پوسیدگی دندان از جمله شایعترین شکایات مراجعین به کلینیک های دندانپزشکی است. این مشکل  در اصطلاح عامیانه به نام کرم خوردگی شناخته میشود و میتواند دندان افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. روش های زیادی برای درمان، ترمیم و یا حتی پیشگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد. مهمترین روش درمان کرم خوردگی دندان ها مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی و کمک گرفتن از یک دندانپزشک خوب است. دندانپزشکان میتوانند با کمک روش های ترمیم دندان  از  جمله کامپوزیت دندان یا پر کننده های دندانی این مشکل را برطرف کنند اما روش های خانگی نیز برای اینکار وجود دارد.

نحوه پیشگیری و درمان کرم خوردگی و پوسیدگی دندان  در خانه چگونه است؟

اگر چه گام هایی برای جلوگیری از به وجود آمدن حفره در مینای دندان شما وجود دارد و اگر فرایند پیشگیری از پوسیدگی  دندان را در خانه متوقف کرده اید و اگر فکر می کنید حفره دارید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که قرار ملاقات با دندانپزشک خود را برای درمان تعیین کنید. در مراحل اولیه، ممکن است دچار پوسیدگی جزئی دندانی شوید. اما، همانطور که موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی خاطرنشان می کند، هنگامی که مینای دندان کاملا تضعیف و نابود می شود، تنها دندانپزشک می تواند آسیب های ناشی از کرم خوردگی را ترمیم کند. بنابراین در اولین قدم به یک کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. اگر  کودک دارید و با پوسیدگی دندان مواجه است  او را به یک متخصص دندانپزشکی کودکان نشان دهید و اگر باردار هستید به مطب یک متخصص دندانپزشک بارداری مراجعه کنید تا مشکلات  پوسیدگی و کرم خوردگی  دندان شما را مدیریت کند.

معکوس کردن حفره های اولیه

اگر چه فقط یک دندانپزشک می تواند یک حفره دندانی را تشخیص دهد، شما ممکن است با نگاهی به دندان هایتان در آینه ببینید که نشانه های اولیه کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان را تجربه کنید. یک نقطه سفید در دندان معمولا نشانه ای است که مینای دندان ضعیف است و احتمال دارد که باعث از بین رفتن دندان شما شود.

در این مرحله شما می توانید دندان را دوباره تقویت و ترمیم کنید  و پوسیدگی را متوقف کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند با استفاده از بافت های ضد باکتری یا خمیر دندان که حاوی فلوراید و کلسیم هستند برای ترمیم دندان استفاده کنید. بنابراین مهمترین کاری که در خانه میتوان برای درمان  انجام داد تنها رعایت نکات بهداشت دهان و دندان است. یعنی مسواک زدن، پرهیز از مصرف غذاهای مضر و قندی و …

اگر در مراحل اولیه نتوانید پوسیدگی را متوقف کرده و معکوس کنید دیگر به سختی میتوانید به درمان کرم خوردگی در خانه اقدام کنید. اگر  کار از کار بگذرد احتمالا دندان شما از بین میرود و نیاز به یک روش جایگزین دندان مانند ایمپلنت دندان پیدا خواهید کرد. در خوشبینانه ترین حالت اگر دندان خود را از دست ندهید باید با یکی از روش های اصلاح طرح لبخند مانند لمینت دندان، ونیر کامپوزیت و سایر روش های دیگر به ترمیم مینای دندان اقدام کنید.

گرفتن کمک برای کرم خوردگی دندان شما

هنگامی که حفره در واقع توسعه یافته است، تنها راه واقعا موثر برای درمان حفره، دندانپزشک شما است. چگونه یک دندانپزشک کرم خوردگی را درست می کند ، بستگی دارد تا چه حد در آن قرار دارد. اگر پوسیدگی مینای دندان حفره ای در دندان ایجاد کرده است، اما هنوز به اعصاب دندان نرسیده است، دندانپزشک شما احتمالا یک پرایمر را برای دندان ایجاد می کند. پس از تخلیه حفره، سوراخ دندان پر می شود و جلوگیری از تجمع بیشتر رخ می دهد.

آیا می توان کرم خوردگی دندان را در خانه درمان کرد؟در موارد شدیدتر، دندانپزشک شما ممکن است نیاز به انجام یک درمان ریشه اساسی برای رفع پوسیدگی دندان داشته باشد یا ممکن است لازم باشد تمام دندان را از ریشه بکشد. این موضوع زمانی اولویت دارد که عفونت وارد ریشه دندان و استخوان شده باشد. بعد از کشیدن دندان شما نیاز به ایمپلنت دندان خواهید داشت.

جلوگیری از تشکیل پوسیدگی دندان در آینده

احتمال دارد که شما نمی خواهید از طریق استرس نگران کننده در مورد حفره عبور کنید و یا بدانید بهترین راه برای درمان و بهبود زخم دوباره کدام است. خبر خوب این است که شما می توانید در جلوگیری از تشکیل حفره های بیشتر اقدام کنید.

گام اول این است که رژیم غذایی خود را دوباره ارزیابی کنید. باکتری ها میتوانند با تغذیه از آنچه میخورید در دندان شما حفره هایی ایجاد کنند زیرا آن ها دوست دارند قند و نشاسته داخل  غذاها را تغذیه کنند. این فرایند باعث می شود که اسیدهایی تولید کنند که آسیب به مینای دندان برسانند و آن را از بین ببرند. برای محافظت از دندان هایتان، سعی کنید  هر مقدار که ممکن است غذاهای شیرین یا نشاسته ای نخورید. شما همچنین می توانید بر روی خوردن غذاهایی که به مبارزه با پوسیدگی کمک می کنند، مانند محصولات لبنی و سبزیجات خام تمرکز کنید.

در نهایت

مراقبت از دندان ها در خانه به جلوگیری از تشکیل حفره های دندانی  و بیماری لثه در آینده کمک می کند. مسواک زدن آن هم دو بار در روز با استفاده از یک خمیر دندان خوب به همه افرادی که حفره دندان دارند توصیه می شود. خمیر دندان، آسیب دندانهای اولیه وارد شده به مینای دندان را برطرف و ترمیم میکند. همچنین مهم است که به طور منظم دندانپزشک خود را ببینید تا او بتواند نشانه های زودرس حفره ها یا کرم خوردگی دندان شما را تشخیص دهد و به شما کمک کند آسیب را بدون نیاز به پر کردن یا درمان گسترده تر و پیشرفته تر اصلاح طرح لبخند مانند کامپوزیت دندان و … معکوس کنید.