودنسی از نوجوانی انجام شود. عدم تقارن در چهره فرد موجب کاهش اعتماد به نفس می شود پس بهتر است درمان ارتودنسی با توجه به تشخیص ارتودنتیست در کم ترین سن ممکن صورت گیرد.

ارتودنسی و تغییر چهره

جلوگیری از تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی دندان

با اینکه بسیاری از افراد پس از نصب بریس های دندانی به خوبی به تغییرات حاصله در لب های خود نیز عادت میکنند اما برخی از افراد نیز هستند که خیلی روی چهره و لب های خود حساس هستند و بعد از اتمام درمان از تغییرات به وجود آمده در لب های خود ناراضی هستند و نمیتوانند این وضعیت را تحمل کنند. آیا باید نگران تغییر چهره بعد از ارتودنسی هستید؟

در واقع شما حق دارید که درباره ظاهر خود حساسیت به خرج دهید و در این مورد از ارتودنتیست خود سوال کتید اما باید بدانید که راه های مختلفی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد و نیازی به نگرانی نیست.

 

مدت ارتودنسی دندان

فارغ از اینکه تاثیر ارتودنسی بر فرم صورت چگونه است و در زندگی شخصی شما نیز تغییر ایجاد میکند هم چنان تعداد زیادی از مردم از این بریس ها نفرت دارند. بریس ها علاوه بر بهتر شدن کیفیت دندان ها و راحت تر شدن عمل جویدن غذاها باعث بهتر شدن ظاهر و لبخند شما نیز میشوند. مدت زمان ارتودنسی دندان بسته به شدن به هم ریختگی دندان ها و بسیاری از عوامل دیگر ممکن است بین ۶ ماه تا ۱۸ ماه طور بکشد. هرچند هزینه ارتودنسی دندان ممکن است در ابتدا شما را شوکه کند، اما باید بدانید این عمل، تأثیر دائمی روی دندان های شما دارد و یک بار برای همیشه در طول عمر خود ارتودنسی دندان را انجام می دهید.

بیشتر بخوانید :