از زمان های گذشته تا کنون، بریس های ارتودنسی فلزی برای صاف و مرتب کردن دندان ها و طراحی یک لبخند زیبا، مورد استفاده افراد زیادی در سراسر دنیا بوده اند. اگرچه نمونه ها و مدل های قدیمی تر ارتودنسی فلزی، برای بیماران ناراحتی هایی ایجاد می کردند و عیب و نقص هایی داشتند؛ اما در نمونه های امروزی ارتودنسی فلزی، بسیاری از آن معایب رفع شده اند به نحوی که بریس های ارتودنسی فلزی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند راحت و سبک هستند.

بریس های ارتودنسی فلزی، اگرچه از جنس فلز هستند؛ در واقع از جنس فلز استیل ضد زنگ هستند؛ اما می توان با به کار بردن کش ها و الاستیک های رنگی، ظاهر آنها را زیباتر کرد و به ظاهر آنها تنوع داد. بعد از گذشت مدت زمان معینی، ارتودنسی فلزی می‌تواند حتی به هم ریختگی‌ های شدید دندان ها را هم مرتب کند و یک لبخند زیبا به شما هدیه دهد.

ارتودنسی فلزی چیست

اگر بخواهیم یک تقسیم بندی کلی برای دستگاه‌های ارتودنسی دندان داشته باشیم؛ دستگاه های ارتودنسی دندان را می توان به دو دسته دستگاه های ثابت و دستگاه های متحرک تقسیم بندی کرد. هر کدام از این دستگاه های ارتودنسی، کاربرد خاصی دارند؛ مثلا برای مرتب کردن ناهنجاری‌های شدید دندانی از دستگاه های ارتودنسی ثابت مانند ارتودنسی فلزی استفاده می شود؛ زیرا این دستگاه ها قادرند که نیروی نسبتا زیادی، البته به صورت تدریجی و کاملا کنترل شده، به دندان ها وارد کنند؛ در نتیجه دندان‌ها را به سمت جایگاه مناسبی هدایت می کنند.

ارتودنسی فلزی، از جنس استیل ضد زنگ و مرغوب است و به صورت ثابت روی دندان های بیمار نصب می شود. اجزای اصلی ارتودنسی فلزی، شامل براکت های ارتودنسی، سیم های مخصوص ارتودنسی و کش ها یا الاستیک های ارتودنسی است. براکت های ارتودنسی،\ در بیشتر موارد از جنس فلز هستند؛ اگرچه می‌توانند از جنس مواد هم‌رنگ دندان‌ها، یعنی کامپوزیت و سرامیک هم باشند.

ارتودنسی فلزی

انواع ارتودنسی فلزی

انواع ارتودنسی فلزی عبارتند از:

 • بریس های ارتودنسی رایج:

قبلا در مورد این نوع از ارتودنسی فلزی که قدیمی ترین و رایج ترین نوع ارتودنسی فلزی است، نکاتی را بیان کردیم. همان طور که گفتیم، اجزای ارتودنسی فلزی، یعنی براکت ها و سیم ها، به صورت ثابت روی دندان های بیمار نصب می شوند تا نیروهای مورد نیاز برای جابه جایی دندان ها را فراهم کنند. کش ها در این نوع ارتودنسی می توانند رنگ های متنوع و گوناگونی داشته باشند.

 • بریس های ارتودنسی خود تنظیم یا سیستم دیمون:

به بریس های خود تنظیم، بریس های سلف لیگیت یا سیستم دیمون هم می گویند و نکته مهم در مورد این بریس ها این است که نیازی به استفاده کردن از الاستیک ها ندارند؛ در نتیجه نیروی اصطکاکی کمتری به سطح دندان ها وارد می کنند. به جای الاستیک ها، از یک سری گیره مخصوص استفاده می شود تا به سیم های فلزی برای جابه جایی دندان ها کمک کند.

