همه افراد به دنبال دندان های سالم و لبخندی دلنشین و زیبا هستند. کسانی که لثه های سالم و دندانهای نامرتب دارند، همواره در پی یافتن راهکاری برای رفع این مشکلات هستند. با پیشرفت دندانپزشکی تخصصی و به اصطلاح ارتودنسی پیشرفته می توان دندان های بهم ریخته، نامنظم و ناهموار را درمان نمود.

ارتودنسی پیشرفته

ارتودنسی پیشرفته با کمک تجهیزات و ابزارهای جدید، فشارهای وارده به دندان را محاسبه کرده و از وارد آوردن فشار بیش از حد به ریشه و آسیب و لق شدن دندان پیشگیری می کند. همچنین  از سیم های همرنگ دندان استفاده می کند که این امر سبب زیبایی بیشتر و نمود کمتر بریس ها شده و در برخی از انواع ارتودنسی نوین سیم ها از پشت دندان کشیده می شود.

ارتودنسی پیشرفته

سن مناسب برای انجام ارتودنسی پیشرفته

سن مناسب برای ارتودنسی در همه افراد یکسان نیست و برای افراد مختلف متفاوت خواهد بود:

  • زمانی که فرد هم دندان شیری و هم دندان دائمی در دهان دارد

برای برخی از افراد بهتر است هم دندان های شیری و هم دائمی در دهان وجود داشته باشد؛ چون می توان هر گونه تغییری بر فک و دندان بیمار اعمال کرد. در برخی از بیماران نیز لازم است وقتی دندان های دائمی کاملاً درآمده اند، اقدام به ارتودنسی کرد.

  • قبل از رویش دندان های دائمی

در برخی دیگر بهتر است قبل از رویش دندان های دائمی مبادرت به انجام ارتودنسی شود تا دندان ها در محل مناسب خود قرار گیرند. در واقع می توان گفت انجام ارتودنسی در سنین مختلف امکان پذیر است؛ اما هر چه سن فرد پایین تر باشد چون استخوان ها نرم هستند، فرایند ارتودنسی بهتر انجام می شود. مرتب کردن دندان ها نیازمند فضای خالی در فک است. در ارتودنسی پیشرفته بدون نیاز به کشیدن دندان ها می توان با بزرگ تر نمودن فک فضای کافی برای مرتب کردن دندانها ایجاد کرد. برای اینکه در فرایند درمان خللی ایجاد نشود، لازم است قبل از ارتودنسی دندانها بطور کامل معاینه و تغییرات فک بررسی شده و محاسبات انجام شود.

کاربرد ارتودنسی پیشرفته

این روزها ارتودنسی طرفداران زیادی پیدا کرده است. از عوارض ارتودنسی بعد از مرتب کردن دندان ها می توان به تحلیل ریشه و لق شدن دندان ها اشاره کرد. جدیداً در سرتاسر دنیا سیستمی معرفی شده است که بدون دردسر بوده و در زمان ارتودنسی بدون نگرانی از ظاهر سیم ها و کش های رنگی روی دندان می توان به زندگی روزمره ادامه داد. این سیستم جدید همچنین رفت و آمد به مطب دندانپزشک را به حداقل رسانده و در زمان کوتاه نتیجه دلخواه را فراهم می آورد.

این روش نوین که طول درمان آن کوتاهتر است نیز در ایران بکار گرفته شده و توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب کند. ارتودنسی پیشرفته ناهنجاری های فک و دندان را برطرف کرده و فرد بیمار می تواند غذا را راحت تر بجود، بهتر صحبت کند و نهایتاً به زیبایی صورت برسد. در برخی موارد ناهنجاری فک بقدری شدید است که همزمان با ارتودنسی لازم است جراحی فک نیز انجام شود. در اینصورت در این ارتودنسی از دستگاه های متحرک استفاده می شود که قابلیت جابجایی دارند.

ابزارهای ارتودنسی پیشرفته

نوآوری های زیادی در طی دهه گذشته در کاهش طول درمان رخ داده  که توانسته بیماران را به اهدافشان نزدیک کند. امروزه روش های جراحی وجود دارند که دارای حداقل تهاجم هستند. ارتودنسی از جلمه درمان هایی است که با کمک ابزارهای مختلف جایگزین جراحی شده است. در حال حاضر تلاش همچنان برای رسیدن به قله موفقیت تداوم دارد. ابزارهای پیشرفته و انعظاف پذیرتر این امکان را برای متخصصان ارتودنسی فراهم می آورند که دندان ها را با ملایمت و سرعت بیشتر حرکت داده و آنها را سمت محل اصلی انتقال دهند.

سال ها پیش حرکت دندان ها و نیروهای وارده بر آنها درد زیادی را به بیماران تحمیل می کرد؛ اما امروزه این مسیر برای بیماران هموارتر شده و ارتودنسی بسیار آسان تر از گذشته انجام می شود.

نسل جدید براکت ها در ارتودنسی پیشرفته

دیمون که نسل جدید براکت های ارتودنسی پیشرفته هستند، در مقایسه با انواع سنتی از وزن بسیار کمتر و تنوع بیشتر برخوردارند. آنها می توانند دندان ها را در جهات مختلف حرکت دهند. حرکت ارتودنسی با دیمون بسیار سریعتر بوده و طول مدت درمان نیز کاهش محسوسی دارد. شفافیت براکت های جدید نیز ازدیگر تحولات بوجود آمده در ارتودنسی پیشرفته است. هم اکنون افراد زیادی به درمان ارتودنسی با براکت های کریستالی رو آورده اند.

سیم های ارتودنسی

سیم ها در گذشته از جنس فولاد ضد زنگ بودند و در صورت خم شدن بیش از حد براحتی به وضعیت قبل برنمی گشتند. در حال حاضر این سیم ها به نیکل تیتانیوم تبدیل شده اند. قابلیت انعطاف سیم های جدید بیشتر بوده و حرکت دندان ها با استفاده از این سیم ها سریعتر انجام می شود.

عدم نیاز به کشیدن دندان در ارتودنسی پیشرفته

در گذشته، برای ایجاد فضا در دهان، اغلب اوقات دندانهای سالم به ناچار کشیده می شدند. در حال حاضر برای ایجاد فضای لازم از روش های دیگر استفاده می شود.

عدم محدودیت سنی در ارتودنسی پیشرفته

سابقاً افراد زیادی به علت افزایش سن و تغییرات ناشی از آن از درمان ارتودنسی محروم بودند و راهی برای رفع مشکل آنها وجود نداشت. اما امروزه تنها شرط انجام ارتودنسی در سنین بالا، داشتن لثه سالم است.

ارتودنسی پیشرفته

ارتودنسی نامرئی

از جمله ارتودنسی های مدرنی که در سال های اخیر در کشور ما پدید آمده است ارتودنسی نامرئی است در گذشته متخصص ارتودنسی از طلق شیشه ای برای درمان استفاده می کرد. حال آنکه این ابزارهم اینک پیشرفت چشمگیری کرده اند.

بریس دندان در ارتودنسی پیشرفته

بریس که از پرکاربردترین ابزار ارتودنسی پیشرفته است، برای درمان ارتودنسی ثابت استفاده می شود. بریس ها در ارتودنسی پیشرفته و مدرن، سبک تر و کوچک تر بوده و کارآیی آنها نسبت به بریس های قبلی بیشتر است. با ارتودنسی پیشرفته دندان ها از نظر زیبایی در بهترین وضعیت ممکن قرار می گیرند.

نتیجه گیری

ارتودنسی در گذشته بسیار زمانبر بوده و مدت زمان درمان زیاد طول می کشید. در حال حاضر با پیشرفت ارتودنسی این زمان کوتاه شده و سبب تغییر در حرکت فک و دندان می شود . در کنار آن ابزارهای دیگری نیز ابداع شده است که در دهان بیمار قرار گرفته و چند نوبت استفاده می شود. این ابزار پالس هایی را ایجاد می کند که سبب تحریک گیرنده های الکتریکی در نواحی بافت اطراف دندان و سلولهای موجود در آنها شده و سلولهایی که باعث حرکت دندان می شود را به آن ناحیه دعوت کرده و تجمع آنها را بیشتر می کند. این فرایند سبب می شود که جابجایی دندان زودتر انجام شود.

این روش ها بصورت میانبر بوده و افرادی که بعلت نداشتن حوصله از انجام ارتودنسی منصرف می شوند را ترغیب می کند تاز از کنار مشکل خود به آسانی نگذرند. ارتودنسی پیشرفته نه تنها سرعت ارتودنسی را بالا می برد؛ بلکه ثبات درمان را نیز افزایش می دهد و از بازگشت دندان به موقعیت اولیه جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید :