دندان‌ها با قرار دادن نیروهای کنترل شده و ملایم حرکت می‌کنند؛ زیرا متخصص ارتودنسی ساده از وسایلی مانند بریس یا تراز کننده‌های شفاف برای هدایت آن‌ها در موقعیت‌های ایده آل در طی یک دوره زمانی استفاده می‌کند. حرکت دندان به دلیل تجزیه و بازسازی بافت استخوان اتفاق می افتد.

در پایان درمان فعال (هنگامی که دندان‌ها در حال جا به جایی هستند)، بیشتر بیماران از نگهدارنده استفاده می‌کنند تا به استخوان جدید فرصتی برای سفت شدن و حمایت از موقعیت‌های جدید دندان‌ها بدهند. این یک فرآیند بیولوژیکی پیچیده است و متخصصان ارتودنسی با چندین سال تحصیل، از جمله چهار سال دانشکده دندانپزشکی و پس از آن دو تا سه سال آموزش در یک برنامه رزیدنتی ارتودنسی معتبر، به پیچیدگی‌های چند جانبه درمان ارتودنسی تسلط پیدا می‌کنند.

ارتودنسی ساده

لوازم مورد استفاده در درمان ارتودنسی

متخصصان ارتودنسی از لوازم مختلفی برای حرکت دادن دندان‌ها و تراز کردن فک استفاده می‌کنند. وقتی به درمان ارتودنسی می‌اندیشید، بریس ها ممکن است برای شما مناسب باشند؛ اما وسایل بسیار بیشتری وجود دارد که متخصصان ارتودنسی در درمان از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این جا نمونه‌هایی از برخی وسایل ارتودنسی برای حرکت دندان‌ها و تراز کردن فک‌ها آورده شده است.

بریس ها

بریس ها متداول‌ترین وسیله مورد استفاده در درمان ارتودنسی هستند. خوشبختانه آن‌ها مسیری طولانی را طی کرده‌اند. اصولا بریس ها دارای دو قسمت هستند، براکت و سیم. سیم‌ها دندان‌ها را حرکت می‌دهند. براکت‌ها به عنوان دسته‌های ثابت برای نگهداری سیم‌ها عمل می‌کنند. در صورت نیاز برای درمان یک فرد، سایر اجزای سازنده را می‌توان اضافه کرد.

انواع بریس ها

  • فولاد ضد زنگ
  • طلایی رنگ
  • سرامیکی

براکت‌ها مستقیما روی دندان چسبانده می‌شوند. سیم‌ها از طریق شکاف‌های داخل براکت‌ها رد می‌شوند. بیشتر بریس ها در جلوی دندان‌ها قرار دارند. بعضی اوقات می‌توان بریس ها را در پشت دندان‌ها قرار داد که به این بریس ها لینگوال می گویند که عملا دیده نمی‌شوند.

همه متخصصان ارتودنسی این نوع درمان را ارائه نمی‌دهند و معمولا همهٔ مشکلات ارتودنسی با بریس های لینگوال قابل درمان نیست. سیم‌های برخی از بریس ها توسط نوارهای کوچک لاستیکی( لیگاتور) ثابت نگه داشته می‌شوند و در مجموعه گسترده‌ای از رنگ‌ها قرار دارند. بریس های دیگری با عنوان خود تنظیم شونده وجود دارند که برای ثابت نگه داشتن سیم‌ها نیازی به بند ندارند.

تراز کننده‌ها را پاک کنید

تراز کننده‌های اینویزیلاین را بریس های نامرئی می‌نامند. آن‌ها از یک ماده پلاستیکی مانند شفاف ساخته شده‌اند که در مراحل مختلف درمان متناسب با دندان‌های بیمار ساخته می‌شوند. قبل از رفتن به مجموعه بعدی، هر مجموعه تراز بند برای مدت 1 تا 3 هفته، حداقل 22 ساعت در روز استفاده می‌شود.

هر مجموعه مهندسی شده است تا دندان‌ها را به تدریج طبق برنامه درمانی ارتودنتیست حرکت دهد تا زمانی که به میزان تراز مورد نظر برسد. اتصالات دندان رنگ روی دندان‌ها به جا به جایی دندان‌ها کمک می‌کند تا دندان‌ها به درستی حرکت کنند. برخی از مشکلات دندان را می‌توان با تراز کننده‌های شفاف درمان کرد.

دستگاه‌های لنگر موقت (TADs)

دستگاه‌های لنگر موقت یا TADs، ایمپلنت‌های ریزی هستند که به عنوان یک نقطه ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از آن جا برای حرکت دادن دندان‌ها به طور قابل پیش بینی نیرو وارد کنند. بسته به نیاز بیمار، می‌توان آن‌ها را در مکان‌های مختلف در دهان قرار داد. TAD ها درصورت عدم نیاز برداشته می‌شوند.

زنجیر قدرت

گاهی اوقات از زنجیرهای قدرت به همراه بریس استفاده می‌شود. زنجیره قدرت از حلقه‌های الاستیک منفرد مستحکم‌تر است، بنابراین در صورت لزوم می‌توانند نیروی اضافی را اعمال کنند.

کدام روش سریع‌تر است

با پیشرفت فنّاوری، تقریبا هر نوع درمانی نسبتا سریع است. متخصصان ارتودنسی از طیف گسترده‌ای از وسایل ارتودنسی استفاده می‌کنند و نوعی از درمان را پیشنهاد می‌کنند که برای اصلاح مشکل ارتودنسی فردی شما مناسب است.

ارتودنسی ساده

برای این که درمان در اسرع وقت انجام شود:

  • دستورالعمل‌های ارتودنسی خود را در مورد مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دنبال کنید.
  • در طول درمان ارتودنسی حداقل هر شش ماه یک بار برای تمیز کردن حرفه‌ای به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
  • در صورت داشتن بریس مراقب آن چه می‌خورید، باشید و از غذاهای سفت، چسبناک و ترد خودداری کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که نرم بوده و به آسانی جویده شوند.
  • مراقب نوشابه‌های شیرین از جمله نوشابه‌های معمولی و رژیمی، آب میوه، نوشیدنی‌های میوه‌ای و نوشیدنی‌های ورزشی باشید. بهترین نوشیدنی حین درمان، فقط آب است.
  • طبق دستورالعمل‌ها، الاستیک‌های خود را (نوارهای لاستیکی) استفاده کنید.
  • قرارهای ملاقات را به طور منظم با متخصص ارتودنسی خود داشته باشید.

کدام روش درمانی بهتر است؟

بهترین درمان نوعی است که توسط یک متخصص ارتودنسی انجام شود که پس از 4 سال تحصیل در دانشکده دندانپزشکی حداقل 3700 ساعت (2 سال یا بیشتر) رزیدنتی ارتودنسی داشته باشد. درمان ارتودنسی یک سرویس حرفه‌ای سفارشی است که توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی بسیار تحصیل کرده انجام و کنترل می‌شود. حرکت دادن دندان‌ها و هم ترازی فک‌ها به یک دانش جامع از فرایندهای بیولوژیکی و فیزیولوژیکی موجود نیاز دارد تا با خیال راحت و قابل پیش بینی دندان‌ها را به موقعیت‌های جدید و سالم انتقال دهد. نوع درمان (بریس یا تراز بند) یا مارک لوازم خانگی، از دانش و مهارت فردی که درمان شما را انجام می‌دهد، اهمیت کمتری دارند. برای یافتن ارتودنتیست با مهارت بالا در نزدیکی خود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی ثابت چیست ؟