ارتودنسی ثابت رنگی چیست؟ ارتودنسی ثابت رنگی برای چه کسانی مناسب است؟ ارتودنسی ثابت رنگی و ویژگی های آن چگونه است؟ در ارتودنسی رنگی رنگ‌های زیادی وجود دارد و حتی هفت‌رنگ موجود در رنگین‌کمان نیز وجود دارد (قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی، بنفش)  علاوه بر این بسیاری از رنگ‌های دیگر مانند طلایی و نقره‌ای  نیز وجود دارد.

در هنگام مراجعه به مطب دندان‌پزشک به شما کارتی را ارائه می‌دهد که حاوی رنگ‌های موجود در دسترس او می‌باشد و چند دقیقه به شما فرصت می‌دهد تا رنگ مناسب را انتخاب کنید، بنابراین قبل از مراجعه به پزشک باید رنگ مناسب را انتخاب کرده باشید. از بریس های سیاه، سبز و قهوه‌ای  استفاده نکنید زیرا این رنگ‌ها باعث می‌شود شما نتوانید بین آن‌ها و ذرات غذایی که بین دندان‌ها  قرارگرفته‌اند تمایز قائل شوید.

ارتودنسی ثابت رنگی

رنگ‌های ارتودنسی مناسب دندان‌های زرد


اگر می‌دانید که دندان‌های شما به زردی تمایل دارند، رنگ‌های تیره‌تری انتخاب کنید، این رنگ‌ها به سفیدتر نشان دادن دندان‌های شما کمک می‌کند اما از نارنجی و زرد فاصله بگیرید و انتخاب بریس های سفید انتخاب مناسبی به نظر نمی‌رسد. زیرا رنگ سفید باعث دیده شدن بیشتر رنگ زرد دندان‌های شما خواهد شد. همچنین یک بریس بارنگ‌های شفاف وجود دارد که ممکن است برای شما مفید باشد.

بریس های شفاف

از ارتودنسی شفاف می‌توان به‌عنوان یکی از رنگ‌های ارتودنسی استفاده کرد، اما برای کسانی که دارای دندان‌های سالمی هستند و از عفونت لثه یا پوسیدگی رنج نمی‌برند برای بزرگ‌سالان ترجیح داده می‌شود و استفاده از آن برای کودکان ترجیح داده نمی‌شود و باگذشت زمان رنگ بریس های شفاف می‌تواند درنتیجه نوشیدن موادی مانند چای و قهوه تغییر کند.

چه مدت طول می‌کشد تا بریس تغییر کند؟

بسیاری از خود تعجب می‌کنند که آیا بریس تغییر می‌کند یا در جای خود باقی می‌ماند تا زمانی که دندان‌ها به شکل دلخواه برسند؟ مدت‌زمان موردنیاز برای تغییر ارتودنسی به میزان حرکت دندان و پاسخ آن بستگی دارد، اما اغلب بریس دندان‌ها هر شش یا هشت هفته باید تعویض شوند و با هر بار تغییر بریس، شما فرصت انتخاب سایر رنگ‌های ارتودنسی را خواهید داشت. این مدت‌زمان کوتاهی است، پس اگر رنگی را انتخاب کردید و احساس کردید مناسب نیست پس از استفاده از آن نگران نباشید. به‌زودی فرصت تغییر این رنگ را خواهید داشت.

چند ایده برای انتخاب رنگ بریسه ها

 • در طول دوره تحصیل می‌توانید رنگ‌های مناسب بالباس فرم مدارس انتخاب کنید.
 • در دوره سال نو رنگ قرمز را انتخاب کنید.
 • در زمان تابستان آبی یا سفید را انتخاب کنید.
 • اگر طرفدار ورزش یا طرفدار موسیقی زنده هستید، رنگ تیم موردعلاقه خود را یا گروه موردعلاقه خود را انتخاب کنید.
 • رنگ‌های روشن را برای کودکان انتخاب کنید.
 • ممکن است بیش از یکی از رنگ‌های موردعلاقه خود را ترکیب کنید، اما برای خود اطمینان حاصل کنید که این رنگ‌ها باعلاقه شما سازگار هستند و جلوه زیبایی به شما می‌دهند.

ارتودنسی ثابت رنگی

آیا دندان‌ها باگذشت زمان تغییر رنگ می‌دهند؟

نتایج به‌دست‌آمده از برخی مطالعات نشان داده است که رنگ‌های ارتودنسی در طی یک ماه یا بیشتر، تغییر می‌کنند و دوره تغییر رنگ به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع ماده لاستیکی رنگی مورداستفاده
 • نوع غذا و نوشیدنی شما
 • مدتی که به دندان‌های خود اهمیت می‌دهید و مسواک می‌زنید
 • وجود باکتری دردهان و تجمع آن‌ها روی مواد رنگی بریس

راه‌های مراقبت از بریس های رنگی


شما می‌توانید با رعایت اصول کلی بهداشت دهان و دندان از بریس های رنگی ارتودنسی مراقبت کنید، پس از نصب ارتودنسی، دندان‌پزشک روش‌های مناسب مراقبت از ارتودنسی را برای شما توضیح می‌دهد. بعد از نصب بریس، باکتری‌ها مکان‌های زیادی برای پنهان کردن خود، بین بریس ها و دندان‌ها دارند. بنابراین، شما باید به دستورالعمل‌های پزشک و همچنین مراقبت‌های دهان و دندان عمل کنید.

نکاتی که شما باید در هنگام استفاده از بریس های رنگی رعایت کنید

 • مسواک زدن دندان‌ها حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه.
 • حداقل به مدت 30 ثانیه از دهان‌شویه مناسب مخصوصاً قبل از خواب استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهایی که باعث لک شدن دندان می‌شوند، مانند فست فود و غذاهایی که دارای رنگ مصنوعی هستند، خودداری کنید.
 • از نوشیدنی‌های حاوی رنگ‌های مصنوعی و مواد محرک و کافئین دار مانند چای و قهوه دوری‌کنید.
 • استفاده از اسپری خوراکی که بقایای مواد غذایی را از مکان‌های سخت قابل‌دسترسی بین دندان‌ها و بریس ها پاک می کند
 • به همراه بریس از یک مسواک مناسب استفاده کنید و هر سه ماه یکبار آن را عوض کنید
 • برای حفظ رنگ بریس ها از خمیردندان ارتودنسی مناسب استفاده کنید (می‌توانید با پزشک خود در مورد یک نوع مناسب مشورت کنید).

بریس آغاز راه رسیدن به لبخندی سالم و زیبا است و توسل بهرنگ‌های ارتودنسی باعث سرگرمی و تغییر فوق‌العاده موضوع می‌شود. همچنین انتخاب رنگ مناسب برای رنگ پوست، دندان، مو و چشم زیبایی به‌ظاهر شما می‌بخشد.

و انتخاب رنگ‌های مناسب ارتودنسی برای رویدادهای آینده مانند تعطیلات یا مواردی ازاین‌دست این دوره را در زندگی شما خاص می‌کند و همچنین می‌توانید رنگ موردعلاقه خود را انتخاب کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم که از رنگ سفید دورباشید زیرا رنگ آن با غذا و نوشیدنی به‌سرعت تغییر می‌کند.

اگر به کودک خود بگویید که او رنگ تیم یا بازی موردعلاقه خود را برای صاف کردن دندان‌هایش انتخاب می‌کند، این امر می‌تواند او را ترغیب کند که بدون ترس و ناراحتی به دندان‌پزشک برود و بریس بگیرد.

 

ارتودنسی ثابت رنگی