آیای می شود ارتودنسی قبل از جراحی فک انجام داد؟ معایب و مزایای ارتودنسی قبل از جراحی فک چیست؟ برای پاسخ به این پرسش ها با ما همراه باشید.

ارتودنسی قبل از جراحی فک

ارتوگناتیک یا جراحی فک، گاهی اوقات در بیماران ارتودنسی بزرگسال برای اصلاح موقعیت فک آنها صورت میگیرد. فک برخی از افراد به دلیل رشد غیر طبیعی، آپنه خواب، اختلالات TMJ یا سایر مشکلات ارتودنسی به راحتی قابل درمان نیست و حرکت دادن دندان ها با ارتودنسی و جراحی فک، صورت می پذیرد.

اغلب این بیماران در دوران نوجوانی درمان ارتودنسی را تجربه کرده اند و تصمیم گرفته اند تا بزرگسالی صبر کنند تا عمل واقعی جراحی فک بر روی آنها انجام شود. یکی از مهمترین دلایلی که بیماران از جراحی فک جلوگیری می کنند، ترس از وجود تحمل دو سال بریس روی دندان هایشان را دارند و همچنین از آماده شدن برای جراحی هم هراس دارند.

دلیل حرکت دندان ها قبل از جراحی این است که، دندان تمایل به حرکت در موقعیت های جبرانی برای استتار در وضعیت بد فک دارند. این بدان معناست که در بیمارانی که اوربایت زیادی دارند، دندان های فوقانی آنها به سمت داخل  قرار دارند و دندان های پایین به سمت بیرون مایل شده اند. وقتی زمان جراحی فرا می رسد، تنظیم فک ها قبل از تنظیم دندان ها منجر به ایجاد ترتیب مناسب دندان های بالا و پایین می شود که به خوبی یا به راحتی در کنار هم قرار نمی گیرند.

در موقعیت هایی با آندربایت، دندان های پایین تر به سمت زبان و دندان های فوقانی به سمت بیرون قرار می گیرند تا بر روی دندان های پایین برسند. باز هم جراحی قبل از اصلاح موقعیت دندان ها به وسیله ارتودنسی، منجر به این می شود که فک، پایین تر از دندان های جلویی فوقانی قرار بگیرند که در این صورت به نظر می رسد بیرون هستند.

جراحی اصلاح کننده فک و بریس: چه کسی به آن نیاز دارد و چگونه انجام می شود؟

برای بیمارانی که مشکلات نسبتاً شدیدی دارند مانند وجود نیش ضعیف و داشتن استخوان های فک نامناسب، درمان سنتی در بریس ها برای تأمین طرح لبخند کاملی که به دنبال آن هستند کافی نیست. اگر شما هم جز یکی از این موارد هستید، ممکن است متخصص ارتودنسی به شما توصیه کند که با جراح در مورد تنظیم مجدد استخوان های فک، همزمان با صاف کردن دندان ها مشورت کنید.

جراحی اصلاحی فک یا جراحی ارتوگناتیک، به طور معمول بی نظمی استخوان فک را اصلاح می کند. هدف این است که این استخوان ها مجدداً تنظیم شوند تا بر نحوه کار آنها تأثیر بگذارد. با این حال، نتیجه ممکن است شامل بهبود چهره نیز باشد

جراحی فک هنگامی که بی نظمی، بیش از حد واضح است و فقط با بریس قابل تنظیم نیست، گزینه اصلاحی خوبی است. بسته به شرایط خود، ممکن است در طول یا بعد از درمان جراحی از بریس استفاده کنید. متخصص ارتودنسی برای هماهنگی یک برنامه درمانی با یک جراح کار خواهد کرد.

غالباً جراحی فک همراه با درمان ارتودنسی انجام می شود. با این حال، می توان استثناهایی را براساس سن بیمار وجود داشت. جراحی فک تا زمانی که رشد استخوان ها به طور کامل به پایان نرسد، مناسب نیست. این اتفاق معمولاً در سنین 14 تا 16 سال در دختران و 17 تا 21 سال در پسران رخ می دهد.

چرا جراحی فک انجام می شود؟

اگر مشکل فک دارید که فقط با ارتودنسی قابل حل نیست، ممکن است جراحی فک به شما توصیه شود. ارتودنسی نوع خاصی از دندانپزشکی است که به موقعیت فک و دندان مربوط می شود. متخصص ارتودنسی و جراح دهان شما با هم همکاری خواهند کرد تا یک برنامه درمانی متناسب با شرایط شما ایجاد کنند.

برخی از مواردی که جراحی فک می تواند به آنها کمک کند شامل موارد زیر است:

  • تنظیمنیش شما، این است که دندان های شما وقتی دهان شما بسته است به هم می چسبند
  • اصلاح شرایطی که برتقارن صورت شما تأثیر می گذارد
  • کمک به کاهش درد ناشی ازاختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
  • ترمیم آسیب یا شرایط مادرزادی صورت، مانندشکاف کام
  • جلوگیری از ساییدگی و پارگی بیشتر دندان های شما
  • آسان تر کردن فعالیت هایی مانند گاز گرفتن، جویدن یا بلعیدن
  • رسیدگی به مشکلات تنفسی،مانند:تنفس دهانی و آپنه انسدادی خواب

زمان مناسب برای جراحی فک بعد از توقف رشد فک است، به طور معمول در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه 20 سالگی صورت می گیرد.

جراحی فک و ارتودنسی اینویزیلاین

در حالی که ممکن است قبل از انجام عمل جراحی حرکت ارتودنسی دندان لازم باشد؛ اما خبر خوب این است که این حرکات را اغلب می توان با اینویزیلاین انجام داد. یکی از مهمترین مزایایی اینویزیلاین این است که می توان این روش درمانی را بر روی کامپیوتر برنامه ریزی کرد تا در لحظه انجام جراحی دندانها کاملاً روی هم قرار گیرند. اغلب با استفاده از بریس ها، تطبیق دندان های بالا و پایین در عرض و موقعیت بدون استفاده از چندین سری قالب برای بررسی مناسب بودن محل گزش دشوار است.

استفاده از اینویزیلاین این امکان را می دهد تا ماه ها قبل از اینکه عمل جراحی انجام شود، روند جراحی را در رایانه برنامه ریزی کنند. اینویزیلاین به پزشکان کمک می کند تا بدانند که در روز جراحی، جراحی دهان و دندان کاملاً مناسبی در حین جراحی خواهد داشت که باعث سهولت عمل و همچنین پایداری این روش می شود.

متأسفانه، استفاده از اینویزیلاین در بین متخصصان ارتودنسی برای آماده سازی بیماران برای جراحی اصلاح فک معمول نیست.

برخی از دلایل عبارت اند از:

  1. عدم تجربه در درماناینویزیلاین که توسط متخصص ارتودنسی و جراح دهان و دندان انجام می شود
  2. خودداری جراح از انجام جراحی بدون بریس

نتایج جراحی اصلاحی فک می تواند زندگی را تغییر دهد و باعث بهبود اعتماد به نفس و درک می شود.

هرچه زمان می گذرد، متخصصان ارتودنسی و جراحان دهان متوجه می شوند که بیمارانشان ترجیح می دهند اینویزیلاین را جایگزین بریس کنند و تعداد بیمارانی که جراحی فک را به دلیل اضطراب در مورد بریس ها کنار می گذارند کاهش می یابد.

جراحی فک می تواند فک را دوباره تنظیم کند. همچنین از آن به عنوان جراحی ارتوگناتیک یاد می شود. این عمل توسط جراحان فک و صورت انجام می شود که بیشتر اوقات همراه با یک متخصص ارتودنسی کار می کنند.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است جراحی فک توصیه شود. به عنوان مثال، جراحی فک می تواند نیش نامرتب را به دلیل رشد غیر طبیعی فک تنظیم کند یا آسیب را ترمیم کند.