مزایای ارتودنسی فلزی

این ارتودنسی اگرچه یکی از قدیمی ترین انواع ارتودنسی دندان است و امروزه دستگاه های پیشرفته تری در علم ارتودنسی وجود دارند؛ اما به دلیل مزایای زیادی که برای بیماران دارد، همچنان کاربرد گسترده ای برای اصلاح ناهنجاری های فک و دندان ها دارد. بعضی از مزایای ارتودنسی فلزی عبارتند از:

 • چون اجزای ارتودنسی فلزی به صورت ثابت روی دندان ها نصب شده اند، نیاز به همکاری بیمار با دندان پزشک به حداقل آن می رسد و بیمار فقط باید از ارتودنسی خود مواظبت کند.
 • برای اصلاح مشکلات شدید دندانی، مثل به هم ریختگی های شدید یا فاصله های زیاد بین دندان ها، اوربایت و آندربایت، به اعمال نیروی زیادی نیاز داریم؛ ارتودنسی فلزی چنین نیرویی را برای ما فراهم می کند.
 • از میان انواع دستگاه های ارتودنسی، بریس های ارتودنسی فلزی، کمترین قیمت و هزینه و در عین حال کارایی بسیار بالایی دارند؛ پس بیشتر بیماران قادر به پرداخت هزینه های ارتودنسی فلزی هستند.

 

معایب ارتودنسی فلزی

در کنار مزایایی که برای ارتودنسی فلزی ذکر کردیم، این نوع از ارتودنسی می تواند معایبی نیز داشته باشد؛ البته باید بدانید که درمان ارتودنسی دندان به خودی خود هیچ ضرری برای بیمار ندارد و مشکلی برای او ایجاد نمی کند؛ بلکه اگر بیمار از ارتودنسی خود به خوبی مراقبت نکند، مشکلاتی برای او به وجود می آیند. بعضی از این مشکلات عبارتند از:

 • ایجاد پوسیدگی در دندان ها:

اجزای ارتودنسی فلزی، هنگام مسواک زدن و نظافت دندان ها، دسترسی شما به دندان ها را تا حدی کاهش می دهند؛ از این رو باید به نظافت دندان ها توجه بیشتری شود و از لوازم مناسب مانند مسواک مخصوص، نخ دندان و دهان شویه استفاده کنید.

 • ایجاد زخم در دهان:

یک دستگاه ارتودنسی فلزی سالم، هیچ آسیبی برای بافت های نرم دهان ایجاد نمی کند و باعث ایجاد زخم نمی شود؛ اما اگر به ارتودنسی فلزی آسیب برسد، نقاط تیز ایجاد شده در آن باعث ایجاد زخم می شوند.

 • نارضایتی از ظاهر بریس ها:

بعضی از افراد با ظاهر ارتودنسی فلزی مشکل دارند، که می توانند از براکت های سرامیکی هم رنگ دندان یا کش های رنگی استفاده کنند.

ارتودنسی فلزی

مراقبت از ارتودنسی فلزی

برای مراقبت از ارتودنسی فلزی، به نکات زیر توجه کنید:

 • تا وقتی که از ارتودنسی فلزی استفاده می کنید، از خوردن خوراکی های سفت یا چسبناک خودداری کنید؛ زیرا به اجزای ارتودنسی آسیب می زنند و باعث جدا شدن براکت ها می شوند.
 • از گاز زدن به میوه ها یا بلال، جویدن ته خودکار و مداد و رفتارهایی از این قبیل جدا خودداری کنید.
 • اگر براکت های ارتودنسی آسیب دیدند و از سطح دندان ها جدا شدند؛ در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.
 • قبل از انجام درمان ارتودنسی، اگر مشکلاتی در دندان ها یا لثه خود دارید حتما برای رفع این مشکلات اقدام کنید.
 • ممکن است در روزهای ابتدایی درمان ارتودنسی، کمی احساس درد و سوزش داشته باشید که طبیعی است؛ زیرا دندان های شما هنوز به وضعیت جدید عادت نکرده اند.
 • در صورت ادامه دار بودن درد و سوزش و شدت یافتن آنها، حتما با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید و مشکل خود را با او در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید :