تفاوت ارتودنسی غیر ثابت و ثابت در چیست؟

ارتودنسی دندان ها قطعی ترین روش برای حل مشکل بیمارانی است که از ظاهر به هم ریخته و نامرتب دندان های خود رضایت ندارد و به دنبال یافتن راه حلی برای درمان مشکلشان هستند. وقتی صحبت از ارتودنسی به میان می آید، اکثر مردم تصور می کنند که ارتودنسی دندان ها درمانی است که با قرار دادن بریس های بزرگ و زشت فلزی انجام می شود. آن ها به خاطر داشتن چنین تصوری از انجام ارتودنسی گریزان و فراری هستند و از این که ظاهر آن ها با وجود بریس های ارتودنسی روی دندان هایش زشت به نظر بیاید می ترسند.

واقعیت این است که این روزها برای انجام ارتودنسی روی دندان ها، روش ها و متدهای مختلفی وجود دارد که در بسیاری از آن ها از بریس هایی استفاده می شود که به راحتی برای مخاطب قابل تشخیص نیستند؛ همچنین در بعضی از این روش ها، بیمار می تواند بریس های ارتودنسی را از روی دندان های خود بردارد و دوباره روی دندان هایش قرار دهد که به این روش، ارتودنسی غیر ثابت می گویند. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ارتودنسی را تنها با بریس های فلزی آن می شناسید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا تصور شما را اصلاح کنیم.

 

ارتودنسی غیر ثابت

ارتودنسی غیر ثابت یا ارتودنسی متحرک، یک روش انجام ارتودنسی روی دندان ها است که در آن بریس های ارتودنسی به دندان های بیمار چسبانده نمی شوند و بیمار می تواند در مواقع لزوم این بریس ها را از روی دندان های خود بردارد. ارتودنسی اینویزیلاین یا نامرئی نوعی ارتودنسی غیر ثابت است که پلاک های ارتودنسی که در این روش استفاده می شوند از جنس نوعی پلاستیک شفاف ژله ای ساخته شده اند و بیمار می تواند برای غذا خوردن یا شرکت در یک مهمانی آن ها را از روی دندان های خود بردارد.

ارتودنسی غیر ثابت

ارتودنسی غیر ثابت چگونه انجام می شود؟

برای انجام ارتودنسی متحرک، دندانپزشک روند درمانی شما را دقیقا طرح ریزی می کند. این طرح ریزی به گونه ای انجام می شود که خواهید توانست نتیجه درمان ارتودنسی خود را پیش از انجام آن به صورت کامپیوتری مشاهده کنید. سپس دندانپزشک بریس هایی را که مطابق با مشکلات دندانی شما برایتان ساخته شده اند در اختیارتان قرار می دهد و شما باید بر اساس برنامه ریزی درمانی خود، این بریس ها را به ترتیب درست استفاده کنید تا نتیجه مناسبی از درمان خود بگیرید.

 

طول دوره درمان با ارتودنسی غیر ثابت

درمان ارتودنسی غیر ثابت در بیماران مختلف طول دوره درمانی متفاوتی دارد. این درمان می تواند از ۶ ماه تا ۱۸ ماه طول بکشد؛ همچنین بیمار وظیفه دارد که بریس ها را هر روز و به مدت بیست و دو ساعت در شبانه روز، روی دندان های خود قرار دهد. طول دوره درمان با ارتودنسی متحرک نسبت به انواع ارتودنسی ثابت کوتاه تر است. عواملی که در کوتاه یا بلند شدن طول این دوره دخیل هستند، شامل موارد زیر هستند:

 • سن بیمار
 • شدت ناهنجاری
 • میزان مراقبت از بریس ها و دندان ها
 • میزان پیروی از دستورات پزشک

 

ارتودنسی غیر ثابت برای چه بیمارانی مناسب است؟

با توجه به متحرک بودن و نامرئی بودن بریس های ارتودنسی غیر ثابت، انجام ارتودنسی با استفاده از این بریس ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما تمامی متقاضیان انجام ارتودنسی های غیرثابت، مجاز به استفاده از این نوع ارتودنسی ها نیستند و تنها بیمارانی که ناهنجاری های متوسط و خفیف دندانی داشته باشند می توانند از این بریس ها استفاده کنند. تعیین این که آیا شما مجاز به استفاده از این بریس ها هستید یا خیر، بر عهده متخصص ارتودنسی است. دندانپزشک ایتدا دهان و دندان ها را به خوبی معاینه می کند و سپس تعیین می کند که آیا مشکل شما با این بریس های متحرک درمان می شود یا خیر.

 

هزینه درمان ارتودنسی غیرثابت

هزینه لازم برای انجام ارتودنسی غیرثابت، توسط دندانپزشک و در جلسه مشاوره ای انجام می شود. هزینه لازم برای درمان ارتودنسی غیر ثابت به مواردی مثل سن بیمار، شدت ناهنجاری، دستمزد دندانپزشک، نوع و کیفیت مواد به کار رفته در ساخت بریس ها، موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی و… بستگی دارد. به طور کلی انجام ارتودنسی متحرک، هزینه های بیشتری را نسبت به انجام انواع ارتودنسی های ثابت به شما تحمیل می کند.

 

مراقبت از ارتودنسب غیرثابت

انجام ارتودنسی متحرک یا اینویریلاین، همانند سایر انواع ارتودنسی ها نیازمند انجام یک سری مراقبت های خاص است تا بیمار از درمان خود نتیجه بهتری یگیرد. بعضی از این مراقبت ها عبارتند از:

 • بربس های ارتودنسی را هر روز و به مدت ۲۲ ساعت در شبانه روز استفاده کنید. در صورتی که از این قانون پیروی نکنید، امکان دارد که روند درمانی شما طولانی شود و درمان شما به خوبی پیشرفت نکند.
 • پیش از خوردن هر وعده غذایی بریس ها را از دهان خود خارج کنید تا به آن ها آسیبی وارد نشود.
 • پیش از قرار دادن مجدد بریس های ارتودنسی اینویزیلاین در دهان خود، دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. برای حفظ بیشتر بهداشت دهان و ذندان های خود می توانید از دهان شویه ها استفاده کنید.
 • قبل از قرارگیری مجدد بریس ها روی دندان هایتان، آن ها را به خوبی با آب شست و شو دهید. انجام این کار از رشد میکروب ها در محیط دهان و ایجاد پوسیدگی جلوگیری می کند.
 • از خوردن نوشابه ها و مواد خوراکی که ممکن است باعث تغییر رنگ بریس ها شوند، درحالی ک بربس ها روی دندان هایتان قرار دارند جدا خودداری کنید.

ارتودنسی غیر ثابت

مزایای استفاده از ارتودنسی غیر ثابت

فواید استفاده از ارتودنسی متحرک عبارتند از:

 • می توانید برای مسواک زدن این بریس ها را از روی دندان های خود بردارید؛ در نتیجه بهداشت دهان و دندان ها بهتر حفظ می شود و احتمال ابتلا به پوسیدگی های دندانی کاهش پیدا می کند.
 • طول دوره درمان با ارتودنسی متحرک نسبت به سایر انواع ارتودنسی ها کوتاه تر است.
 • بریس های این نوع ارتودنسی به راحتی توسط مخاطبین تشخیص داده نمی شوند و این ارتودنسی، نوعی ارتودنسی نامرئی محسوب می شود.

 

بیشتر بخوانید :