کج و نامرتب بودن دندان‌ها در اصطلاح مال اکلوژن گفته می‌شود و از نشانه‌های هشدار آن می‌توان به کج بودن دندان‌ها، روی هم قرار گرفتن دندان‌ها و جلوتر بودن  بعضی دندان‌ها نسبت به دندان‌های کناری اشاره کرد. شلوغی و به هم فشردگی دندان‌ها شایع‌ترین مشکلی است که با ارتودنسی اصلاح می‌شود.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان جهت ردیف کردن دندان های کج و نامرتب و همچنین ناهنجاری های فک کاربرد دارد که می تواند باعث حرکت دندان ها و قرارگیری آنها در جای خود بشود. در نتیجه می تواند باعث بهبود جویدن غذا، نحوه  درست بیان و تکلم، صحیح مسواک زدن و راحت تر تمیز کردن دندان ها شود و از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می کند.

عامل‌های بسیاری موجب به هم فشردگی و نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود. استخوان‌های فک برخی افراد کوچکتر از آن است که بتواند تمام دندان‌ها را به خوبی در خود جای دهد، در نتیجه دندان‌ها جابجا می‌شود و بیش از حد به هم نزدیک می‌شود.

کوچک بودن استخوان‌ها معمولاً ارثی است، یعنی این که ما فرم فک بالا را از یکی از والدین و فرم فک پایین را از والد دیگر به ارث می‌بریم. درآمدن دندان عقل گاهی اوقات باعث کج و به هم فشرده شدن دندان‌های پیشین می‌شود، چون ریشه‌ها و قدرت استخوان‌های دندان‌های جلویی کمتر از دندان‌های عقب دهان است.

بعد از رفتن نزد ارتودنتیست، او در طی جلسات مختلف این کارها را انجام می دهد:

  • ابتدا بیمار را به عکس گرفتن از دندان ها ارجاع می دهد.
  • یک مدل پلاستیکی از دندان های بیمار می سازد.
  • سپس هزینه ارتودنسی دندان را به بیمار اعلام می کند.
  • روش های تمیز کردن دندان ها و نخ دندان کشیدن را به بیمار آموزش می دهد.
  • قبل از ارتودنسی دندان ها را جرم گیری می کند.
  • با توجه به شدت و نوع مشکل از براکت های متناسب با درمان استفاده می کند.

مدت زمان درمان ارتودنسی می تواند بین 6 الی 30 ماه به طول انجامد که به نوع مشکل، شدت مشکل دندانی و فک و سن بیمار بستگی دارد.

انواع روش های درمانی ارتودنسی

بریس های فلزی

ارتودنسی

ارتودنسی

این نوع ارتودنسی از قدیمی ترین و ارزان ترین روش های ارتودنسی دندان است که در آن نیازی به همکاری بیمار نیست، از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می شود که در آن براکت ها با چسب مخصوصی به سطح جلویی دندان ها چسبانده می شوند. سپس براکت ها با یک سیم نازک قوس دار به هم متصل می شوند و با کمک حلقه های الاستیک، اتصال بریس‌ها و سیم های ارتودنسی با یکدیگر فراهم می‌شود و با فشار آوردن به دندان ها باعث قرار گیری دندان ها در جای خود می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت های ارتودنسی

بریس های دایمون

بریس دایمون یا خود تنظیم به شکل سرامیکی، فلزی و شفاف در دسترس هستند که نیازی به (لیگاتورها) یا کش برای نگهداشتن سیم قوس بر روی براکت ندارند. در نتیجه بدون اصطحکاک هستند و باعث حرکت راحت و سریع سیم ها می شوند و از مزیت های آن این است که از نظر درمانی هزینه کمتری نسبت به بریس های فلزی برای بیمار دارند.

لینگوال

ارتودنسی

ارتودنسی

این نوع ارتودنسی به نام «ارتودنسی پشت دندانی » نیز شناخته می شود. در این روش سیم های ارتودنسی از فلز ساخته می شوند که در پشت دندان های فک بالا و پایین قرار می گیرند. اما به دلیل مزاحمتی که برای زبان ایجاد می کنند و چون احتمال شکسته شدن آنها وجود دارد یا ممکن است در تکلم اختلال ایجاد کنند معمولاً توسط دندانپزشکان پیشنهاد نمی شود.

اینویزیلاین

ارتودنسی

ارتودنسی

اینویزیلاین ها هزینه نسبتاً بالایی دارند که در این روش از قالب های پلاستکی شفاف استفاده می شود که بر اساس قالب گیری اولیه از دندان های بیمار ساخته می شود که به راحتی قابل رویت نیستند.

هر دو هفته یا سه هفته یکبار توسط پزشک عوض می شوند که در طول روز 22 ساعت الی 20 ساعت بر روی دندان قرار می گیرند که بیمار می تواند برای غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خود آن را خارج کند.

اینویزیلاین ها برای درمان مشکلات دندانی که شدید نیستند  به مدت 12 الی 36 ماه کاربرد دارند.

بریس سرامیکی

ارتودنسی

ارتودنسی

در این روش از براکت های شفاف همرنگ دندان از جنس پلاستکی و سرامیکی استفاده می شود که لیگارتورها نیز به رنگ سفید یا روشن هستند. همچنین

نسبت به براکت های فلزی گران تر هستند و از معایب آن شکنندگی و احتمال ساییدگی مینای دندان است.

مینی اسکرو

ارتودنسی

ارتودنسی

در این روش ایمپلنت ها درون استخوان فک جایگذاری می شوند و مانند تکیه گاه برای حرکت دندان ها به کار می روند.

اینکاگنیتو

ارتودنسی

ارتودنسی

که نوعی بریس دندانی ـ لینگوال هستند از جنس طلا می باشند که در پشت دندان ها قرار می گیرد و متناسب با قالب دهان ساخته می شوند.

ارتودنسی فانکشتال

ارتودنسی

ارتودنسی

برای بیمارانی است که فک بالای آنها جلو آمده و فک پایین آنها عقب رفته است به کار برده می شود که دارای پلاک های متحرک و ثابت است.

جراحی فک

جراحی فک و صورت به منظور اصلاح ناهنجاری‌های اسکلتی و دندانی یا زمانی که بیمار در سن مناسب به دندانپزشکی مراجعه ننموده است، کاربرد دارد.

برای درمان اپن بایت، استئوتومی فک بالا و پایین ، ژنیوپلاستی، زیبایی چهره، جراحی ارتفاع فک، اصلاح عملکرد جویدن فک به کار می رود.

ریتینر دندان

بعد از پایان ارتودنسی دکتر برای ثابت ماندن دندان ها و جلوگیری از تغییر موقعیت دندان ها یک ریتینر به بیمارمی دهد تا دوره درمان کامل شود .

ریتینر قطعه ای پلاستیکی است که به صورت سفارشی برای هر فرد ساخته می شود و قیمت بالایی دارد که برای استفاده به سقف دهان و دندان های بالا متصل می شود.

انواع ریتینر

ارتودنسی

ارتودنسی

ریتینر ثابت با سیمی که به پشت دندان های جلو نصب می شود و به طور ثابت سر جای خود قرار دارد که بیمار باید به مدت ۵ سال از آن استفاده کند.

اما گاهی دندانپزشک توصیه می کند که برای همیشه باید مورد استفاده قرار بگیرد؛ بیمار برای جلوگیری ازعفونت لثه و دندان بهتر است به خوبی از مسواک و نخ دندان  برای تمیز کردن استفاده کند.

ریتینر متحرک یا هاولی از جنس فلز و اکلریک ساخته می شود که از دو قسمت پلاستیکی و سیمی تشکیل شده است که با توجه به قالب دهان بیمار ساخته می شود و در جلوی دندان گذاشته می شود.

ریتینر شفاف یا اسکیس این نوع ریتینر شفاف به مدت 6 ماه در دهان فرد به صورت کامل قرار می گیرد که بعد از طی این مدت بنا به نظر پزشک، بیمار تنها در طول شب مورد استفاده قرار می دهد.

بسیاری از بیماران فقط زمانی متوجه اثر این موضوع روی اعتماد به نفسشان می شود که درمان ارتودنسی آنها کامل شده. خیلی از بیماران میگویند که بعد از ارتودنسی اعتماد به نفس بیشتری در موقعیت های اجتماعی دارند. با دوستان و همکاران راحت تر میخندند و صحبت میکنند. در عکس ها لبخندشان را پنهان نمیکنند و باورها و نظرانشان را راحت تر اظهار میکنند.

توصیه های درمانی حین ارتودنسی

  • از ریتینرها حتماً بعد از ارتودنسی استفاده کنید زیرا نسبت به براکت ها از اهمیت بیشتری برخوردارند.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان بسیار مهم است پس حتماً از مسواک، نخ دندان و دهان شویه برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید.
  • مصرف خوراکی های سفت و چسبناک را به حداقل برسانید.
  • مصرف دخانیات را قطع کنید.

is.gd/qiIgcz

bit.ly/2M4PGsJ

مقالات مرتبط : ارتودنسی ثابت و متحرک